Zawarto przełomowe porozumienie. Tajne negocjacji Rosji i Ukrainy
Jak przekazali informatorzy "Financial Times" obecne negocjacje są na wczesnym etapie. Strona ukraińska wyraźnie dąży do wznowienia rozmów po tym jak je przerwano po ataku Ukraińców na obwód kurski.
Czytaj więcej: Pałac Buckingham. Pilne informacje w sprawie księżnej Kate
Rosyjsko- ukraińskie rozmowy pokojowe
Jeden z ukraińskich dyplomatów przekazał, że "rozmowy są na bardzo wczesnym etapie", dodając, że skupiają się one głównie na kwestiach dotyczących infrastruktury energetycznej. W ocenie brytyjskiego dziennika porozumienie mogłoby oznaczać krok w stronę deeskalacji na froncie.
Podobnej myśli jest sam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który stwierdził, że porozumienie w kwestii nieatakowania infrastruktury energetycznej mogłoby być sygnałem, że Rosja jest gotowa na rozmowy pokojowe.
Wysoki rangą ukraiński urzędnik przekazał, że Moskwa i Kijów już zmniejszyły częstotliwość ataków na infrastrukturę energetyczną.
Czytaj więcej: Anonimowy sędzia: Darek usłyszał w słuchawce słynne gruchające "R"
Ukraina nadal będzie atakować rosyjską infrastrukturę energetyczną
Brytyjski serwis dodał, że Ukraina nie zamierza przerywać całkowicie ataków na rosyjską infrastrukturę energetyczną, choć obie strony ustaliły, że przerwanie ataków leży w ich interesie. Kreml nie zgodzi się na porozumienie dopóki pełna kontrola nad obwodem kurskim nie zostanie odzyskana.
Z kolei ukraiński urzędnik uważa, że Kijów nadal będzie atakować m.in. rafinerię na terytorium Rosji, aby zmusić okupantów do rozmów pokojowych. Dodał też, że poza przeprowadzaniem ataków dalekiego zasięgu, Kijów ma ograniczone środki nacisku.
Czytaj więcej: Burza po słowach wiceministra w sprawie Pawła Szopy: "Zupełnie nieodpowiedzialne"
Podobne porozumienie zawarto w przeszłości
Już w czerwcu w rozmowy pokojowe zaangażował się Katar, który pozytywnie przyjął zorganizowany przez Wołodymyra Zełenskiego szczyt pokojowy w Szwajcarii.
Ponadto "Financial Times" przekazał, że już w ubiegłym roku Kijów i Moskwa zawarły nieformalną umowę, aby nie uderzać wzajemnie w swoją infrastrukturę energetyczną. Moskwa powstrzymała się od zmasowanych ataków zimą 2022-2023, jednak Ukraina wznowiła uderzenia na rosyjskie rafinerie, co Moskwa odebrała jako złamanie nieformalnej umowy.