Zbigniew Rau: Wyraziłem zrozumienie dla palestyńskich aspiracji politycznych
Szef polskiego MSZ przekazał, że usłyszał słowa smutku z powodu "ogromnych ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy i wyrazy solidarności z Palestyńczykami".
"Polska nie zgodzi się na podwójne standardy w tym zakresie"
Podkreśliłem, że życie każdego człowieka jest bezcenne. Polska nie zgodzi się na podwójne standardy w tym zakresie. Powtórzyłem moje zdecydowane potępienie dla masowego zabijania ludności cywilnej
– zaznaczył Zbigniew Rau i dodał, że "wyraził zrozumienie" dla palestyńskich aspiracji politycznych.
Polska ze swojej historii zna straszne poczucie opuszczenia przez społeczność międzynarodową
– podsumował szef polskiego MSZ.
Odbyłem wczoraj wzruszające spotkanie z Ambasadorami krajów arabskich w Warszawie.
— Zbigniew Rau (@RauZbigniew) October 26, 2023
Usłyszałem słowa smutku z powodu ogromnych ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy i wyrazy solidarności z Palestyńczykami.
Podkreśliłem, że życie każdego człowieka jest bezcenne. Polska nie zgodzi się…
Ofiary cywilne wojny Izraela z Hamasem. Kontekst
Co najmniej 7028 Palestyńczyków, w tym 2913 dzieci, zginęło, a blisko 18,5 tys. zostało rannych w wyniku trwających od 7 października izraelskich ostrzałów – poinformował w czwartek resort zdrowia Strefy Gazy. Wcześniejsze doniesienia mówiły o około 6,5 tys. zabitych.
Izraelskie media podkreślają, że ministerstwo, które każdego dnia publikuje nowy bilans ofiar w Strefie Gazy, jest kontrolowane przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas. Dlatego, w ocenie Tel Awiwu, trudno zweryfikować, na ile wiarygodne są szacunki podawane przez ten resort.
W toczących się od kilkunastu dni starciach śmierć poniosło już więcej cywilów, niż w poprzednich czterech wojnach Izraela z Palestyną – informowała 20 października agencja Associated Press.
Czytaj również: Biden: Przemoc izraelskich osadników wobec Palestyńczyków musi się zakończyć
Tak zaczęła się kolejna wojna na Bliskim Wschodzie
7 października ponad 2000 terrorystów Hamasu przedarło się przez barierę bezpieczeństwa Gazy w skoordynowanym ataku lądowym, powietrznym i morskim. Wczesnym rankiem terroryści zaatakowali większość cywilnych izraelskich osiedli w pobliżu granicy Strefy Gazy. Brutalnie zamordowali około 1500 osób i porwali do Gazy 200–250 zakładników. Był szabat. Izrael w szoku dopiero po kilku godzinach odpowiedział zorganizowaną próbą obrony. Tak zaczęła się kolejna wojna na Bliskim Wschodzie.