Ekspert ds. ochrony środowiska: Rzekoma troska o przyrodę różnych organizacji, jest często inspirowana z zagranicy

Hydrobiolog: mamy  tutaj chyba jakieś działanie polityczne - ktoś się obawiał, że skażona prymnezyną woda dotrze do Odry i znowu będzie problem z Odrą, mimo że rząd się zmienił, to znowu jest to samo
Eksperyment realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nad rzeką Kłodnicą przy Małej Elektrowni Wodnej Pławniowice Ekspert ds. ochrony środowiska: Rzekoma troska o przyrodę różnych organizacji, jest często inspirowana z zagranicy
Eksperyment realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nad rzeką Kłodnicą przy Małej Elektrowni Wodnej Pławniowice / fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

dr Grzegorz Chocian, hydrobiolog, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii „Ecoprobono”

Od trzech tygodni obserwujemy katastrofę ekologiczną na Śląsku, chodzi oczywiście o tony śniętych ryb w zbiorniku Dzierżno Duże i Kanale Gliwickim. Obecnie ilość ryb przekroczyła już 100 ton. Czy działania sztabu kryzysowego powołanego przez Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska wydają się Panu słuszne i mogą być skuteczne?

Bardzo źle się stało, ponieważ to jest jeden z ważniejszych zbiorników na Śląsku. To jest sztuczny zbiornik powstały po wyrobisku, natomiast często takie zbiorniki, nawet sztuczne, mają całkiem niezłą jakość wody. Jak na warunki polskie, a zwłaszcza śląskie, ten zbiornik miał niezłą jakość wody i rzeczywiście bardzo dużo ryb, więc środowisko wędkarskie jest bardzo mocno oburzone z całej zaistniałej sytuacji

A jeśli chodzi o zastosowanie perhydrolu?

To jest nadtlenek wodoru. Było to działanie zwiększające nadtlenienie wody, ale też działające rzeczywiście ograniczająco na złotą algę. Dlatego nie mówię, że coś zrobiono źle, jednak, że należało to wykonać z wyprzedzeniem. Takie działania powinny mieć związek z pozwoleniem wodnoprawnym na odprowadzanie ścieków do rzeki Kłodnicy, której wody zasilają zbiornik Dzierżno Duże. Jak rozumiem, chodzi tu o ściek o wysokim zasoleniu, który to czynnik, wraz z obniżoną ilością tlenu w wodzie, jest odpowiedzialny za uwalnianie metabolitów – prymnezyny, z zamierającej Złotej algi, toksycznej dla organizmów wodnych,. Dlatego należało to zrobić wcześniej, przed wejściem ścieku do Dzierżna, by nie doszło do masowego śnięcia ryb, a nie na wyjściu wody ze zbiornika. Obawiam się, że mamy tutaj chyba jakieś działanie polityczne - ktoś się obawiał, że skażona prymnezyną woda dotrze do Odry i znowu będzie problem z Odrą, mimo że rząd się zmienił, to znowu jest to samo.

Więc jest to gaszenie pożaru?

Tak, gaszenie pożaru, a nie działaniem przemyślanym, żeby do pożaru nie doszło.

Z czego zatem wynikają te pożary?

Wynikają po pierwsze z tego, że jakość wody rzeczywiście nie jest zadowalająca, zwłaszcza wtedy, kiedy przy obniżonych przepływach wody dokonuje się zrzutu wody zasolonej, przez co odbiornik tej wody, np. rzeka Kłodnica i zbiornik Dierżno Duże, może otrzymać zbyt dużą dawkę zasolonej wody, a dodatkowo zmniejszona jest zawartość tlenu w tej wodzie.

