Strategiczna transakcja Grupy ORLEN w Norwegii

Dzięki przejęciu 100 proc. udziałów w spółce KUFPEC Norway – spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company k.s.c.c. – wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy cztery mld m sześc. rocznie. Dzięki przejęciu spółki wydobywczej KUFPEC Norway polski koncern znacząco zwiększa swoje udziały w pięciu złożach eksploatowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Fot. Adobe Stock (obraz wygenerowany przez SI) Strategiczna transakcja Grupy ORLEN w Norwegii
Fot. Adobe Stock (obraz wygenerowany przez SI)

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.

PGNiG upstream Norway (PuN), norweska spółka zależna Grupy ORLEN, w wyniku konkurencyjnej procedury akwizycyjnej zawarła umowę kupna 100 procent udziałów w KUFPEC Norway, spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company k.s.c.c.

Dzięki tej transakcji PUN przejmuje kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway. Grupa ORLEN zwiększy swoje udziały w eksploatowanych już pięciu złożach: Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Øst, Gungne i Utgard. Na tych złożach Grupa ORLEN już prowadzi eksploatację. Wydobywany z nich gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe.

Finalizacja transakcji planowana jest do końca roku i wymaga jeszcze stosownej akceptacji ze strony norweskiej administracji. Wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy cztery mld m sześc. rocznie. To znaczy, że dziennie polska produkcja węglowodorów w Norwegii w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Zakup udziałów w KUFPEC Norway zostanie sfinansowany w całości ze środków wypracowanych przez PGNiG Upstream Norway z działalności operacyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Przejęcie wszystkich udziałów wraz z całym majątkiem

W przeciwieństwie do dotychczasowych akwizycji spółki PGNiG Upstream Norway umowa dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway AS wraz z całym jej majątkiem. Cena przyjęta w transakcji wynosi 445 mln dolarów na 1 stycznia 2023 r. Obejmuje zarówno wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych. PUN oczekuje, że w chwili przejęcia kontroli nad spółką, wartość środków pieniężnych w przejmowanej spółce przekroczy 200 mln dol. Umożliwi to bardzo szybki zwrot z inwestycji, co szacowane jest na około półtora roku od chwili rozliczenia transakcji.

