Amerykańska armia zainteresowana unikalnym polskim systemem uzbrojenia

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych są zainteresowane polskim moździerzem samobieżnym Rak. Szczegóły nie są oficjalnie znane, ale najprawdopodobniej ma to związek z programem nowego systemu moździerzy dla brygad pancernych US Army
– czytamy w publikacji.
Czytaj również: Rosyjska ofensywa na Ukrainie. Naczelny dowódca ukraińskiej armii zabiera głos
„Strona amerykańska przedstawiła swoje zainteresowanie”
Polska Grupa Zbrojeniowa prowadzi aktywne działania promujące wyroby z portfolio Grupy, w tym również moździerze Rak. Strona amerykańska przedstawiła swoje zainteresowanie polskim systemem moździerza automatycznego kal. 120 mm. Na tym etapie nie chcielibyśmy ujawnić szczegółów prowadzonych rozmów
– przekazała Beata Perkowska z Działu Komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, oficjalnie potwierdzając tym samym zainteresowanie Amerykanów.
Defence24 wskazuje, że amerykańskie zainteresowanie polskim systemem moździerza samobieżnego jest związane z poszukiwaniem nowego środka ogniowego dla wsparcia batalionów zmechanizowanych, a być może również zmotoryzowanych.
Planowane jest wprowadzenie nowego systemu moździerzowego o znacznie większych możliwościach bojowych
– czytamy w publikacji. Warto podkreślić, że obecnie używane przez amerykańską armię moździerze M1064 i M1129 są znacznie mniej nowoczesne od polskiej produkcji.
Polski moździerz M120 Rak
M120 Rak to moździerz samobieżny kalibru 120 mm, wyposażony w automat ładowania, montowany na podwoziu gąsienicowym (SMG 120 / M120G) i kołowym (SMK 120 / M120K), opracowany przez konsorcjum złożone z Huty Stalowa Wola i Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Produkcja seryjna rozpoczęła się w 2016 roku, a pierwsza dostawa miała miejsce w 2017 roku.
Jego głównym przeznaczeniem jest wsparcie ogniowe jednostek wojskowych na polu bitwy. M120 Rak posiada nowoczesne systemy kierowania ogniem, które umożliwiają automatyczne namierzanie i precyzyjne celowanie. Moździerz jest w pełni zautomatyzowany, co pozwala na szybkie przygotowanie do strzału i krótszy czas reakcji na zmieniające się warunki bojowe.
Moździerz Rak może być budowany na różnych podwoziach. Podwozie gąsienicowe, zaprezentowane przez HSW, bazuje na lekkim podwoziu gąsienicowym (LPG), a kołowe na transporterze KTO Rosomak.
Polskie moździerze były już używane na prawdziwym polu walki. Raki zostały przekazane Ukrainie, jednak nie wiadomo w jakiej liczbie. Zainteresowanie tą bronią wyraziły także siły zbrojne Tajwanu.