No więc zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym, jak sądzę, wszystko było dobrze, natomiast zgodnie ze zdrowym rozsądkiem ktoś nie przypilnował, czy realizacja takiego pozwolenia wodnoprawnego będzie mogła skutkować właśnie tym, co obserwujemy. Tutaj obserwujemy oczywiście przerzucanie się - jedni na drugich głównie odpowiedzialnością polityczną, a to nie ma większego sensu, dlatego że nam po prostu brakuje bieżącego monitorowania jakości wody, oraz uzależnienia brzmienia warunków pozwolenia wodnoprawnego od takiego monitoringu. Skoro monitoringu nie mamy, no to realizujemy takie pozwolenia, jakie mamy, a potem obserwujemy negatywne efekty tak funkcjonującego systemu.

Wszyscy pamiętamy, że dwa lata temu, gdy doszło do katastrofy na Odrze, obserwowaliśmy wzmożony protest organizacji tzw. ekologicznych, a teraz?

To, co ja widziałem, to jakiś ogromny jazgot, który się podnosił ze strony zielonych organizacji dwa lata temu i absolutne milczenie tych samych organizacji teraz. To dlatego, że już nie wypada atakować układu, który poszedł na współpracę z tymi zielonymi organizacjami. Przy czym te same zielone organizacje, mają wpływ na wstrzymywanie już rozpoczętych, projektów, które miały dotyczyć właśnie monitoringu jakości wód, wszelkiego monitoringu przyrodniczego, tylko dlatego, że podpisano je za czasów PiS-u. I to jest głupie, bo tu przestaje chodzić o ochronę przyrody, o interes państwa, a zaczyna się taka przepychanka polityczna.

A ja tego nie akceptuję. Chcę żyć w państwie, które kontynuuje projekty potrzebne, niezależnie od tego, kto je podpisał.

„Organizacje ekologiczne są wykorzystywane do gry politycznej”

Pamiętamy, że podczas katastrofy na Wiśle, katastrofy Czajki, te same organizacje również nie chciały się, nie chciały zabierać głosu.

To jakby jest taki chyba już modus operandi, tak, że one są wykorzystywane w dużej mierze do walki politycznej. Tak, w przypadku awarii kolektora ściekowego, doprowadzającego ściek do Czajki, organizacje też milczały, a nawet usprawiedliwiały, że to tylko „przekarmienie rzeki”.

Moim zdaniem jest to element pewnej gry gospodarczej, a nawet, o czym pani wspomniała, że organizacje są wykorzystywane do gry politycznej.

Po tym, kiedy wdrożono opodatkowanie śladu węglowego w gospodarce, co obserwujemy w postaci opłat za CO2 w ETS 1 i ETS2, o którym jest tak gorączkowa dyskusja, wchodzi kolejny element -– opodatkowanie śladu wodnego. I właśnie wytwarzanie takich, czy korzystanie z takich zdarzeń, jak mieliśmy okazję obserwować na Odrze, a teraz w Dzierżnie, jest wodą na młyn do dyskusji nad śladem wodnym i dokręcaniem śruby gospodarkom, zwłaszcza takim, gdzie można liczyć na organizacje zaangażowane politycznie.

Czyli innymi słowy, jak nie wiadomo o co chodzi, to być może chodzi o kolejne opłaty, kolejne podatki?

Chodzi o wpływy. Gdyby chodziło tylko o opłaty i podatki, płacilibyśmy zwiększaniem kosztów produkcji i co jakiś czas bezrobociem, bo nie wszyscy by musieli zwalniać ludzi z pracy, chociaż w przypadku CO2 i wysokich kosztów energii widzimy, że zakłady po prostu bankrutują i zwalniają. Tutaj chodzi o obszary wpływu, ogromne obszary wpływu, o czym od dawna mówię. Już w 2018 roku informowałem, że chodzi o gospodarkę wodną, o żeglugę śródlądową. Po prostu Polska ma nie mieć tych możliwości rozwojowych, bo ma być skupiona na trosce o ryby.

No ale może to dobrze, że chcemy dbać o środowisko?

Oczywiście to jest dobrze, że mamy chronić, bo trzeba chronić, przy czym, aby jakiś plan był wiarygodny, musi być oparty o prawdziwe przesłanki. Taką prawdziwą przesłanką jest konieczność dbania o wysoką jakość wody. Co do tego nikt nie ma wątpliwości.