Wzrost produkcji gazu

W wyniku przejęcia w 2024 r. produkcja PGNiG Upstream Norway wzrośnie do ponad 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie. To poziom, który kwalifikuje spółkę do grupy dużych producentów ropy i gazu w Norwegii. Spółka awansuje również z 10. na 8. miejsce firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pod względem rocznego wydobycia węglowodorów. Akwizycja spółki KUFPEC Norway przełoży się na wzrost zasobów wydobywalnych pod kontrolą PGNiG Upstream Norway do prawie 400 mln boe. Ponad 80 proc. przejmowanych zasobów stanowi gaz ziemny, co wpisuje się w strategię Grupy ORLEN, która przewiduje maksymalizację produkcji gazu na potrzeby zaopatrzenia polskiego rynku i pozostałych krajów regionu. Wszystkie eksploatowane złoża, a w przyszłości także złoże Eirin, mają połączenie z infrastrukturą pozwalającą tłoczyć wydobywany surowiec gazociągiem Baltic Pipe do Polski.
Według ORLENU wśród przejmowanych udziałów jest m.in. 30-proc. pakiet w złożu Gina Krog, przy czym w wyniku akwizycji udział PGNiG Upstream Norway wzrośnie tam do ponad 41 proc. Koncern przypomniał, że niedawno spółka Grupy ORLEN wraz z partnerami koncesyjnymi poinformowała o odkryciu dodatkowych zasobów gazu zlokalizowanych bezpośrednio w pobliżu Gina Krog. Oprócz pięciu eksploatowanych złóż Grupa ORLEN przejmie też kontrolę nad udziałami we wspomnianym wcześniej gazowym złożu Eirin, które przewidziane jest do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. Umożliwi to szybkie uruchomienie dostaw gazu z Eirin, zapewniając jednocześnie atrakcyjną rentowność i niską emisję CO2 z produkcji. To już druga w tym roku transakcja zrealizowana przez Grupę ORLEN w Norwegii. Wcześniej PUN kupiła udziały w złożach Sabina i Adriana na obszarze wydobywczym Skarv, których zasoby szacowane są na 38 do 88 mln boe. Jeszcze wcześniej – w okresie 2017–2022 – Spółka zrealizowała 10 akwizycji, w tym przejęła aktywa wydobywcze spółki INEOS E&P Norge, co pozwoliło jej zwiększyć produkcję gazu ziemnego z 0,5 mld m sześc. w 2020 r. do 3,1 mld m sześc. w 2022 r. W 2023 r. spółka PUN zakłada wyprodukowanie ponad 3 mld m sześc. gazu. Przejęcie KUFPEC pozwoli jej na skokowy wzrost produkcji w przyszłym roku, do ponad 4 mld m sześc. PGNiG Upstream Norway realizuje intensywny program dalszego wzrostu wydobycia. PUN wraz z partnerami koncesyjnymi uzyskał w czerwcu tego roku zgody administracyjne na zagospodarowanie ośmiu złóż. Łączna wielkość ich zasobów przypadająca na PUN przekracza 100 mln boe. W październiku br. ruszyło wydobycie z pierwszych odwiertów produkcyjnych złoża Tommeliten Alpha, w którym PGNiG Upstream Norway posiada ponad 42 proc. udziałów. W szczytowym okresie produkcji złoże zapewni spółce PUN co najmniej 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. W maju tego roku ORLEN zakończył uruchomiony pod koniec 2022 r. proces integracji swojej działalności w Norwegii, konsolidując aktywa wydobywcze PGNiG Upstream Norway i LOTOS Exploration & Production Norge. Obie spółki znalazły się w Grupie ORLEN w wyniku przejęcia przez koncern Grupy LOTOS oraz PGNiG w 2022 r.
Po zakończeniu przejęcia KUFPEC Grupa ORLEN będzie posiadała 94 koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co daje pod tym względem 5. miejsce wśród firm działających na tym obszarze. Biorąc pod uwagę zasoby wydobywalne, które wyniosą ok. 400 mln boe ekwiwalentu, PUN będzie plasowała się na 9. miejscu wśród spółek w Norwegii. Z tego około 60 mld m sześc. to zasoby gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę produkcję gazu ziemnego – ponad cztery mld m sześc. rocznie – spółka znajdzie się na 7. pozycji firm wydobywczych na szelfie norweskim.

Daniel Obajtek,
prezes Zarządu ORLEN:
– zrealizowaliśmy strategiczną transakcję na Norweskim Szelfie kontynentalnym. Dzięki przejęciu udziałów w KUFPEC Norway, wydobycie gazu przez Grupę ORLEN w Norwegii wzrośnie o ponad 1 mld m sześc. rocznie. To zdecydowanie zwiększa nasze możliwości zaspokojenia zapotrzebowania rynku polskiego oraz całego regionu w oparciu o własne zasoby gazu. Ta transakcja nie tylko przybliża nas do realizacji celów strategicznych Grupy ORLEN, ale zapewnia także szereg synergii, które wzmacniają nasz potencjał rozwojowy w Norwegii. Przejęliśmy kontrolę w złożach, na których już mamy bezpośrednie udziały, nabyte w wyniku poprzednich transakcji. Gwarantuje to płynną integrację nabytych aktywów, optymalizację kosztów operacyjnych oraz – poprzez skokowy wzrost skali działalności – dostęp do atrakcyjnego finansowania dalszych inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.

 


 

POLECANE
Uratował mi życie. Gwiazda M jak miłość przerwała milczenie Wiadomości
"Uratował mi życie". Gwiazda "M jak miłość" przerwała milczenie

Joanna Koroniewska przez kilkanaście lat wcielała się w postać Małgosi Mostowiak w kultowym serialu „M jak miłość”. Choć rola dała jej rozpoznawalność w całym kraju, początkowe warunki finansowe na planie nie należały do najlepszych.

