Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, do której dotarliśmy, wyrażono stanowczy sprzeciw wobec działań szefa resortu sprawiedliwości.
Adam Bodnar Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument
Adam Bodnar / fot. PAP/Piotr Nowak

  • 18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów, co zostało jednogłośnie negatywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

  • 26 czerwca 2024 r. minister wycofał się z zamiaru odwołania i uchylił zawieszenie prezesów i wiceprezesów, ale… 1 lipca 2024 r. ponownie zawiadomił o zamiarze ich odwołania na tych samych podstawach

  • Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie ocenia działania ministra jako polityczne, naruszające niezależność sądownictwa i zasadę odrębności władzy sądowniczej

W dokumencie, do którego dotarł portal Tysol.pl, Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża zaniepokojenie oraz sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów sądów w okręgu warszawskim.

Minister chce odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów aż do skutku?

18 czerwca 2024 r. Wniosek ministra i odpowiedź Kolegium

18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. Jak podkreślono w uchwale, „wszczęcie tej procedury było połączone z zawieszenie prezesów i wiceprezesów sądów w pełnieniu czynności”. Wnioski te, zgodnie z żądaniem szefa resortu sprawiedliwości, skierowano do zaopiniowania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie jednogłośnie negatywnie zaopiniowało wniosek ministra. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podkreślono:

Stwierdzono, że wnioski te nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie twierdzeniami pozbawionymi jakichkolwiek dowodów.

26 czerwca 2024 r. Minister odstępuje od odwołania

Mając na uwadze negatywnie zaopiniowany wniosek, minister sprawiedliwości, pismem z dnia 26 czerwca 2024 r., zawiadomił prezesów i wiceprezesów w okręgu warszawskim, że odstępuje od zamiaru ich odwołania. Uchylił także wcześniejsze zawieszenie ich w pełnieniu czynności.

1 lipca 2024 r. Minister… ponownie chce odwołać prezesów i wiceprezesów

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło jednak uwagę, że już 1 lipca 2024 r. minister sprawiedliwości ponownie zawiadomił prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów o zamiarze ich odwołania, powołując się na te same okoliczności co wcześniej. Minister ponownie zarządził także ich zawieszenie w pełnieniu czynności.

Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w uchwale z dnia 1 lipca 2024 r. uznało, że działania ministra sprawiedliwości są motywowane politycznie i zmierzają do realizacji celów politycznych kosztem niezależności sądownictwa.

„W ocenie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie taki sposób postępowania jest wyrazem dążenia do realizacji celów politycznych w obszarze wymiaru sprawiedliwości za wszelką cenę” – czytamy.

Zwrócono także uwagę, że działania Adama Bodnara stanowią precedens, wskazując na niepokojącą tendencję do powtarzania procedur odwołania aż do osiągnięcia pożądanego przez władzę wykonawczą wyniku.

„Jest to precedens wskazujący na dążenie władzy wykonawczej do powtarzania procedury odwołania prezesów sądów aż do zaspokojenia politycznych oczekiwań” – podkreślono.

Kolegium zaznacza, że działania ministra podważają zasadę odrębności władzy sądowniczej od innych władz:

„W takim układzie gwarancje odrębności władzy sądowniczej od innych władz stają się fikcją”.

W uchwale czytamy także o braku powagi w pełnieniu urzędu. Zdaniem Kolegium działania ministra są także sprzeczne z deklarowanymi intencjami.

„Postawa Ministra Sprawiedliwości nie licuje przy tym z powagą tego urzędu. Można ją skwitować retorycznym pytaniem, czy pismo tego organu z 26 czerwca br. – w tym oświadczenie o odstąpieniu od zamiaru odwołania prezesów sądów – było wyrazem szczerych intencji, czy instrumentalnego traktowania prawa dla osiągnięcia celów politycznych?” – zapytano.

Kolegium podkreśla, że powtarzanie postępowań opartych na tych samych faktach narusza zasadę res iudicata, co jest fundamentem praworządności:

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie przy tym zauważa, że naczelną zasadą postępowania tak sądowego, jak i administracyjnego, w każdym ustroju demokratycznym jest powaga rzeczy osądzonej. […] Kolejny wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów – oparty na tych samych okolicznościach faktycznych – jest przejawem rażącego złamania zasady res iudicata, którą uważa się za jeden z fundamentów praworządności.

Zdaniem Kolegium takie działania szefa resortu sprawiedliwości podważają społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i przypominają „słusznie minione wzorce ustrojowe, w których różne postępowania były powtarzane aż do uzyskania rozstrzygnięcia spełniającego oczekiwania władzy politycznej”.

„Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża głębokie zaniepokojenie, że opisane metody postępowania są przedstawiane w przestrzeni publicznej jako przykład dążenia do umocnienia niezależności sądownictwa, czy wręcz 'przywracania praworządności'. Tak jaskrawa rozbieżność między wygłaszanymi deklaracjami a faktycznymi działaniami musi prowadzić do podważenia społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości” – czytamy.

