Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, do której dotarliśmy, wyrażono stanowczy sprzeciw wobec działań szefa resortu sprawiedliwości.
Adam Bodnar Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument
Adam Bodnar / fot. PAP/Piotr Nowak

  • 18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów, co zostało jednogłośnie negatywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

  • 26 czerwca 2024 r. minister wycofał się z zamiaru odwołania i uchylił zawieszenie prezesów i wiceprezesów, ale… 1 lipca 2024 r. ponownie zawiadomił o zamiarze ich odwołania na tych samych podstawach

  • Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie ocenia działania ministra jako polityczne, naruszające niezależność sądownictwa i zasadę odrębności władzy sądowniczej

W dokumencie, do którego dotarł portal Tysol.pl, Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża zaniepokojenie oraz sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów sądów w okręgu warszawskim.

Minister chce odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów aż do skutku?

18 czerwca 2024 r. Wniosek ministra i odpowiedź Kolegium

18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. Jak podkreślono w uchwale, „wszczęcie tej procedury było połączone z zawieszenie prezesów i wiceprezesów sądów w pełnieniu czynności”. Wnioski te, zgodnie z żądaniem szefa resortu sprawiedliwości, skierowano do zaopiniowania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie jednogłośnie negatywnie zaopiniowało wniosek ministra. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podkreślono:

Stwierdzono, że wnioski te nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie twierdzeniami pozbawionymi jakichkolwiek dowodów.

26 czerwca 2024 r. Minister odstępuje od odwołania

Mając na uwadze negatywnie zaopiniowany wniosek, minister sprawiedliwości, pismem z dnia 26 czerwca 2024 r., zawiadomił prezesów i wiceprezesów w okręgu warszawskim, że odstępuje od zamiaru ich odwołania. Uchylił także wcześniejsze zawieszenie ich w pełnieniu czynności.

1 lipca 2024 r. Minister… ponownie chce odwołać prezesów i wiceprezesów

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło jednak uwagę, że już 1 lipca 2024 r. minister sprawiedliwości ponownie zawiadomił prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów o zamiarze ich odwołania, powołując się na te same okoliczności co wcześniej. Minister ponownie zarządził także ich zawieszenie w pełnieniu czynności.

Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w uchwale z dnia 1 lipca 2024 r. uznało, że działania ministra sprawiedliwości są motywowane politycznie i zmierzają do realizacji celów politycznych kosztem niezależności sądownictwa.

„W ocenie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie taki sposób postępowania jest wyrazem dążenia do realizacji celów politycznych w obszarze wymiaru sprawiedliwości za wszelką cenę” – czytamy.

Zwrócono także uwagę, że działania Adama Bodnara stanowią precedens, wskazując na niepokojącą tendencję do powtarzania procedur odwołania aż do osiągnięcia pożądanego przez władzę wykonawczą wyniku.

„Jest to precedens wskazujący na dążenie władzy wykonawczej do powtarzania procedury odwołania prezesów sądów aż do zaspokojenia politycznych oczekiwań” – podkreślono.

Kolegium zaznacza, że działania ministra podważają zasadę odrębności władzy sądowniczej od innych władz:

„W takim układzie gwarancje odrębności władzy sądowniczej od innych władz stają się fikcją”.

W uchwale czytamy także o braku powagi w pełnieniu urzędu. Zdaniem Kolegium działania ministra są także sprzeczne z deklarowanymi intencjami.

„Postawa Ministra Sprawiedliwości nie licuje przy tym z powagą tego urzędu. Można ją skwitować retorycznym pytaniem, czy pismo tego organu z 26 czerwca br. – w tym oświadczenie o odstąpieniu od zamiaru odwołania prezesów sądów – było wyrazem szczerych intencji, czy instrumentalnego traktowania prawa dla osiągnięcia celów politycznych?” – zapytano.

Kolegium podkreśla, że powtarzanie postępowań opartych na tych samych faktach narusza zasadę res iudicata, co jest fundamentem praworządności:

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie przy tym zauważa, że naczelną zasadą postępowania tak sądowego, jak i administracyjnego, w każdym ustroju demokratycznym jest powaga rzeczy osądzonej. […] Kolejny wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów – oparty na tych samych okolicznościach faktycznych – jest przejawem rażącego złamania zasady res iudicata, którą uważa się za jeden z fundamentów praworządności.

Zdaniem Kolegium takie działania szefa resortu sprawiedliwości podważają społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i przypominają „słusznie minione wzorce ustrojowe, w których różne postępowania były powtarzane aż do uzyskania rozstrzygnięcia spełniającego oczekiwania władzy politycznej”.

„Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża głębokie zaniepokojenie, że opisane metody postępowania są przedstawiane w przestrzeni publicznej jako przykład dążenia do umocnienia niezależności sądownictwa, czy wręcz 'przywracania praworządności'. Tak jaskrawa rozbieżność między wygłaszanymi deklaracjami a faktycznymi działaniami musi prowadzić do podważenia społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości” – czytamy.

