W obronie gotówki. Nowy numer "Tygodnika Solidarność"

Chyba już wszyscy korzystamy z transakcji bezgotówkowych i coraz rzadziej sięgamy do portfela po banknoty i monety. Cyfrowe metody płatności są wygodne, szybkie i coraz bardziej bezpieczne. Czy to oznacza, że powinniśmy pożegnać się z gotówką na dobre? Absolutnie NIE! Gotówka to wolność, pewność i jeden z ostatnich bezpieczników, który chroni zwykłych obywateli przed totalną kontrolą możnych tego świata. O co dokładnie chodzi? Tego dowiecie się w nowym numerze "Tygodnika Solidarność".
W obronie gotówki W obronie gotówki. Nowy numer
W obronie gotówki / grafika: Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

 

W obronie gotówki

Temat nowego numeru "Tygodnika Solidarność" prezentuje w swoim wstępniaku red. nacz. Michał Ossowski:

W tym numerze piszemy o globalnej ofensywie cyfrowego pieniądza i gotówce jako gwarancie bezpieczeństwa ekonomicznego. Bo w sytuacji cyberataku pieniądze cyfrowe przestają mieć wartość. Właściwie często znikają zupełnie. O tym, jak kruchy jest współczesny świat, możemy dowiedzieć się dopiero w sytuacji kryzysu

– stwierdza redaktor naczelny "TS".

 

A ty gdzie chowasz pieniądze?

Byłem kiedyś na "bardzo ważnej konferencji finansowej". Wiecie: chrom, szkło i buraczki z serem brie. Te sprawy. Podchodzi do mnie facet i pyta znad sałatki z anchois: "A Pan szanowny gdzie przechowuje aktywa?". "Bo ja – ciągnie dalej niezrażony moim milczeniem – tylko we framudze. We framudze jest najlepiej". Mało się nie udławiłem polędwiczką zapijaną czerwonym winem

– tą intrygującą anegdotą Rafał Woś czyni wstęp do dania głównego tego numeru "TS", czyli do jego autorskiej rozmowy z Brettem Scottem – dziennikarzem, antropologiem ekonomicznym, byłym maklerem finansowym, autorem książki "Cloudmoney. Gotówka, karty, krypto – wojna o nasze portfele".

 

Dlaczego warto się bić o gotówkę?

W systemie pieniądza wyłącznie cyfrowego można w zasadzie zablokować każdą transakcję, która się komuś z jakiegoś powodu nie podoba. Na przykład po to, żeby zniszczyć konkurencję albo doprowadzić kogoś do bankructwa z przyczyn ideologicznych

– mówi antropolog ekonomiczny Brett Scott w rozmowie z Rafałem Wosiem.

 

Tylko gotówecka, kochani!

"Seeerioo? Helooou, dwudziesty pierwszy wieeek! Nie miałam w ręku papierowych pieniędzy od lat!" – usłyszałam od przedstawicielki pokolenia Z, kiedy otrzymawszy w góralskiej karczmie rachunek za obiad, wyjęłam z torebki portfel, a z portfela banknoty

– relacjonuje Agnieszka Żurek w swoim minireportażu, który służy jej jako przykład, jak daleko zaszliśmy w cyfrowym obrocie pieniądze i jakie to niesie dla nas zagrożenia.

 

A może cyfrowy złoty? Między wygodą, anonimowością i prywatnym monopolem

Czy nam się to podoba czy nie – w rozwiniętych gospodarkach coraz mniej osób używa gotówki. Nie zmienia to faktu, że płatności bezgotówkowe – choć wygodne – niosą ze sobą zagrożenia. Czy poza gotówką i kartami płatniczymi jest jeszcze jakieś inne wyjście?

– zastanawia się w swoim tekście Dominik Kaczmarski.

 

Dżentelmeni o pieniądzach (nie) rozmawiają

"Mamy do czynienia z piramidalnym paradoksem. Albowiem we współczesnej humanistyce pieniądzowi poświęcono niewiele miejsca. Temat, jak mniemam, i niegodny, i – z wielu względów – nazbyt przyziemny. Zwykle zarezerwowany dla twardo stąpających po ziemi ekonomistów. Ponadto na ekonomiczne poletko zachodzą zazwyczaj myśliciele o marksistowskim rodowodzie. A z nimi jawią się materializmy bez czci i wiary. Pieniądz jest partykularny i osadzony w jednej sferze, tj. w ekonomii. Tak zazwyczaj uważają luminarze nauk humanistycznych".