Kolegium stanowczo sprzeciwiło się próbom wciągania wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne:

Dlatego Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża stanowczy sprzeciw wobec konsekwentnie podejmowanych działań nastawionych na wciąganie wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne.

Uchwałę nr 16 Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 1 lipca 2024 r. postanowiono przekazać do wiadomości:

  • I prezes SN
  • Prezydenta RP
  • Rzecznika praw obywatelskich
  • Ministra sprawiedliwości
  • Przewodniczącego KRS
  • Prezesa SO w Warszawie (z wnioskiem o opublikowanie na stronie internetowej)
  • Prezesów wszystkich sądów rejonowych i okręgowych w RP za pośrednictwem prezesów SA
  • Prezesa Rady Ministrów
  • Prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
To koniec! Gwiazda TVP odchodzi z ostatniej chwili
To koniec! Gwiazda TVP odchodzi

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy w Polsce Maciej Kurzajewski rozstaje się z Telewizją Polską.

Pałac Buckingham wstrzymał oddech. Szokująca decyzja Meghan Markle z ostatniej chwili
Pałac Buckingham wstrzymał oddech. Szokująca decyzja Meghan Markle

Wokół Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Wszystko za sprawą decyzji jaką miała podjąć Meghan Markle.

Niemiecki rząd zadowolony z wyników wyborów we Francji polityka
Niemiecki rząd zadowolony z wyników wyborów we Francji

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował w rozmowie z dziennikarzami, iż niemiecki rząd "z ulgą" przyjął wyniki niedzielnych wyborów we Francji.

Ważny polityk CDU wzywa do radykalnej zmiany polityki azylowej Niemiec z ostatniej chwili
Ważny polityk CDU wzywa do radykalnej zmiany polityki azylowej Niemiec

Armin Schuster, szef MSW Saksonii, proponuje radykalne zmiany w polityce azylowej Niemiec, z ostrzejszymi kontrolami granicznymi i deportacjami do Afganistanu i Syrii – informuje "Bild".

Zełenski i Tusk podpisali ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa Wiadomości
Zełenski i Tusk podpisali ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa

Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Donald Tusk podpisali w poniedziałek w Warszawie ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązani, a nie puste obietnice - podkreślił premier Tusk.

Adrian Zandberg uderza w koalicję rządzącą na antenie Polsat News polityka
Adrian Zandberg uderza w koalicję rządzącą na antenie Polsat News

Jeden z liderów partii Razem Adrian Zandberg w rozmowie z Marcinem Fijołkiem na antenie Polsat News otwarcie przyznał, że rząd Donalda Tuska nie wywiązał się ze swoich obietnic wyborczych.

Nie będzie holenderskiego scenariusza w Belgii? Wiadomości
Nie będzie holenderskiego scenariusza w Belgii?

Tworzenie nowego rządu w Belgii jest zasadniczo bardzo trudne. Belgowie w przeszłości czekali na utworzenie rządu nawet dłużej niż rok. Po tegorocznych wyborach parlamentarnych z 9 czerwca w Belgii król Filip wydał zlecenie utworzenia rządu przewodniczącemu flamandzkiej partii N-VA Bartowi De Wever.

Orlen zamiast Gazpromu. Polski koncern wchodzi na nowy rynek pilne
Orlen zamiast Gazpromu. Polski koncern wchodzi na nowy rynek

Orlen wchodzi na nowy rynek, podpisał umowę na dostawy gazu ze słowacką spółką ZSE Energia.

Prezydent: Sojusznicy są zgodni, że droga Ukrainy do NATO powinna być nieodwracalna  z ostatniej chwili
Prezydent: Sojusznicy są zgodni, że droga Ukrainy do NATO powinna być nieodwracalna 

Na szczycie NATO w Waszyngtonie nie uda się wystosować dla Ukrainy zaproszenia do członkostwa, ale wśród sojuszników jest zgoda, że droga Ukrainy do NATO powinna być nieodwracalna - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Tak ma być traktowana w areszcie była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości. Ujawniono dokument pilne
Tak ma być traktowana w areszcie była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości. Ujawniono dokument

Telewizja Republika ujawniła pismo adwokata jednej z urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości, która pełniła swoją funkcję w czasach, gdy ministrem był Zbigniew Ziobro. 

REKLAMA

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, do której dotarliśmy, wyrażono stanowczy sprzeciw wobec działań szefa resortu sprawiedliwości.
Adam Bodnar Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument
Adam Bodnar / fot. PAP/Piotr Nowak

  • 18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów, co zostało jednogłośnie negatywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

  • 26 czerwca 2024 r. minister wycofał się z zamiaru odwołania i uchylił zawieszenie prezesów i wiceprezesów, ale… 1 lipca 2024 r. ponownie zawiadomił o zamiarze ich odwołania na tych samych podstawach

  • Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie ocenia działania ministra jako polityczne, naruszające niezależność sądownictwa i zasadę odrębności władzy sądowniczej

W dokumencie, do którego dotarł portal Tysol.pl, Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża zaniepokojenie oraz sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów sądów w okręgu warszawskim.