Kolegium stanowczo sprzeciwiło się próbom wciągania wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne:

Dlatego Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża stanowczy sprzeciw wobec konsekwentnie podejmowanych działań nastawionych na wciąganie wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne.

Uchwałę nr 16 Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 1 lipca 2024 r. postanowiono przekazać do wiadomości:

  • I prezes SN
  • Prezydenta RP
  • Rzecznika praw obywatelskich
  • Ministra sprawiedliwości
  • Przewodniczącego KRS
  • Prezesa SO w Warszawie (z wnioskiem o opublikowanie na stronie internetowej)
  • Prezesów wszystkich sądów rejonowych i okręgowych w RP za pośrednictwem prezesów SA
  • Prezesa Rady Ministrów
  • Prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
PKP Intercity wydał pilny komunikat gorące
PKP Intercity wydał pilny komunikat

PKP Intercity wystartował z nową ofertą, w której podróżni mogą liczyć na wyjątkowe zniżki. Należy dobrze wyczuć moment, bo liczba i miejsc i czas promocji są ograniczone.

Zygmunt Solorz odwołany. Cyfrowy Polsat ma nowego szefa rady nadzorczej z ostatniej chwili
Zygmunt Solorz odwołany. Cyfrowy Polsat ma nowego szefa rady nadzorczej

Zygmunt Solorz został odwołany z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu – poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. Dodano także, że Andrzej Abramczuk został powołany na nowego prezesa firmy.

Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły polityka
Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły

Jak podał rzecznik rządu, w środę o godz. 10 zostaną ogłoszone konkrety dotyczące rekonstrukcji rządu. Rada Ministrów ma zostać "odchudzona" m.in. o ministrów bez teki. Niemal pewne jest, że powstaną dwa nowe, duże resorty: gospodarczy i energetyczny. W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie zmienionego rządu.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego zarówno ze strony Białorusi, jak i Niemiec.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Nadciąga ochłodzenie, a wraz z nim deszcze i burze. Parasol przyda się dziś zwłaszcza na północy kraju. Pogoda nie będzie też sprzyjała dobremu samopoczuciu. Sprawdź, gdzie będą najtrudniejsze warunki.

Nie żyje popularny amerykański aktor Wiadomości
Nie żyje popularny amerykański aktor

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Malcolm-Jamal Warner, który był gwiazdą m.in. "Bill Cosby Show". Aktor miał 54 lata.

Punkt zwrotny wojny na Ukrainie? tylko u nas
Punkt zwrotny wojny na Ukrainie?

Joe Biden nazywał Putina – po ataku Rosji na Ukrainę – mordercą, werbalnie był ostry, ale jednocześnie przekazywał Ukrainie tylko tyle broni, żeby nie mogła przegrać, ale aby przypadkiem nie mogła zwyciężyć. Dozował uzbrojenie jak kroplówkę podtrzymującą życie, ale bez szans na wyleczenie.

Awionetka rozbiła się na polu. Na pokładzie były dwie osoby z ostatniej chwili
Awionetka rozbiła się na polu. Na pokładzie były dwie osoby

W poniedziałek po południu w miejscowości Strąkowa doszło do wypadku awionetki. Dwie osoby: kobieta i mężczyzna, które były na pokładzie, zostały ranne. Poszkodowanych przetransportowano do szpitala śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego

Od wtorku 22 lipca ruch na trasie S86 w Katowicach, gdzie trwa budowa nowych wiaduktów ul. Bohaterów Monte Cassino, zostanie w całości skierowany na jedną jezdnię – wynika z informacji GDDKiA. Ostatnio kierowcy jeździli tamtędy, przy zwężeniach, obiema jezdniami.

Kanclerz Friedrich Merz zdradził, dlaczego Tusk jechał do Kijowa w innym wagonie niż on, Macron i Starmer gorące
Kanclerz Friedrich Merz zdradził, dlaczego Tusk jechał do Kijowa w innym wagonie niż on, Macron i Starmer

W maju tego roku Donald Tusk wziął udział w spotkaniu przywódców „koalicji chętnych” z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Internauci zwrócili uwagę, że Tusk jechał innym pociągiem niż pozostali uczestnicy spotkania, czyli Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Sprawa wywołała w Polsce prawdziwą burzę.

REKLAMA

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, do której dotarliśmy, wyrażono stanowczy sprzeciw wobec działań szefa resortu sprawiedliwości.
Adam Bodnar Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument
Adam Bodnar / fot. PAP/Piotr Nowak

  • 18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów, co zostało jednogłośnie negatywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

  • 26 czerwca 2024 r. minister wycofał się z zamiaru odwołania i uchylił zawieszenie prezesów i wiceprezesów, ale… 1 lipca 2024 r. ponownie zawiadomił o zamiarze ich odwołania na tych samych podstawach

  • Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie ocenia działania ministra jako polityczne, naruszające niezależność sądownictwa i zasadę odrębności władzy sądowniczej

W dokumencie, do którego dotarł portal Tysol.pl, Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża zaniepokojenie oraz sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów sądów w okręgu warszawskim.

