Niemieckie media ostrzegają Tuska: PiS może się zwrócić do TSUE i wygrać
Niemiecki dziennik w swoim tekście wskazuje, że „większość polskiego społeczeństwa opowiedziała się przeciwko demontażowi demokratycznej praworządności”.
Eksperci ostrzegają Tuska
Postępowanie, w ramach którego nowa większość występuje przeciwko naruszającym wartości ustawom, nominacjom i środkom, samo musi być zgodne z wartościami. Wymaga to od krajowych reform pewności prawnej, wolności od samowoli i poszanowania krajowego prawa
– wskazują na łamach „FAZ” prof. Armin von Bogdandy i dr Luke Dimitros Spieker z Instytutu Maxa Plancka ds. zagranicznego prawa publicznego i prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Heidelbergu.
Byłoby wysoce problematyczne, gdyby nowa większość parlamentarna w Polsce hurtowo pozbawiłaby stanowisk wszystkich sędziów nominowanych w latach rządów PiS albo kwestionowała wszystkie wydane przez nich wyroki
– ostrzegają.
Ich zdaniem byłoby to naruszenie krajowego porządku prawnego, co „mogłoby skutkować zaskarżeniem części decyzji przez poprzednio rządzących, a nawet skierowaniem spraw do Trybunału Sprawiedliwości UE, który musiałby przyznać im rację”.
Wybory parlamentarne 2023. Kontekst
Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne.
Państwowa Komisja Wyborcza podała dane ze wszystkich obwodów do głosowania. PiS – 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja –7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.
Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki, ale najprawdopodobniej rząd utworzy koalicja partii opozycyjnych pod wodzą Donalda Tuska.