Były szef niemieckiego wywiadu oskarża Dudę i Zełenskiego o porozumienie ws. zniszczenia Nord Stream
Były szef BND oskarża Polskę i Ukrainę
Szef Bundesnachrichtendienst (Federalnej Służby Wywiadu) August Hanning w latach 1998-2005 stwierdził w poniedziałek w rozmowie z Die Welt stwierdził, że „istniały porozumienia między Zełenskim a Dudą w sprawie przeprowadzenia ataku” na Nord Stream.
Zdaniem Augusta Hanninga wyłaniają się dwie odpowiedzialne strony: Polska i Ukraina. Co więcej, stwierdził, że „to nie były tylko organy rządowe, ale «porozumienie między najwyższymi władzami na Ukrainie i w Polsce»”.
Wierzę, że były tutaj uzgodnienia między prezydentem Zełenskim a prezydentem Dudą, aby przeprowadzić ten atak
– stwierdził.
Były szef BND twierdzi, że „Polska nie ma żadnego interesu w powodzeniu śledztwa, a to oczywiście dlatego, że była mocno zaangażowana w przygotowanie tego ataku”.
Co więcej, Hanning oczekuje, że niemiecki rząd zażąda odszkodowania, ponieważ – jak twierdzi – poczynione szkody wynikają z "działań ukraińskich i polskich instytucji".
„Es gab Verabredungen zwischen Selenskyj und Duda, den Anschlag auszuführen“, behauptet der Ex-BND-Chef https://t.co/FqJQ2rqvYe pic.twitter.com/w2CgN3s1D0
— WELT (@welt) August 15, 2024
August Hanning - kim jest?
August Hanning, urodzony 16 lutego 1946 roku w Nordwalde, to niemiecki urzędnik państwowy i były szef wywiadu. Po ukończeniu studiów prawniczych i obronie doktoratu, rozpoczął karierę w administracji rządowej, pracując m.in. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz Kancelarii Federalnej.
W grudniu 1998 roku został mianowany prezesem Bundesnachrichtendienstu (BND), niemieckiej agencji wywiadowczej. Hanning kierował BND w kluczowym okresie, w tym podczas kontrowersji związanych z irackimi broniami masowego rażenia, a także w sprawie Murata Kurnaza, niesłusznie więzionego przez 5 lat w Guantanamo mężczyznę. Po zakończeniu pracy w BND, Hanning kontynuował karierę jako sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych do 2009 roku.