Niemcy: Wzrost ilości przestępstw z użyciem noża i maczety

Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku w Niemczech zgłoszono ponad 8,9 tys. przypadków niebezpiecznego i ciężkiego uszkodzenia ciała z użyciem noża. W porównaniu z 2022 rokiem stanowi to wzrost o 5,6 procent. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zareagowała na ten trend w sposób dla siebie typowy – postuluje ograniczenie użycia noży w miejscach publicznych. Jak na razie na postulat pozostają głusi sprawcy. Jak spojrzymy w statystyki berlińskiej policji i to tylko te za ubiegły tydzień znajdziemy tam cztery zgłoszenia przestępstw z użyciem noża i jedno z użyciem maczety.
Nożownik. Ilustracja poglądowa Niemcy: Wzrost ilości przestępstw z użyciem noża i maczety
Nożownik. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

10 sierpnia na stacji metra Jannowitzbrücke 39-latek został dźgnięty w podbrzusze. Sprawca zbiegł. Ofiara przebywa w szpitalu, jej stan jest stabilny. Dzień wcześniej w dzielnicy Neukölln doszło do awantury na ulicy dwóch mężczyzn, jeden z nich ugodził drugiego w szyję nożem. Jego życiu zagraża niebezpieczeństwo. Sprawca sam zgłosił się na posterunek policji i czeka na zarzuty. 7 sierpnia policja opublikowała zdjęcia poszukiwanego nożownika, który dwa lata temu w oddziale banku w dzielnicy Prenzlauer-Berg kilkakrotnie miał dźgnąć nożem 42-letniego mężczyznę. Ofiara doznała ran kłutych m.in. ramienia i szyi. Policja prosi o pomoc w zidentyfikowaniu nieznanego wcześniej podejrzanego. Człowiek widoczny na zdjęciu to młody, wysoki mężczyzna określany w policyjnym slangu jako „typ południowy”, ale tej adnotacji tym razem zaniechano. 6 sierpnia tuż przed północą na przystanku autobusowym w dzielnicy Spandau nożem został zaatakowany 45-latek. Sprawca zbiegł.

Czytaj również: Po awanturze w Polsat News. Agnieszka Gozdyra dla Tysol.pl: To było nieuczciwe

Pałac Buckingham. Niepokojące doniesienia ws. Kate Middleton

 

Policyjne statystyki

Obrażeń uniknął 35-letni pracownik baru przy Oranienburger Strasse, któremu zamaskowany napastnik groził maczetą i pistoletem. Skończyło się na rabunku. Napastnik również zbiegł. To zaledwie wycinek statystyk policyjnych prowadzonych w rubryczce „ataki z użyciem noża”. W informacjach na stronie policji nie ma tej najistotniejszej – pochodzenia sprawców. Przeglądając tabelki z ubiegłego roku dowiemy się jednak, że „odsetek przestępstw polegających na niebezpiecznym i ciężkim uszkodzeniu ciała zarejestrowanych jako "ataki z użyciem noża " w roku sprawozdawczym 2023 wyniósł 5,8 proc. (8 951 przypadków; 2022: 5,6 proc., 8 160 przypadków), podczas gdy odsetek przestępstw rozbójniczych wyniósł 10,9 proc. (4 893 przypadki; 2022: 11,0 proc., 4 195 przypadków).” O tym, że problem spędza sen z powiek policji świadczy fakt, że w czerwcu 2018 roku ministrowie spraw wewnętrznych krajów związkowych wezwali do ogólnokrajowego oddzielnego ujmowania ataków z użyciem noża. Procedurę tę zaczęto wdrażać w styczniu 2020 r., co nie zmienia sytuacji, że w statystykach nie ujmuje się narodowości nożowników. W tabelkach ze wszystkimi czynami karalnymi z obrażeniem ciała, jakie zarejestrowano w 2023 r. ujęto 223.829 sprawców niemieckich (wzrost o 4 proc. w stosunku do 2022 r.) i 118,004 „nieniemieckich” (wzrost o 18,1 proc.) w tym 31,830 zaliczono w tej grupie do „imigrantów” rozumianych jako: osoby ubiegające się o azyl, osoby uprawnione do ochrony i azylu, uchodźcy, imigranci z pobytem tolerowanym lub przebywający (w Niemczech) nielegalnie. I w tej ostatniej grupie wzrost tego typu przestępstw w stosunku do roku 2022 wynosi aż 20,1 proc. Do tej grupy zaliczylibyśmy dziś zresztą obywatela Afganistanu, który kilka miesięcy temu ranił policjanta w Mannheim. Policjant zmarł na skutek odniesionych obrażeń w szpitalu, a sprawa ataku ze szczególnym uwzględnieniem biografii sprawcy odbiła się szerokim echem w niemieckim społeczeństwie, które żadną miarą nie może się pogodzić z faktem, że państwo bankrutuje na odcinku ochrony bezpieczeństwa własnych obywateli. Napastnik z Mannheim teoretycznie nie miał prawa przebywać w Niemczech, jego wnioski regularnie odrzucano. W praktyce jednak sprawa wyglądała tak, że jako ojciec dwójki dzieci, których matką jest rodowita Niemka, był tolerowany na statusie „ojca rodziny”. Miesiąc temu napastnik został przeniesiony ze szpitala, gdzie go hospitalizowano do jednego z zakładów karnych. Prokuratura poproszona o udzielenie informacji o miejscu pobytu sprawcy odmówiła ze względu na jego bezpieczeństwo. Czy zostanie skazany w Niemczech a potem po odsiadce deportowany do Afganistanu? Sprawa jest otwarta i na tyle wybuchowa, że przed wyborami do landtagów na wschodzie Niemiec (już za dwa tygodnie) raczej trudno będzie o uzyskanie jednoznacznych informacji.

Zaostrzenie prawa

Póki co minister Nancy Faeser postuluje ograniczenie użycia noży w miejscach publicznych. W tym celu prawo dotyczące broni ma zostać zaostrzone. „Noże powinny być dozwolone do noszenia w miejscach publicznych tylko z ostrzem o długości do sześciu centymetrów zamiast dotychczasowych dwunastu centymetrów. Wyjątkiem mają być noże domowe, które zostały właśnie zakupione i transportowane w zapieczętowanym opakowaniu” – podają niemieckie media. Nancy Faeser zapowiedziała złożenie poprawek do obowiązującej w Niemczech ustawy o posiadaniu broni i wezwała władze lokalne do „wprowadzenia większej liczby stref zakazu posiadania broni i noży”. "Noże są używane do popełniania brutalnych aktów przemocy, które mogą powodować najgorsze obrażenia lub być śmiertelne. Potrzebujemy surowszych przepisów dotyczących broni i ściślejszej kontroli" - wyjaśniła Nancy Faeser. Przestępcy dźgający ludzi w filiach niemieckich banków, na stacjach metra i przystankach autobusowych z pewnością wezmą sobie nowe regulacje do serca. 

 

Imigarcyjne tabu

Tocząca się w Niemczech od lat dyskusja, czy pewne przestępstwa są częstsze w przypadku "pewnych grup narodowościowych" jest uważana za uderzającą w podstawy państwa prawa i przedstawiana jako postulat charakterystyczny dla polityków i sympatyków AfD. A kwestionowanie statystyk, a szczególnie danych dotyczących „sprawców niemieckich”, wśród których są ujmowani również sprawcy z niemieckim paszportem, ale mający pochodzenie cudzoziemskie (niem. Migrationshintergrund), uznaje się za przejaw rasizmu. W każdym razie sprawa wygląda tak, że Federalny Urząd Kryminalny nie może rejestrować pochodzenia migracyjnego podejrzanych, ponieważ nie ma podstawy prawnej do zapytania o nie. Zgodnie z ustawą o wykroczeniach administracyjnych, władze mogą żądać danych obywateli, takich jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Nie mogą jednak pytać o historię migracyjną. Dopóki zaś statystyki nie zostaną bardziej uszczegółowione, co w przypadku państwa, gdzie co czwarty obywatel ma właśnie „historię migracyjną” byłoby to nawet uzasadnione, wokół danych policyjnych będą rosły spekulacje i żadne eksperckie wywody o braku związku między pochodzeniem a np. szczególnym upodobaniem do noża czy maczety jako narzędzia zbrodni nie przebiją się przez akademicki sufit do społeczeństwa, które coraz częściej jest konfrontowane z doniesieniami o imigrantach czy „Niemcach o obcobrzmiących imionach”, którzy jednak po noże i maczety z jakiś powodów sięgają.

