Prezydent Brazylii naciska na Europę: Francja nie może zablokować umowy UE-Mercosur
Jeśli Francuzi nie chcą porozumienia, oni nie będą decydować. Zdecyduje Komisja Europejska
- oświadczył na konferencji przemysłowej Luiz Inacio Lula da Silva, który został zacytowany przez agencję AFP.
Brazylijski przywódca Luiz Inacio Lula da Silva stwierdził również, że szefowa KE Ursula von der Leyen ma być uprawniona do podpisania umowy między UE, a Mercosur. Dodał również, że sam zamierza ją podpisać jeszcze w tym roku.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen jest uprawniona do podpisania tego porozumienia, a ja zamierzam podpisać je nawet jeszcze w tym roku
- podkreślił brazylijski przywódca.
-
Koniec programu "Czyste powietrze"? Ministerstwo zawiesza przyjmowanie wniosków
-
"Kobieto na Ciebie już czas odejść". Burza po emisji popularnego programu TVN
Umowa UE-Mercosur
Prace nad umową o wolnym handlu pomiędzy UE a państwami południowoamerykańskiego bloku gospodarczego Mercosur trwają od ponad 20 lat, ale obecnie wydaje się, że zbliżają się do końca. Według agencji AP porozumienie mogłoby stworzyć jedną z największych stref wolnego handlu na świecie.
Umowie stanowczo sprzeciwia się Francja, która twierdzi, że porozumienie nie zapewnia francuskim rolnikom "warunków uczciwej konkurencji".
Odrzucenie umowy jest głównym postulatem rolników, którzy niedawno wznowili w całym kraju akcje protestu. Prezydent Emmanuel Macron oświadczył podczas niedawnej wizyty w Argentynie, że Francja nie poprze porozumienia.
Polska i Francja mogą zablokować umowę
Przeciwna umowie w obecnym kształcie jest również Polska. Francuska prasa spekulowała, że Paryż i Warszawa mogą próbować wspólnie zablokować porozumienie.
Źródła PAP w UE przekazały jednak w środę, że Polska i Francja to za mało, by zablokować podpisanie umowy przez KE. Decydujące może się okazać stanowisko krajów niezdecydowanych, takich jak Rumunia, Włochy, Portugalia czy Słowacja.
Perspektywa podpisania umowy doprowadziła niedawno do napięć pomiędzy resortem rolnictwa Brazylii a francuską siecią supermarketów Carrefour.
Szef tej sieci Alexandre Bompard ogłosił, że w akcie solidarności z francuskimi rolnikami nie będzie we francuskich sklepach sprzedawał mięsa z Mercosur, co urzędnicy w Brazylii odebrali jako krytykę jakości i standardów rodzimej produkcji mięsnej. W odpowiedzi brazylijscy hurtownicy mięsa wstrzymali dostawy do brazylijskich sklepów sieci.
-
Meghan i Harry podzielili się radosnymi informacjami. W sieci lawina gratulacji
-
Monika Rutke zadała trudne pytania Rafałowi Trzaskowskiemu. Nerwowo na konferencji kandydata KO
Kluczowa faza negocjacji
Jak podkreślił dziennik Puls Biznesu, ważą się losy negocjowanej niemal od ćwierć wieku umowy handlowej UE - Mercosur, a wraz z nią - jak twierdzi branża żywnościowa - polskiego rolnictwa. Negocjacje mają się zakończyć w połowie grudnia. Podczas posiedzenia Rady UE, zaplanowanego na 18-20 grudnia, ma zapaść decyzja o zakresie umowy i sposobie jej podpisania. Po drugiej stronie oceanu umowa będzie prawdopodobnie omawiana podczas szczytu Mercosur Summit 2-4 grudnia.
Z harmonogramu UE wynika, że do 20 grudnia powinniśmy poznać ostateczną decyzję – czy umowa zostanie podpisana i co się w niej znajdzie.
Jak pisze "PB", nasz bilans w handlu żywnością z Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem w zeszłym roku wyniósł niemal minus 1,7 mld EUR. Eksport z Polski to zaledwie 72 mln EUR, czyli tylko 0,14 proc. naszego całkowitego eksportu rolno-spożywczego.