Jednak obawiam się, że ta troska to element innej gry, w której rzekoma troska o przyrodę i wykorzystywanie różnych organizacji od tej gry ma cele związane właśnie z wpływaniem na gospodarkę. Ja się z takim podejściem nie zgadzam, bo ja chcę się skupiać na ochronie przyrody, z przykrością jednak obserwuję, że często te gry są inspirowane z zagranicy, no i nie służą państwu polskiemu.

„Należy dokończyć projekty, które będą monitorować jakość wody”

Natomiast czy te działania, które w tym momencie zostały podjęte m.in. przez Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska, może rzeczywiście być skuteczne w zapobieganiu dalszemu rozwojowi algi, m.in. na Odrze?

Zatrzymanie problemu w Dzierżnie spowodowało, że ten problem nie przeniósł się do Odry. Rzeczywiście dodanie perhydrolu spowodowało, że będzie złagodzony ten negatywny efekt, to prawda. Natomiast to nie ma nic wspólnego z zapobieganiem, bo mleko się już rozlało.

Możemy mówić tylko o tym, że zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się nieszczęścia, ale nie uruchomiono działań zapobiegających takim nieszczęściom.

Czyli co, w Pana ocenie, można byłoby zrobić, czy raczej co należałoby zrobić, żeby rzeczywiście chronić jakość polskich wód, m.in. Odry?

Tak jak wspomniałem wcześniej, po pierwsze należy dokończyć projekty, które będą monitorować jakość wody. Jakość chemiczną i fizyczną i żeby to był pomiar on-line. Ten pomiar musi być powiązany z działaniami, które będą podejmowane, a które związane są m.in. z wydawaniem decyzji administracyjnych.

Czyli np. pozwoleniami wodnoprawnymi. Jeśli jakieś pozwolenie zezwala na zrzut ścieku, no bo na całym świecie takie pozwolenia istnieją, a w Polsce problemem są ścieki z wodą zasoloną, to ten zrzut powinien być uwarunkowany stanem jakościowym wody, a nie tylko tym, że decyzja administracyjna na to pozwala.

Czy to oznacza, że tego typu pozwolenia są niepowiązane ze stanem wód i są wydawane na określony czas?

Pozwolenia wodnoprawne są terminowe, w przypadku ścieków na okres do 10 lat. Natomiast pozwolenia zintegrowane, których elementem może być kwestia gospodarki wodnej i ściekowej, są teraz bezterminowe, to prawda.

I w przypadku wielkich zakładów, mogą one korzystać z pozwoleń zintegrowanych, bezterminowych. No i tu jest pewien problem. One mówią, my robimy wszystko zgodnie z prawem, natomiast my widzimy, że to działanie zgodnie z prawem, czyli z wydanymi decyzjami nie sprawdza się.

Czyli najważniejszym wydaje się element monitorowania stanu jakości wód?

Tak, bo zmieniają się okoliczności i tutaj trzeba rzeczywiście ten monitoring realizować. Dlatego apeluję, żeby projekty dotyczące monitoringu, były kontynuowane, żeby ministerstwo nie ulegało takiej pokusie, że trzeba dowalić przeciwnikom politycznym, tylko realizowało konsekwentnie projekty rozpoczęte, bo ja widzę, że w innych obszarach, które również mnie dotyczą, już jest próba wyrzucenia do kosza projektów pod naciskiem zielonych organizacji, tych, które działają politycznie. Więc najpierw chcemy doprowadzić do paraliżu decyzyjnego i paraliżu wiedzy, a następnie w tym paraliżu wiedzy wytykać palcami polityków, którym nie wyszło.

Przestrzegałbym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przed uleganiem tym wpływom, bo nie wiadomo, ilu oficerów GRU jako „hiszpańskich” dziennikarzy” siedzi za działaniem zielonych organizacji w Polsce, a że sporo zajmowałem się tematem, to nie mam wątpliwości, że tak się dzieje.

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Najnowsze dane ZUS Wiadomości
Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Najnowsze dane ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że na koniec grudnia 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych ponad 1 mln 192 tys. cudzoziemców.