Nie można zatem dyskutować o pochodzeniu sprawców napadów z nożami… ale można zastanowić się nad odsyłaniem przestępców do krajów pochodzenia. Przez Niemcy przetacza się debata czy zagraniczni sprawcy przestępstw popełnionych na terenie Republiki Federalnej powinni podlegać deportacji – także wówczas gdy kraje ich pochodzenia to krwawe reżimy, z którymi Berlin nie utrzymuje oficjalnych kontaktów, jak Syria i Afganistan. Na odsyłanie przestępców do Damaszku naciskają politycy CDU i CSU a także liberalni koalicjanci z FDP. Sekretarz generalny partii liberalnej Bijan Djir-Sarai (polityk pochodzenia irańskiego) wskazuje, że szybkie deportacje sprawców najgorszych przestępstw zwiększą poczucie bezpieczeństwa. Politycy powołują się przy okazji na wyrok Sądu Administracyjnego w Nadrenii-Północnej Westfalii – wedle niemieckich sędziów obecnie w Syrii nie ma już bezpośredniego zagrożenia życia a zatem szczególne prawa przybyszów z tego kraju tracą swoje uzasadnienie.  Wyrok jak wyrok, ale dyskusja nabiera rozpędu, niewątpliwie w związku z nadchodzącymi wyborami na wschodzie. Problem jest tylko taki, że państwo niemieckie nie utrzymuje oficjalnych kontaktów z reżimem Assada. Jeden z lokalnych polityków CDU już z Saksonii już wezwał do wznowienia relacji dyplomatycznych z Syrią i przy okazji oskarżył „zieloną” minister spraw zagranicznych, że zamiast dbać o interesy obywateli uprawia „moralistyczną” politykę.międzynarodową. A sekretarz generalny CSU Martin Huber oświadczył na antenie publicznego radia, ze skoro państwo niemieckie wspiera działające na terenie Syrii organizacje charytatywne to powinno znaleźć sposób na skłonienie Damaszku do przyjęcia deportowanych przestępców. 

 

"Złamanie zasad demokracji"

Komentując te głosy publicysta tygodnika „Der Spiegel” Marc Röhlig przestrzega, że jakakolwiek współpraca z reżimami w Syrii czy Afganistanie w kwestii deportacji będzie złamaniem wszelkich zasad demokracji.  Zdaje się, że policyjne statystyki, nawet nie do końca opisane jeśli chodzi o pochodzenie sprawców, mogę podważyć ten typ argumentacji.
 


 

POLECANE
Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm Wiadomości
Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm

Kiludziesięcioosobowa grupa francuskich nastolatków wraz z opiekunami została siłą usunięta z pokładu samolotu linii Vueling. Powodem było agresywne zachowanie, zakłócanie porządku i zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów. Gdy ujawniono, że grupa jest pochodzenia żydowskiego, pojawiły się oskarżenia wobec przewoźnika o antysemickie motywy działania.

Łukaszenka: Szykujemy się do wojny Wiadomości
Łukaszenka: "Szykujemy się do wojny"

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z dziennikarkami podczas wizyty w gospodarstwie rolnym Ozierickij-Agro w obwodzie mińskim. Choć głównym celem wizyty były trwające żniwa, w rozmowie z mediami poruszył również temat napiętych stosunków między Białorusią a krajami Europy Zachodniej.

Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb Wiadomości
Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow omal nie utonął podczas kąpieli w morzu w Bodrum, popularnym kurorcie turystycznym w zachodniej Turcji – poinformowały w piątek tamtejsze media. Po zdarzeniu trafił do szpitala, który w czasie jego pobytu został otoczony przez policję oraz ochroniarzy polityka.

Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni pilne
Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni

Adwokat Bartosz Lewandowski poinformował w mediach społecznościowych, że do prokuratury został skierowany wniosek o przesłuchanie Szymona Hołowni jako świadka. Jak wyjaśnił, jest to odpowiedź na "kolejne medialne doniesienia" dotyczące działań mających na celu "uniemożliwienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego".

IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

REKLAMA

Niemcy: Wzrost ilości przestępstw z użyciem noża i maczety

Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku w Niemczech zgłoszono ponad 8,9 tys. przypadków niebezpiecznego i ciężkiego uszkodzenia ciała z użyciem noża. W porównaniu z 2022 rokiem stanowi to wzrost o 5,6 procent. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zareagowała na ten trend w sposób dla siebie typowy – postuluje ograniczenie użycia noży w miejscach publicznych. Jak na razie na postulat pozostają głusi sprawcy. Jak spojrzymy w statystyki berlińskiej policji i to tylko te za ubiegły tydzień znajdziemy tam cztery zgłoszenia przestępstw z użyciem noża i jedno z użyciem maczety.
Nożownik. Ilustracja poglądowa Niemcy: Wzrost ilości przestępstw z użyciem noża i maczety
Nożownik. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

10 sierpnia na stacji metra Jannowitzbrücke 39-latek został dźgnięty w podbrzusze. Sprawca zbiegł. Ofiara przebywa w szpitalu, jej stan jest stabilny. Dzień wcześniej w dzielnicy Neukölln doszło do awantury na ulicy dwóch mężczyzn, jeden z nich ugodził drugiego w szyję nożem. Jego życiu zagraża niebezpieczeństwo. Sprawca sam zgłosił się na posterunek policji i czeka na zarzuty. 7 sierpnia policja opublikowała zdjęcia poszukiwanego nożownika, który dwa lata temu w oddziale banku w dzielnicy Prenzlauer-Berg kilkakrotnie miał dźgnąć nożem 42-letniego mężczyznę. Ofiara doznała ran kłutych m.in. ramienia i szyi. Policja prosi o pomoc w zidentyfikowaniu nieznanego wcześniej podejrzanego. Człowiek widoczny na zdjęciu to młody, wysoki mężczyzna określany w policyjnym slangu jako „typ południowy”, ale tej adnotacji tym razem zaniechano. 6 sierpnia tuż przed północą na przystanku autobusowym w dzielnicy Spandau nożem został zaatakowany 45-latek. Sprawca zbiegł.

Czytaj również: Po awanturze w Polsat News. Agnieszka Gozdyra dla Tysol.pl: To było nieuczciwe

Pałac Buckingham. Niepokojące doniesienia ws. Kate Middleton

 

