"Niemcy zaczynają zwijać UE". Scholz proponuje ograniczenie kompetencji Brukseli w handlu międzynarodowym
Scholz opowiada się za rozbiciem europejskich kompetencji handlowych
Międzynarodowa polityka handlowa, cła, umowy o wolnym handlu, konkurencyjność, miejsca pracy i ceny energii elektrycznej to tematy, które kanclerz Scholz podejmował w swoim przemówieniu podczas 75. rocznicy Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Hurtowego i Zagranicznego (BGA).
Jeśli chodzi o międzynarodowe umowy handlowe, Scholz opowiedział się za podziałem umów w przyszłości:
Powinna istnieć część tylko dla UE i druga część, w którą muszą być zaangażowane państwa członkowskie. Ta druga część mogłaby następnie wejść w życie indywidualnie dla wszystkich państw, które ją ratyfikują. Wynika to z faktu, że odpowiedzialność za politykę handlową została przekazana UE, aby można było zawrzeć więcej umów. Szczególnie ważne jest również szybkie zakończenie negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu MERCOSUR
– apelował Scholz.
Czytaj również: Natasza Urbańska ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji
Dziwny tweet Tuska. Fala komentarzy
Intel nie zbuduje zakładu w Polsce
Jest decyzja MON ws. lokalizacji dowództwa 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. księcia
Waloryzacja wynagrodzeń pracowników służb mundurowych. Podzespół ds. służb mundurowych RDS "ZA"
Tajemniczy apel Dody. Piosenkarka zwróciła się do fanów
Komunikat dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego
Komentarz eksperta
Słowa kanclerza skomentowała red. naczelna Radia Debata Aleksandra Fedorska, specjalistka ds. gospodarczych i tematyki niemieckiej.
Dziennikarka podkreśliła, że Scholz zapowiedział na spotkaniu z niemieckim Stowarzyszeniem Handlu Zagranicznego (BGA) rozbicie europejskich kompetencji handlowych.
Scholz chce zatem podzielić umowy na „część tylko dla UE” i drugą część, która musi zostać zatwierdzona przez parlamenty państw członkowskich. Niemcy zaczynają poważnie zwijać EU
– skomentowała redaktor.
Czytaj także: Zbigniew Kuźmiuk: W Orlenie trwa paraliż decyzyjny
UE nałoży potężne cła na samochody elektryczne z Chin
Na początku października Komisja Europejska podjęła decyzję – chińscy producenci pojazdów elektrycznych będą wkrótce musieli płacić wysokie cła przed sprzedażą swoich towarów na rynku UE. Decyzja została podjęta przy dużym sprzeciwie Niemiec, które obawiają się, że odwetowe działania Chin będą mieć katastrofalne skutki dla ich spowolnionej gospodarki. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wskazał, że negocjacje z Chinami w sprawie pojazdów elektrycznych muszą być kontynuowane.
Czytaj więcej: UE nałoży potężne cła na samochody elektryczne z Chin