Śpij ku*** je**na. Tak senator Lewicy zachowywał się w parlamencie [WIDEO 18+] z ostatniej chwili
"Śpij ku*** je**na". Tak senator Lewicy zachowywał się w parlamencie [WIDEO 18+]

Poseł PiS Dariusz Matecki opublikował nagranie przedstawiające senatora Lewicy Macieja Kopca, który w skandalicznych słowach odnosi się do nagrywającego. "To jest tylko kilka sekund. Mam kilkadziesiąt minut nagrania takiego zachowania, w tym jak prawie wypalił oko posłowi Konfederacji" – przekazał Matecki.

On nie chce pokoju. Jacek Saryusz-Wolski ostrzega przed Putinem Wiadomości
"On nie chce pokoju". Jacek Saryusz-Wolski ostrzega przed Putinem

Były europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski w Radiu Wnet ostrzegał przed prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jego zdaniem, potencjalna umowa pokojowa może być krótkotrwała. Polityk zachęcał również do zwiększenia wydatków na polską armię.

Będzie tam tkwić do wiosny. Wjechali samochodem do przerębla na Śniardwach Wiadomości
"Będzie tam tkwić do wiosny". Wjechali samochodem do przerębla na Śniardwach

Około 900 metrów od brzegu jeziora Śniardwy na wysokości wsi Nowe Guty pod samochodem osobowym załamał się lód. Kierowca i pasażer samodzielnie opuścili pojazd i dotarli na ląd. Nie wiadomo kiedy auto zostanie wyciągnięte, niewykluczone, że będzie tkwiło w jeziorze do wiosny.

Tragedia w Krakowie. Mężczyzna wypadł z ósmego piętra urzędu miasta pilne
Tragedia w Krakowie. Mężczyzna wypadł z ósmego piętra urzędu miasta

Nie żyje młody mężczyzna, który wypadł w poniedziałek z z okna na ósmym piętrze Urzędu Miasta Krakowa – informuje RMF FM. Sprawę badają służby i prokuratura.

Nowe wymogi przy wjeździe do Wlk. Brytanii. Nie wystarczy sam paszport pilne
Nowe wymogi przy wjeździe do Wlk. Brytanii. Nie wystarczy sam paszport

Od 2 kwietnia Polacy, którzy udają się do Wielkiej Brytanii, będą musieli uzyskać przed przyjazdem do tego kraju Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Koszt tego dokumentu to 10 funtów.

TSUE zajmie się antypolskim niemieckim serialem gorące
TSUE zajmie się antypolskim niemieckim serialem

W piątek Sąd Najwyższy na kanwie skargi kasacyjnej od wyroku nakazującego twórcom antypolskiego niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" przeprosiny Światowego Związku Żołnierzy AK, skierował serię pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wybory w Niemczech. Lider CDU: Chcę w najbliższych dniach rozpocząć rozmowy Wiadomości
Wybory w Niemczech. Lider CDU: "Chcę w najbliższych dniach rozpocząć rozmowy"

Friedrich Merz, lider bloku chadeckiego CDU/ CSU, który zwyciężył w niedzielnych przedterminowych wyborach do niemieckiego Bundestagu, zapowiedział w poniedziałek, że chce w najbliższych dniach rozpocząć rozmowy koalicyjne z socjaldemokratyczną SPD.

Aleksandra Fedorska zapytała Fundację Adenauera o projekty finansowane w Polsce gorące
Aleksandra Fedorska zapytała Fundację Adenauera o projekty finansowane w Polsce

Niemiecka Fundacja Konrada Adenauera, związana z CDU, prowadzi w Polsce szeroko zakrojoną działalność. Nasza dziennikarka Aleksandra Fedorska zapytała o skalę finansowania projektów w Polsce.

Nie jestem płci żeńskiej. Burza w sieci po programie TVN gorące
"Nie jestem płci żeńskiej". Burza w sieci po programie TVN

Po jednym z ostatnich wydań popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w mediach społecznościowych zawrzało.