Policyjne statystyki

Obrażeń uniknął 35-letni pracownik baru przy Oranienburger Strasse, któremu zamaskowany napastnik groził maczetą i pistoletem. Skończyło się na rabunku. Napastnik również zbiegł. To zaledwie wycinek statystyk policyjnych prowadzonych w rubryczce „ataki z użyciem noża”. W informacjach na stronie policji nie ma tej najistotniejszej – pochodzenia sprawców. Przeglądając tabelki z ubiegłego roku dowiemy się jednak, że „odsetek przestępstw polegających na niebezpiecznym i ciężkim uszkodzeniu ciała zarejestrowanych jako "ataki z użyciem noża " w roku sprawozdawczym 2023 wyniósł 5,8 proc. (8 951 przypadków; 2022: 5,6 proc., 8 160 przypadków), podczas gdy odsetek przestępstw rozbójniczych wyniósł 10,9 proc. (4 893 przypadki; 2022: 11,0 proc., 4 195 przypadków).” O tym, że problem spędza sen z powiek policji świadczy fakt, że w czerwcu 2018 roku ministrowie spraw wewnętrznych krajów związkowych wezwali do ogólnokrajowego oddzielnego ujmowania ataków z użyciem noża. Procedurę tę zaczęto wdrażać w styczniu 2020 r., co nie zmienia sytuacji, że w statystykach nie ujmuje się narodowości nożowników. W tabelkach ze wszystkimi czynami karalnymi z obrażeniem ciała, jakie zarejestrowano w 2023 r. ujęto 223.829 sprawców niemieckich (wzrost o 4 proc. w stosunku do 2022 r.) i 118,004 „nieniemieckich” (wzrost o 18,1 proc.) w tym 31,830 zaliczono w tej grupie do „imigrantów” rozumianych jako: osoby ubiegające się o azyl, osoby uprawnione do ochrony i azylu, uchodźcy, imigranci z pobytem tolerowanym lub przebywający (w Niemczech) nielegalnie. I w tej ostatniej grupie wzrost tego typu przestępstw w stosunku do roku 2022 wynosi aż 20,1 proc. Do tej grupy zaliczylibyśmy dziś zresztą obywatela Afganistanu, który kilka miesięcy temu ranił policjanta w Mannheim. Policjant zmarł na skutek odniesionych obrażeń w szpitalu, a sprawa ataku ze szczególnym uwzględnieniem biografii sprawcy odbiła się szerokim echem w niemieckim społeczeństwie, które żadną miarą nie może się pogodzić z faktem, że państwo bankrutuje na odcinku ochrony bezpieczeństwa własnych obywateli. Napastnik z Mannheim teoretycznie nie miał prawa przebywać w Niemczech, jego wnioski regularnie odrzucano. W praktyce jednak sprawa wyglądała tak, że jako ojciec dwójki dzieci, których matką jest rodowita Niemka, był tolerowany na statusie „ojca rodziny”. Miesiąc temu napastnik został przeniesiony ze szpitala, gdzie go hospitalizowano do jednego z zakładów karnych. Prokuratura poproszona o udzielenie informacji o miejscu pobytu sprawcy odmówiła ze względu na jego bezpieczeństwo. Czy zostanie skazany w Niemczech a potem po odsiadce deportowany do Afganistanu? Sprawa jest otwarta i na tyle wybuchowa, że przed wyborami do landtagów na wschodzie Niemiec (już za dwa tygodnie) raczej trudno będzie o uzyskanie jednoznacznych informacji.

Zaostrzenie prawa

Póki co minister Nancy Faeser postuluje ograniczenie użycia noży w miejscach publicznych. W tym celu prawo dotyczące broni ma zostać zaostrzone. „Noże powinny być dozwolone do noszenia w miejscach publicznych tylko z ostrzem o długości do sześciu centymetrów zamiast dotychczasowych dwunastu centymetrów. Wyjątkiem mają być noże domowe, które zostały właśnie zakupione i transportowane w zapieczętowanym opakowaniu” – podają niemieckie media. Nancy Faeser zapowiedziała złożenie poprawek do obowiązującej w Niemczech ustawy o posiadaniu broni i wezwała władze lokalne do „wprowadzenia większej liczby stref zakazu posiadania broni i noży”. "Noże są używane do popełniania brutalnych aktów przemocy, które mogą powodować najgorsze obrażenia lub być śmiertelne. Potrzebujemy surowszych przepisów dotyczących broni i ściślejszej kontroli" - wyjaśniła Nancy Faeser. Przestępcy dźgający ludzi w filiach niemieckich banków, na stacjach metra i przystankach autobusowych z pewnością wezmą sobie nowe regulacje do serca. 

 

Imigarcyjne tabu

Tocząca się w Niemczech od lat dyskusja, czy pewne przestępstwa są częstsze w przypadku "pewnych grup narodowościowych" jest uważana za uderzającą w podstawy państwa prawa i przedstawiana jako postulat charakterystyczny dla polityków i sympatyków AfD. A kwestionowanie statystyk, a szczególnie danych dotyczących „sprawców niemieckich”, wśród których są ujmowani również sprawcy z niemieckim paszportem, ale mający pochodzenie cudzoziemskie (niem. Migrationshintergrund), uznaje się za przejaw rasizmu. W każdym razie sprawa wygląda tak, że Federalny Urząd Kryminalny nie może rejestrować pochodzenia migracyjnego podejrzanych, ponieważ nie ma podstawy prawnej do zapytania o nie. Zgodnie z ustawą o wykroczeniach administracyjnych, władze mogą żądać danych obywateli, takich jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Nie mogą jednak pytać o historię migracyjną. Dopóki zaś statystyki nie zostaną bardziej uszczegółowione, co w przypadku państwa, gdzie co czwarty obywatel ma właśnie „historię migracyjną” byłoby to nawet uzasadnione, wokół danych policyjnych będą rosły spekulacje i żadne eksperckie wywody o braku związku między pochodzeniem a np. szczególnym upodobaniem do noża czy maczety jako narzędzia zbrodni nie przebiją się przez akademicki sufit do społeczeństwa, które coraz częściej jest konfrontowane z doniesieniami o imigrantach czy „Niemcach o obcobrzmiących imionach”, którzy jednak po noże i maczety z jakiś powodów sięgają.

Nie można zatem dyskutować o pochodzeniu sprawców napadów z nożami… ale można zastanowić się nad odsyłaniem przestępców do krajów pochodzenia. Przez Niemcy przetacza się debata czy zagraniczni sprawcy przestępstw popełnionych na terenie Republiki Federalnej powinni podlegać deportacji – także wówczas gdy kraje ich pochodzenia to krwawe reżimy, z którymi Berlin nie utrzymuje oficjalnych kontaktów, jak Syria i Afganistan. Na odsyłanie przestępców do Damaszku naciskają politycy CDU i CSU a także liberalni koalicjanci z FDP. Sekretarz generalny partii liberalnej Bijan Djir-Sarai (polityk pochodzenia irańskiego) wskazuje, że szybkie deportacje sprawców najgorszych przestępstw zwiększą poczucie bezpieczeństwa. Politycy powołują się przy okazji na wyrok Sądu Administracyjnego w Nadrenii-Północnej Westfalii – wedle niemieckich sędziów obecnie w Syrii nie ma już bezpośredniego zagrożenia życia a zatem szczególne prawa przybyszów z tego kraju tracą swoje uzasadnienie.  Wyrok jak wyrok, ale dyskusja nabiera rozpędu, niewątpliwie w związku z nadchodzącymi wyborami na wschodzie. Problem jest tylko taki, że państwo niemieckie nie utrzymuje oficjalnych kontaktów z reżimem Assada. Jeden z lokalnych polityków CDU już z Saksonii już wezwał do wznowienia relacji dyplomatycznych z Syrią i przy okazji oskarżył „zieloną” minister spraw zagranicznych, że zamiast dbać o interesy obywateli uprawia „moralistyczną” politykę.międzynarodową. A sekretarz generalny CSU Martin Huber oświadczył na antenie publicznego radia, ze skoro państwo niemieckie wspiera działające na terenie Syrii organizacje charytatywne to powinno znaleźć sposób na skłonienie Damaszku do przyjęcia deportowanych przestępców. 

 

"Złamanie zasad demokracji"

Komentując te głosy publicysta tygodnika „Der Spiegel” Marc Röhlig przestrzega, że jakakolwiek współpraca z reżimami w Syrii czy Afganistanie w kwestii deportacji będzie złamaniem wszelkich zasad demokracji.  Zdaje się, że policyjne statystyki, nawet nie do końca opisane jeśli chodzi o pochodzenie sprawców, mogę podważyć ten typ argumentacji.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe