„Rz”: „Gaśnie entuzjazm Polaków do Unii Europejskiej”
Sondaż ten przeprowadzony został przez pracownię IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Czytaj także: Krymscy partyzanci ujawniają, jak Rosja transportuje ładunki wojskowe?
Co sądzą Polacy?
Zapytano w nim Polaków, „co przeważa – zalety czy wady członkostwa Polski w EU?”. Na opcję „zalety” wskazało 53,5 proc. ankietowanych, natomiast na „wady” – 16,7 procent. Co ciekawe, zdaniem 24,7 procent wady i zalety się równoważą.
Portal zwraca uwagę, że dane te pokazują mocne zmiany w polskim społeczeństwie, bowiem jeszcze w listopadzie 2020 roku, kiedy Polaków zapytano o to samo, wówczas na „zalety” wskazało aż 64,4 procent, a na wady 17,1 procent. 15,8 procent uznało, że wady i zalety się równoważą.
Oznacza to, że w ciągu tych kilku lat liczba euroentuzjastów zmniejszyła się o 11 punktów procentowych. Podobny jest odsetek przeciwników Unii Europejskiej, ale znacznie wzrosła liczba osób, która uważa, że wady i zalety się równoważą.
Czytaj także: Polskie MSZ bierne wobec śmierci polskiego wolontariusza. Mamy komentarz Marcina Przydacza
Kontekst – wybory do Parlamentu Europejskiego
Niewykluczone, że te tendencje będą widoczne podczas tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 6–9 czerwca. W Rzeczypospolitej Polskiej będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego. Dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, określa kalendarz wyborczy stanowiący załącznik do postanowienia.