REKLAMA

Ekspert ds. ochrony środowiska: Rzekoma troska o przyrodę różnych organizacji, jest często inspirowana z zagranicy

Hydrobiolog: mamy  tutaj chyba jakieś działanie polityczne - ktoś się obawiał, że skażona prymnezyną woda dotrze do Odry i znowu będzie problem z Odrą, mimo że rząd się zmienił, to znowu jest to samo
Eksperyment realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nad rzeką Kłodnicą przy Małej Elektrowni Wodnej Pławniowice Ekspert ds. ochrony środowiska: Rzekoma troska o przyrodę różnych organizacji, jest często inspirowana z zagranicy
Eksperyment realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nad rzeką Kłodnicą przy Małej Elektrowni Wodnej Pławniowice / fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

dr Grzegorz Chocian, hydrobiolog, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii „Ecoprobono”

Od trzech tygodni obserwujemy katastrofę ekologiczną na Śląsku, chodzi oczywiście o tony śniętych ryb w zbiorniku Dzierżno Duże i Kanale Gliwickim. Obecnie ilość ryb przekroczyła już 100 ton. Czy działania sztabu kryzysowego powołanego przez Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska wydają się Panu słuszne i mogą być skuteczne?

Bardzo źle się stało, ponieważ to jest jeden z ważniejszych zbiorników na Śląsku. To jest sztuczny zbiornik powstały po wyrobisku, natomiast często takie zbiorniki, nawet sztuczne, mają całkiem niezłą jakość wody. Jak na warunki polskie, a zwłaszcza śląskie, ten zbiornik miał niezłą jakość wody i rzeczywiście bardzo dużo ryb, więc środowisko wędkarskie jest bardzo mocno oburzone z całej zaistniałej sytuacji

A jeśli chodzi o zastosowanie perhydrolu?

To jest nadtlenek wodoru. Było to działanie zwiększające nadtlenienie wody, ale też działające rzeczywiście ograniczająco na złotą algę. Dlatego nie mówię, że coś zrobiono źle, jednak, że należało to wykonać z wyprzedzeniem. Takie działania powinny mieć związek z pozwoleniem wodnoprawnym na odprowadzanie ścieków do rzeki Kłodnicy, której wody zasilają zbiornik Dzierżno Duże. Jak rozumiem, chodzi tu o ściek o wysokim zasoleniu, który to czynnik, wraz z obniżoną ilością tlenu w wodzie, jest odpowiedzialny za uwalnianie metabolitów – prymnezyny, z zamierającej Złotej algi, toksycznej dla organizmów wodnych,. Dlatego należało to zrobić wcześniej, przed wejściem ścieku do Dzierżna, by nie doszło do masowego śnięcia ryb, a nie na wyjściu wody ze zbiornika. Obawiam się, że mamy tutaj chyba jakieś działanie polityczne - ktoś się obawiał, że skażona prymnezyną woda dotrze do Odry i znowu będzie problem z Odrą, mimo że rząd się zmienił, to znowu jest to samo.

Więc jest to gaszenie pożaru?

Tak, gaszenie pożaru, a nie działaniem przemyślanym, żeby do pożaru nie doszło.

Z czego zatem wynikają te pożary?

Wynikają po pierwsze z tego, że jakość wody rzeczywiście nie jest zadowalająca, zwłaszcza wtedy, kiedy przy obniżonych przepływach wody dokonuje się zrzutu wody zasolonej, przez co odbiornik tej wody, np. rzeka Kłodnica i zbiornik Dierżno Duże, może otrzymać zbyt dużą dawkę zasolonej wody, a dodatkowo zmniejszona jest zawartość tlenu w tej wodzie.

