Na jakim etapie jest dziś CPK?
Artykuł powstał we współpracy z Centralnym Portem Komunikacyjnym.
Prace na terenie lotniska CPK ruszyły, i to kilka miesięcy temu. W kilkuset lokalizacjach prowadzone są odwierty i sondowania geologiczne. Trwają również intensywne roboty rozbiórkowe.
– Rzeczywiście są niemedialne, ale wynika to ze świadomej decyzji, by w jak najmniejszym stopniu i jak najpóźniej dokonywać wywłaszczeń. Jak najdłużej chcemy pracować tylko na gruntach pozyskanych dobrowolnie od mieszkańców i właścicieli – mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
W międzyczasie dla osób, które same zgłosiły chęć sprzedaży swoich nieruchomości, spółka zorganizowała i sfinansowała już ponad 50 przeprowadzek. Proces ten szybko postępuje, bo pierwszy raz w historii Polski wprowadzono atrakcyjny Program Dobrowolnych Nabyć (PDN) – właściciele otrzymują 140 proc. wartości budynków i 120 proc. wartości gruntu. Dzięki temu do PDN zgłosiło się dotychczas ponad 1300 właścicieli posiadających prawie 3600 ha.
Najważniejsze decyzje już uzyskane
Brytyjskie konsorcjum Foster + Partners przygotowało projekt koncepcyjny terminala i dworca kolejowego CPK. Spółka posiada pakiet ważnych uzgodnień i dokumentów, m.in. master plan lotniska czy decyzję środowiskową wydaną przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Jest zatwierdzony Plan Generalny i promesa zezwolenia na założenie lotniska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Spółka złożyła też wniosek do wojewody mazowieckiego o wydanie decyzji lokalizacyjnej.
Uruchomienie pierwszego etapu lotniska CPK, czyli dwóch dróg startowych i infrastruktury o przepustowości do 40 mln pasażerów, planowane jest na 2028 rok.
Bruksela z uznaniem o inwestycjach kolejowych
Program Kolejowy CPK zakłada budowę ok. 2000 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do nowego „serca Polski”. Niektóre odcinki dofinansowuje już Unia Europejska. Jak zauważył szef Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu w Komisji Europejskiej Kristian Schmidt, „w perspektywie 10-20 lat polska sieć kolejowa może być lepsza niż w starej Unii”.
Na ten moment gotowe albo w opracowaniu są już studia wykonalności dla 1500 km linii. Trasy przebiegu mają wybrane: Warszawa – Łódź, Łódź – Wrocław, Sieradz – Poznań, Łętownia – Rzeszów oraz Katowice – Ostrawa.
Eksperci z Polski i świata na pokładzie CPK
Od dłuższego czasu sukcesywnie budowana jest Grupa Kapitałowa CPK. W jej skład wchodzą już m.in. takie spółki jak CPK. Lotnisko, która będzie odpowiedzialna za infrastrukturę lotniskową czy Torpol zajmujący się kompleksową modernizacją i budową infrastruktury kolejowej. We wrześniu tego roku pełnomocnik rządu wniósł do CPK akcje spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL).
Od 2021 roku doradcą strategicznym CPK jest Seul Incheon, główne międzynarodowe lotnisko w Korei Południowej. Ostatnio wybrano z kolei preferowanego partnera strategicznego, czyli mniejszościowego udziałowca w spółce, która będzie odpowiadać za budowę i zarządzanie lotniskiem CPK. To francuski Vinci Airports operujący 65 lotniskami na całym świecie oraz australijski IFM zarządzający aktywami ok. 140 mld dolarów.
Artykuł powstał we współpracy z Centralnym Portem Komunikacyjnym.