We Lwowie zostanie odbudowane muzeum wołyńskiego zbrodniarza Romana Szuchewycza
Konkurs wygrał zespół Andriya Lesyuka. Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy powiedział, że projekt uwzględnia życzenia rodziny Szuchewyczów
– informuje lokalny serwis inlviv.in.ua. Portal ani słowem nie wspomina o fakcie, że Szuchewycz jako dowódca UPA jest bezpośrednio odpowiedzialny za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom, w wyniku której bestialsko zamordowano około sto tysięcy osób.
Ukraińcy odbudują muzeum dowódcy UPA, wołyńskiego zbrodniarza
W publikacji czytamy, że służba prasowa Rady Miejskiej Lwowa poinformowała, że kształt odbudowywanego budynku będzie w jak największym stopniu odtwarzał jego historyczny wygląd. Ponadto miasto przywróci wszystkie autentyczne przedmioty, które nie zostały zniszczone w rosyjskim ataku, takie jak drewniane schody, fortepian, czy popiersie.
Muzeum zostało zniszczone na skutek ataku Rosjan, który rozpoczął się w Sylwestra, 31 grudnia 2023 r. Wówczas Rosjanie zaatakowali okręg lwowski irańskimi dronami kamikadze typu Shaded, niszcząc muzeum ukraińskiego dowódcy UPA, gen. Romana Szuchewycza w Biłohirsku. Utracono większą część eksponatów: stół, krzesła, fotele, fortepian i rzeźbę Stepana Bandery autorstwa Jarosława Trockiego.
Już 1 stycznia 2024 r. burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj ogłosił, że muzeum zostanie całkowicie odbudowane.
Roman Szuchewycz – sylwetka
Roman Osypowycz Szuchewycz (ur. 30 czerwca 1907 w Krakowcu, zm. 5 marca 1950 w Biłohorszczu) to ukraiński zbrodniarz wojenny, działacz nacjonalistyczny, generał i naczelny dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na polskiej ludności cywilnej w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim, których ofiarą padło około 100 000 osób, z czego na Wołyniu zginęło 40–60 tys. Polaków, w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim od 20-25 do 40 tys., zaś na ziemiach współczesnej Polski od 6 do 8 tysięcy Polaków.
12 października 2007 został pośmiertnie nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę. Dekret Juszczenki został uchylony prawomocnym orzeczeniem Okręgowego Sądu Administracyjnego w Doniecku. 2 sierpnia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ukrainy utrzymał w mocy decyzję donieckiego sądu.