Czemu ludzie spoza kręgu ekonomistów tak rzadko dyskutują o naturze pieniądza? O tym pisze Marcin Darmas.

 

W numerze polecamy ponad to:

Narracja o ściganiu przestępców legła w gruzach

"Miało być rozliczanie przestępców z PiS, a skończyło się na relacji dwóch delikatnych kobiet, przeciw którym państwo użyło całej swojej siły, by je złamać i zmusić do uległości. Jednak Urszula Dubejko i Karolina Kucharska wyszły zwycięsko ze zderzenia z państwem walczącej demokracji"

– stwierdza Mariusz Staniszewski w swoim tekście.

 

"Dobro zwyciężyło!" Jan Karandziej zakończył 12-dniową głodówkę.

Kiedy dowiedziałem się, że ks. Michał Olszewski i panie Urszula oraz Karolina wychodzą na wolność, towarzyszyło mi poczucie ogromnej radości i wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz protest miał sens i odniósł właściwy skutek.

– powiedział wzruszony Jan Karandziej w rozmowie z Agnieszką Żurek dla "Tygodnika Solidarność".

 

Kampania na ostrzu noża

"Kampania prezydencka w Polsce ruszy na dobre na początku 2025 roku, ale już dziś budzi silne emocje. Główne partie, mobilizując elektorat, wskazują na wysoką stawkę gry o prezydenturę"

– pisze Jan Żaryn w przededniu gorączki kampanii prezydenckiej, która już niedługo zacznie się w Polsce.

 

Ostatni bój Adriana Zandberga

"O tym, że obecna sytuacja na lewicy musi, prędzej czy później, doprowadzić do przesilenia, pisałem na łamach
naszego tygodnika już kilkukrotnie. Ultimatum postawione na początku października Partii Razem przez polityków Nowej Lewicy było już najbardziej widoczną zapowiedzią, że ten moment się zbliża. Jeśli Razem uległoby presji, formację tę czekałaby stopniowa osmoza z obozem liberalnym, a w rezultacie utrata tożsamości i porzucenie lewicowego programu"

– pisze Marek Nowak, który analizuje sytuację Lewicy na polskiej scenie politycznej.

 

Ulice Tbilisi mogą spłynąć krwią

"Wybory parlamentarne w Gruzji wielu analityków porównuje do wojen w Wietnamie i Afganistanie, które dziesiątkowały tamtejszą ludność, choć tak naprawdę były próbą sił między Rosją Sowiecką i Stanami Zjednoczonymi, głównymi rozgrywającymi świata rozdartego żelazną kurtyną. Również teraz, choć bez karabinów, a jedynie przy pomocy urn wyborczych, toczyła się walka między światem zachodniej demokracji a odbudowującą sowieckie imperium Moskwą. Bitwę (choć nie wojnę) wygrała bezspornie Rosja, której cichy reprezentant, partia Gruzińskie Marzenie, uzyskał – niekoniecznie uczciwie – ponad 54-procentowe poparcie wyborców"

– pisze o sytuacji w Gruzji Paweł Pietkun.

 

Sztuczna inteligencja i jej prawdziwe ofiary

"21 października likwidator radia Kraków ogłosił, że w jednym z nadawanych przez tę lokalną rozgłośnię Polskiego Radia programów nie będzie już żywych prowadzących. Na okres próbny, który miał trwać kwartał, zastąpiły ich trzy byty wykreowane przez sztuczną inteligencję: sztuczny prowadzący, sztuczna prowadząca i sztuczna niebinarna osoba aktywistyczna. Prawdziwi pracownicy stracili swoją pracę, choć jak pokrętnie tłumaczył szef radia, nic złego się nie stało, bo i tak nie byli przecież zatrudnieni na umowach. W sieci zawrzało, a niezbyt udany eksperyment został zakończony po tygodniu, zostawiając nas jednak z masą pytań"

– pisze Krzysztof Karnkowski.

 

Felietony

Remigiusz Okraska – Niesolidarni chcą solidarności

Jan Wróbel – Teraz będzie zupełnie inaczej

Karol Gac – Szukając kandydata

Enerdowska lekcja – Zdzisław Krasnodębski

Tadeusz Płużański – Dlaczego Pużak nie będzie patronem?

Marek Jan Chodakiewicz – Wyznawcy Allaha: Definicje (cz. 1)

Monika Małkowska – Za ostatni grosz

Cezary Krysztopa – Stan likwidacji

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Za kilka godzin Amerykanie zdecydują, czy świat będzie bezpieczniejszy tylko u nas
Za kilka godzin Amerykanie zdecydują, czy świat będzie bezpieczniejszy

Za kilka godzin miliony Amerykanów pójdą wybrać nową Izbę Reprezentantów, jedną trzecią Senatu i – przede wszystkim – nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, którym będzie albo republikanin – były prezydent Donald Trump, albo demokratka – pełniąca funkcję wiceprezydenta Kamala Harris.

Pałac Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton

Po wyczerpującej walce z rakiem księżna Kate Middleton powróciła do królewskich obowiązków. Jej bliscy biją jednak na alarm, twierdząc, że jej zdrowie jest poważnie zagrożone – informuje radaronline.com.

Pijany wjechał w sześć osób. Jest decyzja sądu Wiadomości
Pijany wjechał w sześć osób. Jest decyzja sądu

20-latek trafił do aresztu po tragicznym wypadku w Słupsku, w którym zginął 24-letni żołnierz WOT. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Ekipa TVP okradziona przed domem, w którym wychowała się Kamala Harris [WIDEO] gorące
Ekipa TVP okradziona przed domem, w którym wychowała się Kamala Harris [WIDEO]

Ekipa TVP Info została okradziona przed domem, w którym wychowała się Kamala Harris, kandydatka Demokratów na prezydenta USA.

Ślady duszenia na szyi kobiety, która poddała się eutanazji w kapsule? Szokujące doniesienia Wiadomości
Ślady duszenia na szyi kobiety, która poddała się eutanazji w kapsule? Szokujące doniesienia

64-letnia Amerykanka, która użyła kapsuły Sarco do eutanazji, została znaleziona martwa wewnątrz urządzenia z rzekomymi "śladami duszenia na szyi". Organizacje The Last Resort i Exit International, które zajmują się organizacją wspomaganych samobójstw, twierdzą, że zarzuty są "niedorzeczne i absurdalne". Sprawę bada prokuratura – informuje "Newsweek".

W październiku Niemcy spalili rekordową ilość węgla Wiadomości
W październiku Niemcy spalili rekordową ilość węgla

W październiku 2024 roku aż 29 proc. energii elektrycznej w Niemczech pochodziło z węgla. To najwyższy udział od początku roku.

Tragedia w masywie Gerlacha. Szokujące szczegóły Wiadomości
Tragedia w masywie Gerlacha. Szokujące szczegóły

Wczoraj śmiertelnemu wypadkowi uległ mężczyzna, który szedł wraz ze znajomymi w wyprawie na Gerlach. Trójka towarzyszących mu osób utknęła w trudnym terenie.

Nie żyje Elżbieta Zającówna. Ujawniono datę pogrzebu z ostatniej chwili
Nie żyje Elżbieta Zającówna. Ujawniono datę pogrzebu

Msza św. żałobna za Elżbietę Zającównę odbędzie się w środę o godz. 12 w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie –poinformowano w poniedziałek na facebookowym koncie Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 listopada na Cmentarzu Grębałów w Krakowie.

Wielki skarb pod Pomiechówkiem. Fantastyczne znalezisko pilne
Wielki skarb pod Pomiechówkiem. Fantastyczne znalezisko

Pod Pomiechówkiem dokonano niezwykłego odkrycia. Szukając pozostałości rzymskiej drogi, odkrywcy znaleźli 17 monet wartych w sumie około pół miliona złotych.

Sprawa księdza Olszewskiego. Ekspert zwraca uwagę na jeden szczegół Wiadomości
Sprawa księdza Olszewskiego. Ekspert zwraca uwagę na jeden szczegół

"Fundacja ks. Michała Olszewskiego na budowę prawie ukończonego centrum pomocy pokrzywdzonym otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości 66 milionów złotych. (…) To dokładnie 9,42% środków przeznaczonych na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pana prezydenta" – pisze adwokat Bartosz Lewandowski.

