Rosjanie zarabiają krocie w niemieckiej rafinerii
Akcjonariusze osiągnęli w ubiegłym roku duży zysk
– wskazuje Schairer.
Rosjanie zarabiają na niemieckiej rafinerii
W rozmowie dyrektor PCK podkreśla, że "pomimo skomplikowanej sytuacji podażowej, akcjonariusze osiągnęli w ubiegłym roku duży zysk".
Ze względu na brak oleju napędowego z Rosji i problemy w innych zakładach rafineryjnych w Niemczech, podczas gdy PCK przetworzyło prawie dziewięć milionów ton ropy naftowej (...) Wykorzystanie mocy przerobowych rafinerii jest na poziomie 80 procent i jest komercyjnie opłacalne. Nie pamiętam roku, w którym mielibyśmy takie marże
– wskazał Ralf Schairer. Dodał, że PCK razem z Rosnieftem zamierza zainwestować w transformację energetyczną i elektrolizer o mocy 50 MW.
Kontrowersje wokół PCK Schwedt
Jak przypomina red. Aleksandra Fedorska, rafineria PCK pracuje obecnie bez ważnego pozwolenia na emisje dwutlenku siarki (SO2) korzystając ze specjalnego pozwolenia administracji. Rafineria PCK wnioskowała do Landu Branderburgia o pozwolenie na podwojenie emisji dwutlenku siarki, ale Land Brandenburgia, jak na razie, nie zgodził się na to.
Z kolei jeśli chodzi o rosyjskie udziały Rosnieftu, to są one objęte zarządem powierniczym państwa, jednak większościowe udziały wciąż nie zostały wykupione i należą do Rosjan.
Okazją do przedłużenia zarządu powierniczego lub derusyfikacji będzie wrzesień
– podsumowuje red. Fedorska.