Minister chce odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów aż do skutku?

18 czerwca 2024 r. Wniosek ministra i odpowiedź Kolegium

18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. Jak podkreślono w uchwale, „wszczęcie tej procedury było połączone z zawieszenie prezesów i wiceprezesów sądów w pełnieniu czynności”. Wnioski te, zgodnie z żądaniem szefa resortu sprawiedliwości, skierowano do zaopiniowania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie jednogłośnie negatywnie zaopiniowało wniosek ministra. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podkreślono:

Stwierdzono, że wnioski te nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie twierdzeniami pozbawionymi jakichkolwiek dowodów.

26 czerwca 2024 r. Minister odstępuje od odwołania

Mając na uwadze negatywnie zaopiniowany wniosek, minister sprawiedliwości, pismem z dnia 26 czerwca 2024 r., zawiadomił prezesów i wiceprezesów w okręgu warszawskim, że odstępuje od zamiaru ich odwołania. Uchylił także wcześniejsze zawieszenie ich w pełnieniu czynności.

1 lipca 2024 r. Minister… ponownie chce odwołać prezesów i wiceprezesów

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło jednak uwagę, że już 1 lipca 2024 r. minister sprawiedliwości ponownie zawiadomił prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów o zamiarze ich odwołania, powołując się na te same okoliczności co wcześniej. Minister ponownie zarządził także ich zawieszenie w pełnieniu czynności.

Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w uchwale z dnia 1 lipca 2024 r. uznało, że działania ministra sprawiedliwości są motywowane politycznie i zmierzają do realizacji celów politycznych kosztem niezależności sądownictwa.

„W ocenie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie taki sposób postępowania jest wyrazem dążenia do realizacji celów politycznych w obszarze wymiaru sprawiedliwości za wszelką cenę” – czytamy.

Zwrócono także uwagę, że działania Adama Bodnara stanowią precedens, wskazując na niepokojącą tendencję do powtarzania procedur odwołania aż do osiągnięcia pożądanego przez władzę wykonawczą wyniku.

„Jest to precedens wskazujący na dążenie władzy wykonawczej do powtarzania procedury odwołania prezesów sądów aż do zaspokojenia politycznych oczekiwań” – podkreślono.

Kolegium zaznacza, że działania ministra podważają zasadę odrębności władzy sądowniczej od innych władz:

„W takim układzie gwarancje odrębności władzy sądowniczej od innych władz stają się fikcją”.

W uchwale czytamy także o braku powagi w pełnieniu urzędu. Zdaniem Kolegium działania ministra są także sprzeczne z deklarowanymi intencjami.

„Postawa Ministra Sprawiedliwości nie licuje przy tym z powagą tego urzędu. Można ją skwitować retorycznym pytaniem, czy pismo tego organu z 26 czerwca br. – w tym oświadczenie o odstąpieniu od zamiaru odwołania prezesów sądów – było wyrazem szczerych intencji, czy instrumentalnego traktowania prawa dla osiągnięcia celów politycznych?” – zapytano.

Kolegium podkreśla, że powtarzanie postępowań opartych na tych samych faktach narusza zasadę res iudicata, co jest fundamentem praworządności:

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie przy tym zauważa, że naczelną zasadą postępowania tak sądowego, jak i administracyjnego, w każdym ustroju demokratycznym jest powaga rzeczy osądzonej. […] Kolejny wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów – oparty na tych samych okolicznościach faktycznych – jest przejawem rażącego złamania zasady res iudicata, którą uważa się za jeden z fundamentów praworządności.

Zdaniem Kolegium takie działania szefa resortu sprawiedliwości podważają społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i przypominają „słusznie minione wzorce ustrojowe, w których różne postępowania były powtarzane aż do uzyskania rozstrzygnięcia spełniającego oczekiwania władzy politycznej”.

„Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża głębokie zaniepokojenie, że opisane metody postępowania są przedstawiane w przestrzeni publicznej jako przykład dążenia do umocnienia niezależności sądownictwa, czy wręcz 'przywracania praworządności'. Tak jaskrawa rozbieżność między wygłaszanymi deklaracjami a faktycznymi działaniami musi prowadzić do podważenia społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości” – czytamy.

Kolegium stanowczo sprzeciwiło się próbom wciągania wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne:

Dlatego Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża stanowczy sprzeciw wobec konsekwentnie podejmowanych działań nastawionych na wciąganie wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne.

Uchwałę nr 16 Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 1 lipca 2024 r. postanowiono przekazać do wiadomości:

  • I prezes SN
  • Prezydenta RP
  • Rzecznika praw obywatelskich
  • Ministra sprawiedliwości
  • Przewodniczącego KRS
  • Prezesa SO w Warszawie (z wnioskiem o opublikowanie na stronie internetowej)
  • Prezesów wszystkich sądów rejonowych i okręgowych w RP za pośrednictwem prezesów SA
  • Prezesa Rady Ministrów
  • Prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

CZYTAJ TAKŻE:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe