Ursula von der Leyen nie przyjedzie do Polski. Nagła zmiana planów
Jak przekazał rzecznik Komisji Stefan de Keersmaecker, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma ciężkie zapalenie płuc.
Przewodnicząca von der Leyen odwołała swoje (...) zobowiązania w pierwszych dwóch tygodniach stycznia
– poinformował de Keersmaecker
- "Muszę państwa przeprosić". Tomasz Sakiewicz podał nowe wyniki oglądalności sylwestra w Telewizji Republika
- "Chcesz poznać sekret?" Meghan Markle ogłosiła sensacyjne nowiny
- Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka
- "Dobrze, że spodnie nie pękły". Burza po emisji popularnego programu TVN
- Nie żyje znana polska aktorka
Spotkanie odbędzie się w innym terminie
Szefowa KE miała przewodniczyć wyjazdowemu posiedzeniu Komisji w Polsce zaplanowanemu na 9 i 10 stycznia. Takie wyjazdy całego składu komisarzy organizowane są zwyczajowo w związku z prezydencjami krajów członkowskich w Radzie UE. W ramach polskiego przewodnictwa rząd planował takie posiedzenie w Gdańsku.
Zapalenie płuc oznacza, że spotkanie to będzie musiało się odbyć w innym terminie.
Polska formalnie objęła przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia. Ceremonia inaugurująca prezydencję odbędzie się w piątek w Warszawie, będzie w niej uczestniczyć przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, udział von der Leyen w gali w piątek nie był planowany.
Polska prezydencja w UE
To drugi raz, kiedy Polska sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – poprzednia przypadała na drugie półrocze 2011 r. Tym razem hasłem przewodnim będzie: "Bezpieczeństwo, Europo". Polska będzie chciała skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie, począwszy od stycznia i lipca danego roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję są odpowiedzialni m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.