"Zmiany proponowane przez Bodnara to realny dramat dla wielu frankowiczów"
W tzw. wydziale frankowym Sądu Okręgowego w Warszawie orzekają praktycznie sami sędziowie powołani po 2018 r. Proponowane zmiany Adama Bodnara „czyszczenia” sądownictwa i składania sędziów z urzędów to dla wielu frankowiczów realny dramat, co zauważają już sami zainteresowani
- ocenił we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych mecenas Bartosz Lewanowski.
Nie tylko banki mogą kwestionować orzeczenia dla siebie niekorzystne, domagając się uchylania orzeczeń, ale przede wszystkim są to wielomiesięczne, a nawet wieloletnie opóźnienia w rozpoznawaniu spraw
- zaznaczył.
Problemy frankowiczów
Na problemy, jakie mogą spotkać frankowiczów uwagę zwrócił portal Franknews.pl.
W tekście zamieszczonym na portalu zwrócono uwagę, że resort sprawiedliwości wymienia już przewodniczących wydziałów i ruszyła już procedura zmiany Przewodniczącego Wydziału Frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. - Zarządzający tym Wydziałem od początku jego istnienia sędzia dr Tomasz Niewiadomski prawdopodobnie niebawem przestanie sprawować tę funkcję ze względu na zastrzeżenia co do sposobu powołania go przy udziale neo-KR - zwraca uwagę portal.
Według nich frankowicze mają z tego powodu poważne powody do obaw, ponieważ kolejnym krokiem będzie ustawa regulująca status - według rządowego nazewnictwa - "neo-sędziów". -Wielu z nich będzie musiało pożegnać się z dotychczasowymi stanowiskami i powrócić na stanowiska zajmowane przed nominacją przy udziale neo-KRS. Dotknie to mocno Wydział Frankowy, w którym na 35 sędziów aż 30 to tzw. neo-sędziowie. Podobnie sytuacja wygląda w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie i w wielu innych sądach. Czy rewolucja w sądach sparaliżuje sprawy Frankowiczów? - napisano w tekście.
Kontekst: Bodnar zapowiada represje wobec sędziów
Planowane przez rząd regulacje w wymiarze sprawiedliwości wymierzone są w dwie grupy sędziów.
Pierwsza z nich, określona – jak podkreśla prezes Manowska – na podstawie nieznanych kryteriów, to sędziowie, którzy „brali udział w budowie porządku niedemokratycznego w Polsce”.
Druga grupa represjonowanych sędziów to ci, którzy zostali powołani lub awansowani na wyższe stanowiska sędziowskie po roku 2018. Tych minister sprawiedliwości Adam Bodnar uznaje za osoby, które „dostały ten awans tylko dlatego, że miały nieprzepartą wolę awansowania w strukturze sądownictwa”. Sędziowie z tej grupy mogą, zdaniem Bodnara, uniknąć odpowiedzialności dyscyplinarnej, jeżeli złożą „samokrytykę”, a swoją dotychczasową karierę zawodową uznają za „błąd życiowy”.
Jak podkreśla prezes Manowska, jeśli nie zdecydują się na ten krok, spotkają ich represje, prowadzone przez specjalny organ kolegialnego rzecznika dyscyplinarnego pod nazwą „Konsylium Dyscyplinarne”, które miałoby oceniać sędziów uznanych przez władze za „podejrzanych”.
Czytaj także:
Niemcy chcą przyjąć 250 tysięcy migrantów z Kenii
Robert Kennedy jr zdecydował się poprzeć Donalda Trumpa. Kim on właściwie jest?
❗️W tzw. wydziale frankowym Sądu Okręgowego w Warszawie orzekają praktycznie sami sędziowie powołani po 2018 r. Proponowane zmiany @Adbodnar „czyszczenia” sądownictwa i składania sędziów z urzędów to dla wielu frankowiczów realny dramat, co zauważają już sami zainteresowani.…
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) September 14, 2024