Debata materiałem wyborczym Trzaskowskiego? Oczywiste zarzuty prokuratorskie z ostatniej chwili
Debata materiałem wyborczym Trzaskowskiego? "Oczywiste zarzuty prokuratorskie"

Rośnie zamieszanie związane z organizacją debaty prezydenckiej 11 kwietnia, na którą zaprasza Rafał Trzaskowski i TVP. "Mamy więc taką sytuację: organizatorem debaty jest komitet wyborczy kandydata Rafała Trzaskowskiego. Debata będzie więc, zgodnie z prawem, materiałem wyborczym komitetu"- pisze dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik.  

Na debatę do Końskich jedzie również Marek Jakubiak z ostatniej chwili
Na debatę do Końskich jedzie również Marek Jakubiak

Telewizje Republika, wPolsce24 oraz Trwam wspólnie zrealizują otwartą debatę prezydencką na rynku w Końskich. Szymon Hołownia zapowiedział przyjazd, a Magdalena Biejat i Adrian Zandberg potwierdzają obecność. Teraz głos zabrał kolejny kandydat - Marek Jakubiak.

Nic z tego nie wyszło. Smutne wieści z poznańskiego ZOO Wiadomości
"Nic z tego nie wyszło". Smutne wieści z poznańskiego ZOO

Od kilku tygodni w ZOO w Poznaniu czekano na nowego lokatora. Niestety już wiadomo, że się on nie pojawi.

Trudna sytuacja właściciela TVN Warner Bros. Discovery. Tymczasem wynagrodzenia członków zarządu wzrosły gorące
Trudna sytuacja właściciela TVN Warner Bros. Discovery. Tymczasem wynagrodzenia członków zarządu wzrosły

Trwają spekulacje wokół sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Spekulacje dotyczą również sytuacji finansowej samego amerykańskiego koncernu.

Dobre wieści dla kierowców. Chodzi o paliwo z ostatniej chwili
Dobre wieści dla kierowców. Chodzi o paliwo

Możliwe obniżki cen paliw zaskoczą kierowców tuż przed Wielkanocą. Benzyna 95 może kosztować średnio 5,87-5,99 zł/l, a olej napędowy 5,95-6,07 zł/l - dodali.

Kto zablokował Konferencję Prawicy Wolnościowej? Sommer: „Doprowadzili do zabrania nam sali” gorące
Kto zablokował Konferencję Prawicy Wolnościowej? Sommer: „Doprowadzili do zabrania nam sali”

Na zaledwie dwa dni przed planowaną XVI Konferencją Prawicy Wolnościowej organizatorzy wydarzenia zostali poinformowani, że umowa najmu sali przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie została zerwana. Decyzję podjął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a powodem miał być udział Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta RP.

Mentzen pojawi się na debacie Republiki, wPolsce24 i Trwam w Końskich? Jest decyzja z ostatniej chwili
Mentzen pojawi się na debacie Republiki, wPolsce24 i Trwam w Końskich? Jest decyzja

Telewizje Republika, wPolsce24 oraz Trwam wspólnie zrealizują otwartą debatę prezydencką na rynku w Końskich. Szymon Hołownia zapowiedział przyjazd, a Magdalena Biejat i Adrian Zandberg potwierdzają obecność. Czy pojawi się także Sławomir Mentzen?

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Opowieść o zburzonych w XIX wieku zabudowaniach na wzgórzu wawelskim i ludziach żyjących od średniowiecza w cieniu zamku prezentuje nowa wystawa stała pt. "Miasteczko wawelskie", zaaranżowana w Małej Baszcie Zamku Królewskiego na Wawelu.

Fałszywe maile o nadpłacie PIT - urząd alarmuje Wiadomości
Fałszywe maile o nadpłacie PIT - urząd alarmuje

Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na załatwianie różnych spraw, często również urzędowych, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem internetu. Niestety to ułatwienie i zaufanie, jakie mają użytkownicy sieci do stron urzędowych i maili otrzymywanych rzekomo z urzędu, mogą stanowić kosztowną pułapkę.

REKLAMA

Strategiczna transakcja Grupy ORLEN w Norwegii

Dzięki przejęciu 100 proc. udziałów w spółce KUFPEC Norway – spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company k.s.c.c. – wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy cztery mld m sześc. rocznie. Dzięki przejęciu spółki wydobywczej KUFPEC Norway polski koncern znacząco zwiększa swoje udziały w pięciu złożach eksploatowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Fot. Adobe Stock (obraz wygenerowany przez SI) Strategiczna transakcja Grupy ORLEN w Norwegii
Fot. Adobe Stock (obraz wygenerowany przez SI)

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.

PGNiG upstream Norway (PuN), norweska spółka zależna Grupy ORLEN, w wyniku konkurencyjnej procedury akwizycyjnej zawarła umowę kupna 100 procent udziałów w KUFPEC Norway, spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company k.s.c.c.

Dzięki tej transakcji PUN przejmuje kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway. Grupa ORLEN zwiększy swoje udziały w eksploatowanych już pięciu złożach: Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Øst, Gungne i Utgard. Na tych złożach Grupa ORLEN już prowadzi eksploatację. Wydobywany z nich gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe.

Finalizacja transakcji planowana jest do końca roku i wymaga jeszcze stosownej akceptacji ze strony norweskiej administracji. Wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy cztery mld m sześc. rocznie. To znaczy, że dziennie polska produkcja węglowodorów w Norwegii w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Zakup udziałów w KUFPEC Norway zostanie sfinansowany w całości ze środków wypracowanych przez PGNiG Upstream Norway z działalności operacyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Przejęcie wszystkich udziałów wraz z całym majątkiem

W przeciwieństwie do dotychczasowych akwizycji spółki PGNiG Upstream Norway umowa dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway AS wraz z całym jej majątkiem. Cena przyjęta w transakcji wynosi 445 mln dolarów na 1 stycznia 2023 r. Obejmuje zarówno wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych. PUN oczekuje, że w chwili przejęcia kontroli nad spółką, wartość środków pieniężnych w przejmowanej spółce przekroczy 200 mln dol. Umożliwi to bardzo szybki zwrot z inwestycji, co szacowane jest na około półtora roku od chwili rozliczenia transakcji.

