Szwedzi dostają broszury na wypadek wojny. W Polsce „stawiamy na edukację”
Szwecja rozpoczęła akcję wysyłania broszur na wypadek wojny, podobną drogą poszła również Finlandia, publikując poradnik internetowy na czas wojny i kryzysu. Szwedzi podczas pracy nad broszurą wzięli pod uwagę doświadczenia Ukrainy.
W porównaniu z wersją wydawnictwa z 2018 r. więcej miejsca poświęciliśmy przygotowaniom na wypadek wojny, m.in. (temu), jak ewakuować się oraz chronić przed atakiem z powietrza
– powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Sztokholmie kierująca projektem Christina Andersson. Dodała, że po raz pierwszy podkreślono, że należy być przygotowanym na pozostawanie bez pomocy z zewnątrz przez minimum tydzień.
Broszura z checklistą
Broszura zawiera tzw. checklistę, czyli spis produktów żywieniowych i rzeczy, które należy mieć przygotowane w domu.
Żółta, rzucająca się w oczy 32-stronicowa broszura ze szwedzką żołnierką z bronią w ręku na okładce jest w tym tygodniu rozsyłana pocztą do wszystkich gospodarstw domowych w Szwecji. Wersja cyfrowa trafi również do miliona posiadaczy skrzynek elektronicznych. Broszurę, przetłumaczoną również na język polski, można znaleźć pod adresem https://rib.msb.se/filer/pdf/30877.pdf.
Szwecja jest jednym z niewielu państw na świecie, którego władze szeroko komunikują się ze społeczeństwem na temat zagrożeń.
Szwedzi dostają broszury na wypadek wojny. W Polsce „stawiamy na edukację”
Odnosząc się do działań Skandynawów, Siemoniak zaznaczył, że rząd chce bardzo mocno wciągnąć społeczeństwo obywatelskie, organizacje pozarządowe w działania edukacyjne.
Żeby przejęły na siebie rolę tych, którzy przygotowują ludzi. To są kwestie począwszy od pierwszej pomocy medycznej, a skończywszy na tym, jak należy się zachować
– dodał.
Póki co większy walor widzimy w tym, jak dotrzeć do szkół, uczelni, firm, i tam organizować takie szkolenia, niż wysyłać broszury, których nie wiem, czy wszyscy będą chcieli przeczytać. Ale nie wykluczam tego
– powiedział szef MSWiA.
Aplikacja „Schrony” wskazuje obiekty zamknięte
W Polsce Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało materiał „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”, który jest dostępny w internecie.
Na stronach PSP jest dostępna aplikacja „Schrony”, która poprowadzi do najbliższego dostępnego schronu lub miejsca ukrycia. Będzie ona aktualizowana, gdyż nierzadko wskazuje obiekty zamknięte.
Sejm na początku listopada uchwalił wraz z poprawkami ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ustawa zakłada powstanie systemu ochrony ludności, który będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną.
Konstrukcja systemu ochrony ludności zostanie oparta m.in. na strukturach PSP, OSP, Państwowego Ratownictwa Medycznego i Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Na poziomie centralnym system ochrony ludności będzie koordynował szefa MSWiA, który będzie wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności.
-
Potężne uderzenie w polskie PKP Intercity. Dochodowa linia dla niemieckiego przewoźnika
-
Media: Pierwszy atak Ukrainy pociskami ATACMS na terytorium Rosji