REKLAMA

W obronie gotówki. Nowy numer "Tygodnika Solidarność"

Chyba już wszyscy korzystamy z transakcji bezgotówkowych i coraz rzadziej sięgamy do portfela po banknoty i monety. Cyfrowe metody płatności są wygodne, szybkie i coraz bardziej bezpieczne. Czy to oznacza, że powinniśmy pożegnać się z gotówką na dobre? Absolutnie NIE! Gotówka to wolność, pewność i jeden z ostatnich bezpieczników, który chroni zwykłych obywateli przed totalną kontrolą możnych tego świata. O co dokładnie chodzi? Tego dowiecie się w nowym numerze "Tygodnika Solidarność".
W obronie gotówki W obronie gotówki. Nowy numer
W obronie gotówki / grafika: Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

 

W obronie gotówki

Temat nowego numeru "Tygodnika Solidarność" prezentuje w swoim wstępniaku red. nacz. Michał Ossowski:

W tym numerze piszemy o globalnej ofensywie cyfrowego pieniądza i gotówce jako gwarancie bezpieczeństwa ekonomicznego. Bo w sytuacji cyberataku pieniądze cyfrowe przestają mieć wartość. Właściwie często znikają zupełnie. O tym, jak kruchy jest współczesny świat, możemy dowiedzieć się dopiero w sytuacji kryzysu

– stwierdza redaktor naczelny "TS".

 

A ty gdzie chowasz pieniądze?

Byłem kiedyś na "bardzo ważnej konferencji finansowej". Wiecie: chrom, szkło i buraczki z serem brie. Te sprawy. Podchodzi do mnie facet i pyta znad sałatki z anchois: "A Pan szanowny gdzie przechowuje aktywa?". "Bo ja – ciągnie dalej niezrażony moim milczeniem – tylko we framudze. We framudze jest najlepiej". Mało się nie udławiłem polędwiczką zapijaną czerwonym winem

– tą intrygującą anegdotą Rafał Woś czyni wstęp do dania głównego tego numeru "TS", czyli do jego autorskiej rozmowy z Brettem Scottem – dziennikarzem, antropologiem ekonomicznym, byłym maklerem finansowym, autorem książki "Cloudmoney. Gotówka, karty, krypto – wojna o nasze portfele".

 

Dlaczego warto się bić o gotówkę?

W systemie pieniądza wyłącznie cyfrowego można w zasadzie zablokować każdą transakcję, która się komuś z jakiegoś powodu nie podoba. Na przykład po to, żeby zniszczyć konkurencję albo doprowadzić kogoś do bankructwa z przyczyn ideologicznych

– mówi antropolog ekonomiczny Brett Scott w rozmowie z Rafałem Wosiem.

 

Tylko gotówecka, kochani!

"Seeerioo? Helooou, dwudziesty pierwszy wieeek! Nie miałam w ręku papierowych pieniędzy od lat!" – usłyszałam od przedstawicielki pokolenia Z, kiedy otrzymawszy w góralskiej karczmie rachunek za obiad, wyjęłam z torebki portfel, a z portfela banknoty

– relacjonuje Agnieszka Żurek w swoim minireportażu, który służy jej jako przykład, jak daleko zaszliśmy w cyfrowym obrocie pieniądze i jakie to niesie dla nas zagrożenia.

 

A może cyfrowy złoty? Między wygodą, anonimowością i prywatnym monopolem

Czy nam się to podoba czy nie – w rozwiniętych gospodarkach coraz mniej osób używa gotówki. Nie zmienia to faktu, że płatności bezgotówkowe – choć wygodne – niosą ze sobą zagrożenia. Czy poza gotówką i kartami płatniczymi jest jeszcze jakieś inne wyjście?

– zastanawia się w swoim tekście Dominik Kaczmarski.

 

Dżentelmeni o pieniądzach (nie) rozmawiają

"Mamy do czynienia z piramidalnym paradoksem. Albowiem we współczesnej humanistyce pieniądzowi poświęcono niewiele miejsca. Temat, jak mniemam, i niegodny, i – z wielu względów – nazbyt przyziemny. Zwykle zarezerwowany dla twardo stąpających po ziemi ekonomistów. Ponadto na ekonomiczne poletko zachodzą zazwyczaj myśliciele o marksistowskim rodowodzie. A z nimi jawią się materializmy bez czci i wiary. Pieniądz jest partykularny i osadzony w jednej sferze, tj. w ekonomii. Tak zazwyczaj uważają luminarze nauk humanistycznych".