Minister chce odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów aż do skutku?

18 czerwca 2024 r. Wniosek ministra i odpowiedź Kolegium

18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. Jak podkreślono w uchwale, „wszczęcie tej procedury było połączone z zawieszenie prezesów i wiceprezesów sądów w pełnieniu czynności”. Wnioski te, zgodnie z żądaniem szefa resortu sprawiedliwości, skierowano do zaopiniowania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie jednogłośnie negatywnie zaopiniowało wniosek ministra. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podkreślono:

Stwierdzono, że wnioski te nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie twierdzeniami pozbawionymi jakichkolwiek dowodów.

26 czerwca 2024 r. Minister odstępuje od odwołania

Mając na uwadze negatywnie zaopiniowany wniosek, minister sprawiedliwości, pismem z dnia 26 czerwca 2024 r., zawiadomił prezesów i wiceprezesów w okręgu warszawskim, że odstępuje od zamiaru ich odwołania. Uchylił także wcześniejsze zawieszenie ich w pełnieniu czynności.

1 lipca 2024 r. Minister… ponownie chce odwołać prezesów i wiceprezesów

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło jednak uwagę, że już 1 lipca 2024 r. minister sprawiedliwości ponownie zawiadomił prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów o zamiarze ich odwołania, powołując się na te same okoliczności co wcześniej. Minister ponownie zarządził także ich zawieszenie w pełnieniu czynności.

Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w uchwale z dnia 1 lipca 2024 r. uznało, że działania ministra sprawiedliwości są motywowane politycznie i zmierzają do realizacji celów politycznych kosztem niezależności sądownictwa.

„W ocenie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie taki sposób postępowania jest wyrazem dążenia do realizacji celów politycznych w obszarze wymiaru sprawiedliwości za wszelką cenę” – czytamy.

Zwrócono także uwagę, że działania Adama Bodnara stanowią precedens, wskazując na niepokojącą tendencję do powtarzania procedur odwołania aż do osiągnięcia pożądanego przez władzę wykonawczą wyniku.

„Jest to precedens wskazujący na dążenie władzy wykonawczej do powtarzania procedury odwołania prezesów sądów aż do zaspokojenia politycznych oczekiwań” – podkreślono.

Kolegium zaznacza, że działania ministra podważają zasadę odrębności władzy sądowniczej od innych władz:

„W takim układzie gwarancje odrębności władzy sądowniczej od innych władz stają się fikcją”.

W uchwale czytamy także o braku powagi w pełnieniu urzędu. Zdaniem Kolegium działania ministra są także sprzeczne z deklarowanymi intencjami.

„Postawa Ministra Sprawiedliwości nie licuje przy tym z powagą tego urzędu. Można ją skwitować retorycznym pytaniem, czy pismo tego organu z 26 czerwca br. – w tym oświadczenie o odstąpieniu od zamiaru odwołania prezesów sądów – było wyrazem szczerych intencji, czy instrumentalnego traktowania prawa dla osiągnięcia celów politycznych?” – zapytano.

Kolegium podkreśla, że powtarzanie postępowań opartych na tych samych faktach narusza zasadę res iudicata, co jest fundamentem praworządności:

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie przy tym zauważa, że naczelną zasadą postępowania tak sądowego, jak i administracyjnego, w każdym ustroju demokratycznym jest powaga rzeczy osądzonej. […] Kolejny wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów – oparty na tych samych okolicznościach faktycznych – jest przejawem rażącego złamania zasady res iudicata, którą uważa się za jeden z fundamentów praworządności.

Zdaniem Kolegium takie działania szefa resortu sprawiedliwości podważają społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i przypominają „słusznie minione wzorce ustrojowe, w których różne postępowania były powtarzane aż do uzyskania rozstrzygnięcia spełniającego oczekiwania władzy politycznej”.

„Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża głębokie zaniepokojenie, że opisane metody postępowania są przedstawiane w przestrzeni publicznej jako przykład dążenia do umocnienia niezależności sądownictwa, czy wręcz 'przywracania praworządności'. Tak jaskrawa rozbieżność między wygłaszanymi deklaracjami a faktycznymi działaniami musi prowadzić do podważenia społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości” – czytamy.

Kolegium stanowczo sprzeciwiło się próbom wciągania wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne:

Dlatego Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża stanowczy sprzeciw wobec konsekwentnie podejmowanych działań nastawionych na wciąganie wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne.

Uchwałę nr 16 Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 1 lipca 2024 r. postanowiono przekazać do wiadomości:

  • I prezes SN
  • Prezydenta RP
  • Rzecznika praw obywatelskich
  • Ministra sprawiedliwości
  • Przewodniczącego KRS
  • Prezesa SO w Warszawie (z wnioskiem o opublikowanie na stronie internetowej)
  • Prezesów wszystkich sądów rejonowych i okręgowych w RP za pośrednictwem prezesów SA
  • Prezesa Rady Ministrów
  • Prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

CZYTAJ TAKŻE:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe