Drugi immunitet posła Romanowskiego. Prokuratura zabrała głos
Jest odpowiedź prokuratury ws. drugiego immunitetu Romanowskiego
W poniedziałek tuż przed godz. 19 prokuratura opublikowała wpis w mediach społecznościowych, w którym stwierdziła, że „immunitet PACE nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu”.
PK przekazała, że w toku śledztwa prokurator zbadał tę kwestię i „zarówno analiza obowiązujących przepisów, jak i treść uzyskanych w tym zakresie dwóch opinii niezależnych ośrodków naukowych, wprost potwierdzają, że immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłączał możliwości zatrzymania i postawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu”.
Nie wyłącza również możliwości jego tymczasowego aresztowania
– podkreślono.
„Zatrzymanie nie byłoby możliwe w trakcie trwania sesji”
Zdaniem PK „zatrzymanie nie byłoby możliwe w czasie trwania sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w toku posiedzeń komisji lub podkomisji, podczas podróży w sprawach Zgromadzenia oraz podczas wykonywania funkcji członka Zgromadzenia”.
Wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za czyn zabroniony posła na Sejm RP w procedurze krajowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody wobec członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w sytuacji gdy poseł na Sejm RP przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
– czytamy.
Poseł Romanowski ma drugi immunitet
Pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego uważa, że z chwilą nałożenia parlamentarzyście kajdanek i jego zatrzymania „doszło do rażącego naruszenia prawa i pogwałcenia prawa międzynarodowego”.
Zwrócił uwagę, że „tyle gorących głów, krzyczenia o rozliczeniach, napinania się w mediach społecznościowych, a nikt nie sprawdził, że poseł Marcin Romanowski od 23 stycznia 2024 r. ma drugi immunitet wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy”.
Z tego tytułu poseł posiada immunitet, a także korzysta z przywileju nietykalności osobistej. W przypadku woli pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej, zatrzymania i tymczasowego aresztowania Prokuratura była zobowiązana wystąpić do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie mu immunitetu w odpowiedniej procedurze