Czemu ludzie spoza kręgu ekonomistów tak rzadko dyskutują o naturze pieniądza? O tym pisze Marcin Darmas.

 

W numerze polecamy ponad to:

Narracja o ściganiu przestępców legła w gruzach

"Miało być rozliczanie przestępców z PiS, a skończyło się na relacji dwóch delikatnych kobiet, przeciw którym państwo użyło całej swojej siły, by je złamać i zmusić do uległości. Jednak Urszula Dubejko i Karolina Kucharska wyszły zwycięsko ze zderzenia z państwem walczącej demokracji"

– stwierdza Mariusz Staniszewski w swoim tekście.

 

"Dobro zwyciężyło!" Jan Karandziej zakończył 12-dniową głodówkę.

Kiedy dowiedziałem się, że ks. Michał Olszewski i panie Urszula oraz Karolina wychodzą na wolność, towarzyszyło mi poczucie ogromnej radości i wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz protest miał sens i odniósł właściwy skutek.

– powiedział wzruszony Jan Karandziej w rozmowie z Agnieszką Żurek dla "Tygodnika Solidarność".

 

Kampania na ostrzu noża

"Kampania prezydencka w Polsce ruszy na dobre na początku 2025 roku, ale już dziś budzi silne emocje. Główne partie, mobilizując elektorat, wskazują na wysoką stawkę gry o prezydenturę"

– pisze Jan Żaryn w przededniu gorączki kampanii prezydenckiej, która już niedługo zacznie się w Polsce.

 

Ostatni bój Adriana Zandberga

"O tym, że obecna sytuacja na lewicy musi, prędzej czy później, doprowadzić do przesilenia, pisałem na łamach
naszego tygodnika już kilkukrotnie. Ultimatum postawione na początku października Partii Razem przez polityków Nowej Lewicy było już najbardziej widoczną zapowiedzią, że ten moment się zbliża. Jeśli Razem uległoby presji, formację tę czekałaby stopniowa osmoza z obozem liberalnym, a w rezultacie utrata tożsamości i porzucenie lewicowego programu"

– pisze Marek Nowak, który analizuje sytuację Lewicy na polskiej scenie politycznej.

 

Ulice Tbilisi mogą spłynąć krwią

"Wybory parlamentarne w Gruzji wielu analityków porównuje do wojen w Wietnamie i Afganistanie, które dziesiątkowały tamtejszą ludność, choć tak naprawdę były próbą sił między Rosją Sowiecką i Stanami Zjednoczonymi, głównymi rozgrywającymi świata rozdartego żelazną kurtyną. Również teraz, choć bez karabinów, a jedynie przy pomocy urn wyborczych, toczyła się walka między światem zachodniej demokracji a odbudowującą sowieckie imperium Moskwą. Bitwę (choć nie wojnę) wygrała bezspornie Rosja, której cichy reprezentant, partia Gruzińskie Marzenie, uzyskał – niekoniecznie uczciwie – ponad 54-procentowe poparcie wyborców"

– pisze o sytuacji w Gruzji Paweł Pietkun.

 

Sztuczna inteligencja i jej prawdziwe ofiary

"21 października likwidator radia Kraków ogłosił, że w jednym z nadawanych przez tę lokalną rozgłośnię Polskiego Radia programów nie będzie już żywych prowadzących. Na okres próbny, który miał trwać kwartał, zastąpiły ich trzy byty wykreowane przez sztuczną inteligencję: sztuczny prowadzący, sztuczna prowadząca i sztuczna niebinarna osoba aktywistyczna. Prawdziwi pracownicy stracili swoją pracę, choć jak pokrętnie tłumaczył szef radia, nic złego się nie stało, bo i tak nie byli przecież zatrudnieni na umowach. W sieci zawrzało, a niezbyt udany eksperyment został zakończony po tygodniu, zostawiając nas jednak z masą pytań"

– pisze Krzysztof Karnkowski.

 

Felietony

Remigiusz Okraska – Niesolidarni chcą solidarności

Jan Wróbel – Teraz będzie zupełnie inaczej

Karol Gac – Szukając kandydata

Enerdowska lekcja – Zdzisław Krasnodębski

Tadeusz Płużański – Dlaczego Pużak nie będzie patronem?

Marek Jan Chodakiewicz – Wyznawcy Allaha: Definicje (cz. 1)

Monika Małkowska – Za ostatni grosz

Cezary Krysztopa – Stan likwidacji

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe