Uchwała Sejmu ws. TK. Jest stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy
W środę Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności TK. Apeluje w niej do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o rezygnację, "a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian".
Czy uchwała skłoni Andrzeja Dudę do jakichś działań?
Marcin Mastalerek, który w czwartek w TVN24 został zapytany, czy uchwała Sejmu ws. TK skłoni prezydenta Andrzeja Dudę do jakichś działań, odpowiedział: "do żadnych".
"Myślę, że ona jest tyle warta, co dekret, który przyjąłem w weekend. Otóż przyjąłem dekret o tym, że moje córki powinny być grzeczne, słuchać się tatusia. No i nie słuchają się. I m.in. taką samą wartość jak mój dekret, wobec moich córek, ma ta uchwała. To w ogóle nie ma żadnego znaczenia" - ocenił szef gabinetu prezydenta.
Zapytany o to, czemu ta uchwała ma mniejsze znaczenie od uchwały Sejmu VIII kadencji z 2015 roku, która unieważniała wybór piątki sędziów przez poprzedni parlament VII kadencji, zaznaczył, że "w ustawie i projekcie, którą przedstawiła koalicja, jest wpisane, że 10 uchwał przyjętych wcześniej, w tym te przez Platformę Obywatelską, były z naruszeniem prawa i one będą anulowane".
Czytaj także: Tusk o protestach rolników: „Nie będę rozmawiał z chuliganami”
"Donald Tusk doskonale wie, co zrobi"
Odnosząc się do pytania o to, co prezydent zrobi z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa, której projekt jest procedowany w Sejmie, odpowiedział, że "Donald Tusk doskonale wie, co zrobi". "Wczoraj powiedział o tym, że duża część z tych zmian jest nie do zaakceptowania dla prezydenta i zostanie zawetowana. Przecież nawet PO, nawet Donald Tusk proponując te ustawy, a potem je przyjmując, wiedzą, że prezydent je zawetuje, bo są nie do zaakceptowania" - mówił.
Dodał, że w ciągu 20 ostatnich lat TK "wielokrotnie wskazywał na wadliwość KRS, natomiast pomimo tego, że wskazywał, nikomu do głowy nie przyszło to, żeby kwestionować sędziów, tak jak jest to robione teraz". "Dziś koalicja mówi o przywracaniu praworządności; jest zupełnie inaczej. Oni próbują wprowadzić anarchię i chaos" - ocenił.
Kompleksowa "reforma" TK
Uchwała to pierwszy z czterech projektów, dotyczących kompleksowej reformy TK, zapowiedzianych w poniedziałek przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara oraz przedstawicieli wszystkich ugrupowań koalicji rządzącej. Jeszcze tego samego dnia pakiet czterech projektów - uchwały Sejmu, dwóch ustaw - o TK oraz Przepisów wprowadzające ustawę o TK, a także ustawy o zmianie Konstytucji RP - został zamieszczony na stronie MS. Pierwszy z tych projektów, czyli uchwała, wpłynął do Sejmu we wtorek i został przyjęty w środę. W środę wieczorem do Sejmu wpłynęły też - złożone jako poselskie - projekty dwóch ustaw o TK. (PAP)