Zmiana czasu na zimowy. Czy wszyscy pamiętają kiedy?
Przede wszystkim podróżnych, ponieważ konieczność zmiany czasu w weekend przełoży się na zmiany w kursowaniu pociągów, część z nich zatrzyma się na nocny postój. Jak przekazuje PKP w momencie zmiany godziny na torach będzie 27 pociągów pasażerskich. Spółka opracowała specjalny rozkład jazdy, dzięki któremu pociągi unikną opóźnień.
"W nocy z 26 na 27 października 2024 roku nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W praktyce oznacza to, że podobnie jak w 70 innych państwach, cofniemy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. W tym czasie pociągi PKP Intercity zatrzymają się na godzinę na najbliższej stacji, aby utrzymać zgodność z planowanym rozkładem jazdy".
Powiedział Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy PKP Intercity
Zmiana czasu na zimowy
W weekendową noc pociągi zatrzymają się na 60 min na najbliższej stacji, a następnie ruszą w dalszą drogę. Dzięki temu nie powstaną żadne opóźnienia. Składy wyjeżdżające 27 października będą kursować normalnie i nie zakłada się już postojów.
"Postój obejmie 13 pociągów PKP Intercity, 2 RegioJet, 4 składy Kolei Mazowieckich, 1 Kolei Śląskich, 2 SKPL Cargo, 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, 2 warszawskiej SKM oraz 1 POLREGIO"
przekazuje PKP w komunikacie.
Zmiana czasu na zimowy na lotniskach
Zmiana czasu również nie wpłynie na pracę największego polskiego Lotniska Chopina w Warszawie. W lotnictwie służby operacyjne i załogi samolotów korzystają z czasu uniwersalnego - UTC (ang. Coordinated Universal Time), który różni się od czasu lokalnego i nie zmienia się wraz ze zmianą czasu. Czas UTC jest taki sam w każdym miejscu na Ziemi, dzięki czemu planowanie operacji lotniczych jest dużo łatwiejsze.
Oczywiście godziny odlotów i przylotów dla pasażerów podawane są w czasie lokalnym. Dlatego pasażerowie, którzy wylatują gdzieś w najbliższy weekend, muszą pamiętać, by planując podróż na lotnisko uwzględnić zmianę czasu- mówi Dorota Zarzecka z Działu PR Polskich Portów Lotniczych.
Co dalej ze zmianą czasu?
W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, z której wynikało, że większość głosujących nie chce zmiany czasu. W 2019 roku zatwierdzono plan zniesienia tego rozwiązania, ale ostatecznie do tego nie doszło.
W 2021 roku opublikowano komunikat dotyczący zmian czasu w 2022-2026 roku. Wynika z niego, że przynajmniej do 2026 roku będziemy nadal przestawiać zegarki.