Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
Straż Graniczna opublikowała nowy raport.
11–13 października na granicy z Białorusią odnotowano 190 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 1 osobę
– napisała Straż Graniczna w komunikacie.
- Afront wobec Pałacu Buckigham. Mieli "wymierzyć policzek"
- Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate
- "Naucz się szacunku do ludzi!". W sieci burza po emisji popularnego programu Polsatu
Strefa buforowa
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca br. na 90 dni, a następnie przedłużona od 11 września na kolejne 90 dni.
Na podstawie przepisów rozporządzenia strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze
– przekazało MSWiA.
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.
- Sikorski kandydatem KO na prezydenta? Polityk zabiera głos
- Rakieta Starship wylądowała. Wielki sukces Elona Muska
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem; prace już trwają. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.