Wzrost produkcji gazu

W wyniku przejęcia w 2024 r. produkcja PGNiG Upstream Norway wzrośnie do ponad 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie. To poziom, który kwalifikuje spółkę do grupy dużych producentów ropy i gazu w Norwegii. Spółka awansuje również z 10. na 8. miejsce firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pod względem rocznego wydobycia węglowodorów. Akwizycja spółki KUFPEC Norway przełoży się na wzrost zasobów wydobywalnych pod kontrolą PGNiG Upstream Norway do prawie 400 mln boe. Ponad 80 proc. przejmowanych zasobów stanowi gaz ziemny, co wpisuje się w strategię Grupy ORLEN, która przewiduje maksymalizację produkcji gazu na potrzeby zaopatrzenia polskiego rynku i pozostałych krajów regionu. Wszystkie eksploatowane złoża, a w przyszłości także złoże Eirin, mają połączenie z infrastrukturą pozwalającą tłoczyć wydobywany surowiec gazociągiem Baltic Pipe do Polski.
Według ORLENU wśród przejmowanych udziałów jest m.in. 30-proc. pakiet w złożu Gina Krog, przy czym w wyniku akwizycji udział PGNiG Upstream Norway wzrośnie tam do ponad 41 proc. Koncern przypomniał, że niedawno spółka Grupy ORLEN wraz z partnerami koncesyjnymi poinformowała o odkryciu dodatkowych zasobów gazu zlokalizowanych bezpośrednio w pobliżu Gina Krog. Oprócz pięciu eksploatowanych złóż Grupa ORLEN przejmie też kontrolę nad udziałami we wspomnianym wcześniej gazowym złożu Eirin, które przewidziane jest do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. Umożliwi to szybkie uruchomienie dostaw gazu z Eirin, zapewniając jednocześnie atrakcyjną rentowność i niską emisję CO2 z produkcji. To już druga w tym roku transakcja zrealizowana przez Grupę ORLEN w Norwegii. Wcześniej PUN kupiła udziały w złożach Sabina i Adriana na obszarze wydobywczym Skarv, których zasoby szacowane są na 38 do 88 mln boe. Jeszcze wcześniej – w okresie 2017–2022 – Spółka zrealizowała 10 akwizycji, w tym przejęła aktywa wydobywcze spółki INEOS E&P Norge, co pozwoliło jej zwiększyć produkcję gazu ziemnego z 0,5 mld m sześc. w 2020 r. do 3,1 mld m sześc. w 2022 r. W 2023 r. spółka PUN zakłada wyprodukowanie ponad 3 mld m sześc. gazu. Przejęcie KUFPEC pozwoli jej na skokowy wzrost produkcji w przyszłym roku, do ponad 4 mld m sześc. PGNiG Upstream Norway realizuje intensywny program dalszego wzrostu wydobycia. PUN wraz z partnerami koncesyjnymi uzyskał w czerwcu tego roku zgody administracyjne na zagospodarowanie ośmiu złóż. Łączna wielkość ich zasobów przypadająca na PUN przekracza 100 mln boe. W październiku br. ruszyło wydobycie z pierwszych odwiertów produkcyjnych złoża Tommeliten Alpha, w którym PGNiG Upstream Norway posiada ponad 42 proc. udziałów. W szczytowym okresie produkcji złoże zapewni spółce PUN co najmniej 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. W maju tego roku ORLEN zakończył uruchomiony pod koniec 2022 r. proces integracji swojej działalności w Norwegii, konsolidując aktywa wydobywcze PGNiG Upstream Norway i LOTOS Exploration & Production Norge. Obie spółki znalazły się w Grupie ORLEN w wyniku przejęcia przez koncern Grupy LOTOS oraz PGNiG w 2022 r.
Po zakończeniu przejęcia KUFPEC Grupa ORLEN będzie posiadała 94 koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co daje pod tym względem 5. miejsce wśród firm działających na tym obszarze. Biorąc pod uwagę zasoby wydobywalne, które wyniosą ok. 400 mln boe ekwiwalentu, PUN będzie plasowała się na 9. miejscu wśród spółek w Norwegii. Z tego około 60 mld m sześc. to zasoby gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę produkcję gazu ziemnego – ponad cztery mld m sześc. rocznie – spółka znajdzie się na 7. pozycji firm wydobywczych na szelfie norweskim.

Daniel Obajtek,
prezes Zarządu ORLEN:
– zrealizowaliśmy strategiczną transakcję na Norweskim Szelfie kontynentalnym. Dzięki przejęciu udziałów w KUFPEC Norway, wydobycie gazu przez Grupę ORLEN w Norwegii wzrośnie o ponad 1 mld m sześc. rocznie. To zdecydowanie zwiększa nasze możliwości zaspokojenia zapotrzebowania rynku polskiego oraz całego regionu w oparciu o własne zasoby gazu. Ta transakcja nie tylko przybliża nas do realizacji celów strategicznych Grupy ORLEN, ale zapewnia także szereg synergii, które wzmacniają nasz potencjał rozwojowy w Norwegii. Przejęliśmy kontrolę w złożach, na których już mamy bezpośrednie udziały, nabyte w wyniku poprzednich transakcji. Gwarantuje to płynną integrację nabytych aktywów, optymalizację kosztów operacyjnych oraz – poprzez skokowy wzrost skali działalności – dostęp do atrakcyjnego finansowania dalszych inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe