PKP Cargo kieruje do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy
Podstawą prawną kierowania pracowników PKP CARGO S.A. na tzw. nieświadczenie pracy jest art. 54 Ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" z dnia 8 września 2000 r. (Dz.U. 2024.561)
- poinformowano.
Czytaj również: Le Pen do Meloni: Połączmy siły i stwórzmy jedną grupę w PE
Kto zostanie objęty nieświadczeniem pracy?
Nieświadczeniem pracy objęte będą wszystkie grupy zawodowe pracowników, w tym kierownictwo poszczególnych zakładów Spółki oraz biur Centrali Spółki, z zastrzeżeniem, że priorytetem jest zapewnienie bieżącej sprawności operacyjnej danej jednostki lub komórki organizacyjnej.
Pracownik przebywający na tzw. nieświadczeniu pracy ma prawo do:
• Świadczenia socjalnego w wysokości 60% miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, pomniejszone o kwotę składek odprowadzanych na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz zdrowotne w części finansowanej przez ubezpieczonego i podatek dochodowy;
• Wykonania czynności niezbędnych dla zachowania uprawnień zawodowych pracownika,
• Korzystanie ze świadczeń w ramach ZFŚS
Powyższa decyzja została poddana przez Spółkę konsultacjom ze związkami zawodowymi działającymi w PKP CARGO S.A.
– poinformowano.
Dodatkowo w dniu 27 maja 2024 r., w ramach kolejnych decyzji mających na celu ograniczenie kosztów i zapewnienia stabilności finansowej Spółki, Zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu działań mających na celu rozwiązanie lub zawieszenie, za porozumieniem stron z partnerami społecznymi, Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zatrudnionych przez Zakłady PKP CARGO Spółka Akcyjna.
Czytaj także: Haaretz: Sztab generalny izraelskiej armii utracił kontrolę nad całymi jednostkami