W najbliższe noce warto patrzeć w niebo
Czym są perseidy?
Perseidy są widoczne co roku od połowy lipca do końca sierpnia, ale to właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia można spodziewać się największej ich liczby. Wtedy to punkt, z którego wydają się „wylatywać” meteory, znajduje się w konstelacji Perseusza, skąd zjawisko wzięło swoją nazwę.
Perseidy, zwane również „spadającymi gwiazdami”, to w rzeczywistości drobne fragmenty komety Swift-Tuttle, która krąży wokół Słońca co 133 lata. Gdy Ziemia przecina orbitę tej komety, jej resztki wpadają w atmosferę z ogromną prędkością, wynoszącą około 59 km/s. W wyniku tarcia z atmosferą cząstki te ulegają spaleniu, tworząc efektowne smugi światła, które możemy obserwować na nocnym niebie.
Podziwianie Perseidów nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu - wystarczy odrobina cierpliwości i komfortowe miejsce do siedzenia lub leżenia. Noc Perseidów to doskonała okazja, aby oderwać się od codziennych trosk i podziwiać niezwykłe zjawisko, które oferuje nam kosmos. Aby w pełni cieszyć się tymi chwilami, warto znaleźć miejsce zaciszne miejsce najlepiej poza miastem. Idealne ku temu będą i pola. Wszyscy zainteresowani powinni wybierać godziny wieczorne lub poranne. Wtedy widoki będą najpiękniejsze.
"Łzy św. Wawrzyńca"
Perseidy bywają nazywane "Łzami świętego Wawrzyńca" ze względu na nawiązanie do historii jednego ze świętych Kościoła Katolickiego. Święty Wawrzyniec był jednym z pierwszych diakonów Kościoła rzymskiego, który zginął męczeńską śmiercią 10 sierpnia 258 roku. Legenda mówi, że został spalony na rozżarzonym ruszcie za odmowę oddania kościelnych skarbów władzom rzymskim.
W średniowieczu, kiedy ludzie widzieli perseidy na niebie w okolicach rocznicy śmierci św. Wawrzyńca, rozumieli je właśnie jako symbol jego cierpienia i męczeństwa. Wówczas wierzono, że meteory spadające z nieba są łzami płynącymi na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia.