Razem nie poprze budżetu 2025. Chyba że zostanie spełniony ten warunek

Jak powiedziała w niedzielę posłanka Razem Marcelina Zawisza, jednym z kluczowych warunków poparcia przez partię Razem projektu budżetu państwa na 2025 r. jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia o ponad 20 mld zł.
- Razem opuszcza klub Lewicy i zakłada koło poselskie. Jest komunikat
- Prezydent: Żelazna kurtyna? Tak, byle byśmy byli po jej wolnej stronie
Budżet 2025. Partia Razem stawia warunek
Kongres partii Razem zdecydował w niedzielę o opuszczeniu parlamentarnego klubu Lewicy i utworzeniu koła partii Razem w Sejmie.
Zawisza podczas konferencji odniosła się do projektu budżetu Polski na 2025 r. podkreślając, że jednym z kluczowych warunków dla jego poparcia jest kwestia zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia o ponad 20 mld zł.
To jest minimum, żeby ten system mógł jakkolwiek funkcjonować
– zaznaczyła.
"Trzeba zwiększyć nakłady na publiczny system ochrony zdrowia"
Zapowiedziała, że złoży taką poprawkę w komisji finansów i jeśli nie zostanie przegłosowana, to budżet nie uzyska poparcia posłów jej partii. Dodała, że "rząd mógłby ściągnąć" te środki z banków, deweloperów i sieci sklepów wielkopowierzchniowych.
Wszyscy w opozycji mówiliśmy jednym głosem, że trzeba zwiększyć nakłady na publiczny system ochrony zdrowia. Dzisiaj rząd proponuje budżet, który jest marną realizacja ustawy PiS-owskiej (...) to jest kapitulacja i powiedzenie "niech się ten system wali". To jest ukryta prywatyzacja
– oceniła.
***
Zgodnie z zapisami konstytucji, rząd musi przesłać projekt budżetu do Sejmu najpóźniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego, którego ustawa dotyczy. Po tym, jak Sejm przyjmie ustawę, Senat ma 20 dni od momentu przekazania mu ustawy budżetowej na zaproponowanie poprawek. Prezydent musi otrzymać uchwaloną ustawę budżetową najpóźniej w 4 miesiące od przekazania jej Sejmowi i ma 7 dni na jej podpisanie.