No więc zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym, jak sądzę, wszystko było dobrze, natomiast zgodnie ze zdrowym rozsądkiem ktoś nie przypilnował, czy realizacja takiego pozwolenia wodnoprawnego będzie mogła skutkować właśnie tym, co obserwujemy. Tutaj obserwujemy oczywiście przerzucanie się - jedni na drugich głównie odpowiedzialnością polityczną, a to nie ma większego sensu, dlatego że nam po prostu brakuje bieżącego monitorowania jakości wody, oraz uzależnienia brzmienia warunków pozwolenia wodnoprawnego od takiego monitoringu. Skoro monitoringu nie mamy, no to realizujemy takie pozwolenia, jakie mamy, a potem obserwujemy negatywne efekty tak funkcjonującego systemu.

Wszyscy pamiętamy, że dwa lata temu, gdy doszło do katastrofy na Odrze, obserwowaliśmy wzmożony protest organizacji tzw. ekologicznych, a teraz?

To, co ja widziałem, to jakiś ogromny jazgot, który się podnosił ze strony zielonych organizacji dwa lata temu i absolutne milczenie tych samych organizacji teraz. To dlatego, że już nie wypada atakować układu, który poszedł na współpracę z tymi zielonymi organizacjami. Przy czym te same zielone organizacje, mają wpływ na wstrzymywanie już rozpoczętych, projektów, które miały dotyczyć właśnie monitoringu jakości wód, wszelkiego monitoringu przyrodniczego, tylko dlatego, że podpisano je za czasów PiS-u. I to jest głupie, bo tu przestaje chodzić o ochronę przyrody, o interes państwa, a zaczyna się taka przepychanka polityczna.

A ja tego nie akceptuję. Chcę żyć w państwie, które kontynuuje projekty potrzebne, niezależnie od tego, kto je podpisał.

„Organizacje ekologiczne są wykorzystywane do gry politycznej”

Pamiętamy, że podczas katastrofy na Wiśle, katastrofy Czajki, te same organizacje również nie chciały się, nie chciały zabierać głosu.

To jakby jest taki chyba już modus operandi, tak, że one są wykorzystywane w dużej mierze do walki politycznej. Tak, w przypadku awarii kolektora ściekowego, doprowadzającego ściek do Czajki, organizacje też milczały, a nawet usprawiedliwiały, że to tylko „przekarmienie rzeki”.

Moim zdaniem jest to element pewnej gry gospodarczej, a nawet, o czym pani wspomniała, że organizacje są wykorzystywane do gry politycznej.

Po tym, kiedy wdrożono opodatkowanie śladu węglowego w gospodarce, co obserwujemy w postaci opłat za CO2 w ETS 1 i ETS2, o którym jest tak gorączkowa dyskusja, wchodzi kolejny element -– opodatkowanie śladu wodnego. I właśnie wytwarzanie takich, czy korzystanie z takich zdarzeń, jak mieliśmy okazję obserwować na Odrze, a teraz w Dzierżnie, jest wodą na młyn do dyskusji nad śladem wodnym i dokręcaniem śruby gospodarkom, zwłaszcza takim, gdzie można liczyć na organizacje zaangażowane politycznie.

Czyli innymi słowy, jak nie wiadomo o co chodzi, to być może chodzi o kolejne opłaty, kolejne podatki?

Chodzi o wpływy. Gdyby chodziło tylko o opłaty i podatki, płacilibyśmy zwiększaniem kosztów produkcji i co jakiś czas bezrobociem, bo nie wszyscy by musieli zwalniać ludzi z pracy, chociaż w przypadku CO2 i wysokich kosztów energii widzimy, że zakłady po prostu bankrutują i zwalniają. Tutaj chodzi o obszary wpływu, ogromne obszary wpływu, o czym od dawna mówię. Już w 2018 roku informowałem, że chodzi o gospodarkę wodną, o żeglugę śródlądową. Po prostu Polska ma nie mieć tych możliwości rozwojowych, bo ma być skupiona na trosce o ryby.

No ale może to dobrze, że chcemy dbać o środowisko?

Oczywiście to jest dobrze, że mamy chronić, bo trzeba chronić, przy czym, aby jakiś plan był wiarygodny, musi być oparty o prawdziwe przesłanki. Taką prawdziwą przesłanką jest konieczność dbania o wysoką jakość wody. Co do tego nikt nie ma wątpliwości.

Jednak obawiam się, że ta troska to element innej gry, w której rzekoma troska o przyrodę i wykorzystywanie różnych organizacji od tej gry ma cele związane właśnie z wpływaniem na gospodarkę. Ja się z takim podejściem nie zgadzam, bo ja chcę się skupiać na ochronie przyrody, z przykrością jednak obserwuję, że często te gry są inspirowane z zagranicy, no i nie służą państwu polskiemu.

„Należy dokończyć projekty, które będą monitorować jakość wody”

Natomiast czy te działania, które w tym momencie zostały podjęte m.in. przez Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska, może rzeczywiście być skuteczne w zapobieganiu dalszemu rozwojowi algi, m.in. na Odrze?

Zatrzymanie problemu w Dzierżnie spowodowało, że ten problem nie przeniósł się do Odry. Rzeczywiście dodanie perhydrolu spowodowało, że będzie złagodzony ten negatywny efekt, to prawda. Natomiast to nie ma nic wspólnego z zapobieganiem, bo mleko się już rozlało.

Możemy mówić tylko o tym, że zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się nieszczęścia, ale nie uruchomiono działań zapobiegających takim nieszczęściom.

Czyli co, w Pana ocenie, można byłoby zrobić, czy raczej co należałoby zrobić, żeby rzeczywiście chronić jakość polskich wód, m.in. Odry?

Tak jak wspomniałem wcześniej, po pierwsze należy dokończyć projekty, które będą monitorować jakość wody. Jakość chemiczną i fizyczną i żeby to był pomiar on-line. Ten pomiar musi być powiązany z działaniami, które będą podejmowane, a które związane są m.in. z wydawaniem decyzji administracyjnych.

Czyli np. pozwoleniami wodnoprawnymi. Jeśli jakieś pozwolenie zezwala na zrzut ścieku, no bo na całym świecie takie pozwolenia istnieją, a w Polsce problemem są ścieki z wodą zasoloną, to ten zrzut powinien być uwarunkowany stanem jakościowym wody, a nie tylko tym, że decyzja administracyjna na to pozwala.

Czy to oznacza, że tego typu pozwolenia są niepowiązane ze stanem wód i są wydawane na określony czas?

Pozwolenia wodnoprawne są terminowe, w przypadku ścieków na okres do 10 lat. Natomiast pozwolenia zintegrowane, których elementem może być kwestia gospodarki wodnej i ściekowej, są teraz bezterminowe, to prawda.

I w przypadku wielkich zakładów, mogą one korzystać z pozwoleń zintegrowanych, bezterminowych. No i tu jest pewien problem. One mówią, my robimy wszystko zgodnie z prawem, natomiast my widzimy, że to działanie zgodnie z prawem, czyli z wydanymi decyzjami nie sprawdza się.

Czyli najważniejszym wydaje się element monitorowania stanu jakości wód?

Tak, bo zmieniają się okoliczności i tutaj trzeba rzeczywiście ten monitoring realizować. Dlatego apeluję, żeby projekty dotyczące monitoringu, były kontynuowane, żeby ministerstwo nie ulegało takiej pokusie, że trzeba dowalić przeciwnikom politycznym, tylko realizowało konsekwentnie projekty rozpoczęte, bo ja widzę, że w innych obszarach, które również mnie dotyczą, już jest próba wyrzucenia do kosza projektów pod naciskiem zielonych organizacji, tych, które działają politycznie. Więc najpierw chcemy doprowadzić do paraliżu decyzyjnego i paraliżu wiedzy, a następnie w tym paraliżu wiedzy wytykać palcami polityków, którym nie wyszło.

Przestrzegałbym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przed uleganiem tym wpływom, bo nie wiadomo, ilu oficerów GRU jako „hiszpańskich” dziennikarzy” siedzi za działaniem zielonych organizacji w Polsce, a że sporo zajmowałem się tematem, to nie mam wątpliwości, że tak się dzieje.

CZYTAJ TAKŻE:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe