Pierwszy kapelan częstochowskiej Solidarności. Pamięć o księdzu Raczyńskim trwa
Związkowcy na czele z przewodniczącym ZR Częstochowskiego NSZZ „S” Jackiem Strączyńskim wzięli udział w nabożeństwie, a także odwiedzili grób księdza Zenona, gdzie wraz z duchownymi modlili się o duszę zmarłego. Złożyli także kwiaty i oddali hołd przy kamiennym pomniku upamiętniającym kapelana częstochowskiej Solidarności.
Życiorys kapelana
Ksiądz Zenon Raczyński urodził się 6 lipca 1933 r. w Krzepicach. W 1951 r. wstąpił do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie oraz studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim do czasu likwidacji Wydziału Teologicznego (1954). Dalsze studia odbył w ramach nauczania seminaryjnego.
Święcenia kapłańskie otrzymał 19 stycznia 1957 r. w częstochowskiej katedrze z rąk bpa Zdzisława Golińskiego. Od roku 1983 był proboszczem parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika na Rakowie. Zmarł 19 stycznia 1996 r. w 63. roku życia, w dniu 39. rocznicy święceń kapłańskich.
„Taki ksiądz trafia się raz na sto lat” – mówił o nim też już nieżyjący Aleksander Przygodziński, były przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”.
Ksiądz Zenon Raczyński zasłynął przede wszystkim jako kapelan Związku. Oficjalnie ten tytuł otrzymał po zalegalizowaniu NSZZ „Solidarność”, pełnił tę funkcję faktycznie już od czasu, gdy jako proboszcz parafii św. Józefa w połowie lat 80. zaczął odprawiać nabożeństwa w intencji Ojczyzny, gromadzące działaczy solidarnościowej opozycji, za co spotkały go represje ze strony władz komunistycznych. W latach 90. w swojej parafii uruchomił pierwszą w Częstochowie stołówkę dla ubogich.
ZOBACZ TAKŻE: Sukces Solidarności! Przewodniczący „S” w JYSK prawomocnie uniewinniony