Pilny komunikat IMGW. "Ostrzeżenia o wezbraniu wód"
Pilny komunikat IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek rano wydał ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Ostrzeżeniami objęte zostały powiaty gdański, Gdańsk, Gdynia, Sopot, kartuski, wejherowski i pucki w woj. pomorskim, a także powiaty gryficki, kamieński, goleniowski, policki, Szczecin, Świnoujście w woj. zachodniopomorskim.
- Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate
- Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- "I wpuścili do domu buraka. Będzie niezły gnój". Burza po emisji popularnego programu Polsatu
Na terenie objętym ostrzeżeniami przewidywane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, od 30 mm do 40 mm. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w różnych godzinach, zależnie od regionu.
"Ostrzeżenia o wezbraniu wód"
Wydano również ostrzeżenia przed sztormem na południowej, południowo-wschodniej i centralnej części Morza Bałtyckiego.
Synoptycy wydali ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w województwie dolnośląskim. Ostrzeżeniem objęto teren zlewni Ślęzy od Borowa do ujścia do Odry, Ślęzy górnej do Borowa.
Na obszarze objętym ostrzeżeniem hydrologicznym w związku ze spływem wód opadowych w zlewni Ślęzy i na samej rzece prognozowana jest dalsza tendencja wzrostowa stanów wody w strefie wody wysokiej, w Borowie powyżej stanu ostrzegawczego. W Białobrzeziu niewykluczone przekroczenie stanu ostrzegawczego
– poinformował IMGW.
- "Szczekaczka POlityczna, promotorzy sutenerek". TVN świętuje, a tu takie komentarze
- W sieci burza po sensacyjnych doniesieniach z "Tańca z gwiazdami"
Ostrzeżeniem objęto również teren zlewni Kaczawy od Dunina do ujścia do Odry, Kaczawy górnej do Dunina, Nysy Szalonej od zbiornika Słup do ujścia do Kaczawy. Na tym obszarze IMGW przewiduje, że w związku ze spływem wód opadowych w zlewni Kaczawy i na samej rzece prognozuje się tendencję wzrostową stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej, w Duninie powyżej stanu ostrzegawczego. Niewykluczone nieznaczne przekroczenie stanu ostrzegawczego na dolnej Nysie Szalonej.
W czwartek wciąż aktualne pozostają wydane na początku października ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbranie wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a także wydane w czerwcu ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną, głównie na zachodzie Polski.
- Książę Harry zrezygnował z Meghan Markle? Zaskakujące słowa
- Dramatyczny apel wrocławskiego zoo
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
Powodzie w Polsce
W drugiej połowie września pomimo uspokajających komunikatów administracji rządowej południową Polskę dotknęły katastrofalne powodzie. Mieszkańcy licznych miejscowości zostali pozbawieni dobytku i dachu nad głową. Służby i wolontariusze pracują nad zabezpieczeniem i usuwaniem skutków powodzi. Według relacji lokalnych mieszkańców w wielu miejscach panował chaos organizacyjny i informacyjny.
Najtrudniejsza sytuacja dotknęła województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie, gdzie rzeki, takie jak Bóbr i Nysa Kłodzka, przekroczyły stany alarmowe, powodując lokalne zalania i podtopienia. W Kotlinie Kłodzkiej, która odnotowała wyjątkowo wysokie poziomy wody, zniszczenia po powodzi są znaczne; służby poinformowały także o śmierci 9 osób, a wielu mieszkańców wciąż pozostaje zaginionych. Mieszkańcy miejscowości takich jak Kłodzko, Stronie Śląskie, Wleń czy Lwówek Śląski doświadczyli poważnych podtopień albo ich miejscowości zostały odcięte od świata.