75-lecie Narodowych Sił Zbrojnych

20 września 2017 roku przypada 75. rocznica powołania Narodowych Sił Zbrojnych – drugiej co do liczebności formacji wojskowej Polskiego Państwa Podziemnego. Narodowe Siły Zbrojne były formacją ochotniczą, niezależną finansowo, ideowo i politycznie od czynników zewnętrznych, o profilu wybitnie antyniemieckim i antykomunistycznym. NSZ został powołany przez największy ówczesny obóz społeczno-polityczny na ziemiach polskich – obóz narodowy.
 75-lecie Narodowych Sił Zbrojnych
/ nsz.com.pl
Wyjątkowym wkładem Narodowych Sił Zbrojnych w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości była działalność Wywiadu Zachód NSZ, Biura Fałszerstw przy Dowództwie NSZ oraz „myśl zachodnia” NSZ, w której postulowano uzyskanie bezpiecznej i naturalnej zachodniej granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Oddziały NSZ licznie wzięły udział w Akcji „Burza” i w powstaniu warszawskim, w czasie którego wyróżniły się wyszkoleniem i uzbrojeniem.
Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych była jedyną polską jednostką wojskową w czasie II wojny światowej, która wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie, demonstrując stosunek Polaków do niemieckiej polityki holokaustu i niemieckich obozów koncentracyjnych. Była jedynym oddziałem polskiego podziemia niepodległościowego, który współpracował taktyczne z liniowymi jednostkami Armii USA.
Wysiłek NSZ w walce o suwerenną Ojczyznę był kontynuowany w trakcie powstania antykomunistycznego od 1944 roku. W lutym 1945 roku z NSZ i lokalnych struktur AK powołano Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, jedną z największych i najdłużej walczącą przeciw sowieckiemu okupantowi, formację wojskową polskiego podziemia niepodległościowego.
Narodowe Siły Zbrojne nie zostały nigdy rozwiązane i nikt nie zwolnił żołnierzy NSZ ze złożonej przysięgi wojskowej. Najstarsi członkowie Związku Żołnierzy NSZ już 75 lat są zaangażowani w pracę na rzecz realizacji ideałów i celów NSZ, zawartych w „Deklaracji NSZ”, która została opublikowana w lutym 1943 roku.
 
Związek Żołnierzy NSZ
 
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych jest jedyną kombatancką organizacją na świecie, która reprezentuje środowisko kombatantów NSZ. Związek, w okresie swego największego liczebnego rozwoju, w połowie lat 90-tych skupiał 14.000 kombatantów podziemia narodowego. W 2001 roku kombatanci NSZ uznali, że ideały i tradycje, o które walczyli, za które zginęło wielu żołnierzy NSZ, wielu było torturowanych i represjonowanych, są zbyt ważne dla polskiego społeczeństwa, aby miały odejść wraz z ich pokoleniem. Zdecydowali, że otworzą się na kolejne pokolenia, które poniosą tradycje i ideały NSZ w przyszłe generacje Polaków.
Związek Żołnierzy NSZ jest depozytariuszem tradycji i ideałów NSZ i jednym z najaktywniejszych związków kombatanckich w Polsce. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu młodszego pokolenia członków Związek, poza działalnością typową dla związku kombatanckiego, jest prężnie działającą organizacją społeczno-edukacyjną. Związek Żołnierzy NSZ organizuje dziesiątki uroczystości rocznicowych i patriotycznych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Dziesiątki inicjatyw edukacyjnych, rajdów, koncertów, spotkań, wykładów, turniejów sportowych itp. Od 2016 roku Związek jest także organizacją proobronną, której członkowie doskonalą swoje umiejętności obronne w oparciu o ideały i tradycje NSZ.
Związek Żołnierzy NSZ jest ideową kontynuacją Narodowych Sił Zbrojnych i ma do spełnienia w społeczeństwie polskim misję, którą jest propagowanie ideałów i tradycji podziemia narodowego w kolejnych generacjach Polaków. Uważamy, że każdy Polak ma prawo czuć zasłużoną dumę z Narodowych Sił Zbrojnych.
 
Uroczystości 75-lecia NSZ
 
W dniu 16 września 2017 roku (sobota) w Warszawie odbędą się oficjalne obchody 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Organizatorami uroczystości jest  Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wsparcia organizacyjnego i logistycznego udzieliło Ministerstwo Obrony Narodowej. Patronat Honorowy nad uroczystościami 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych objął Prezydent RP Andrzej Duda. Związek Żołnierzy NSZ dziękuje za wsparcie organizacyjne Szefowi UdsKiOR Janowi Józefowi Kasprzykowi i Ministrowi Obrony Narodowej Antoniemu Macierewiczowi. W uroczystościach weźmie wielu weteranów NSZ, którzy przybędą z całej Polski i z zagranicy, oraz wielu członków i sympatyków Związku Żołnierzy NSZ.
 
 
Plan uroczystości 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych – Warszawa, 16.09.2017 r.
 
Organizatorzy: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
                           Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
                           Ministerstwo Obrony Narodowej
 
10:30 – Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
12:00 – Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza
14:30 – Uroczystości w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w przy ul. Żwirki i Wigury 9/13 
- Modlitwa NSZ
- przywitanie zaproszonych gości (Karol Wołek – Prezes Związku Żołnierzy NSZ i Jan Józef Kasprzyk – Szef UdsKiOR)
- okolicznościowe przemówienia i odczytanie listów
- prelekcja historyka Leszka Żebrowskiego o NSZ
- wręczenie weteranom NSZ odznaczeń
- koncert patriotyczny
- poczęstunek
18:00 – powrót autokarów z uczestnikami uroczystości.
 
Uwaga organizacyjna: na uroczystości do Centrum Konferencyjnego WP można wejść tylko po wcześniejszym zgłoszeniu chęci wzięcia udziału w jubileuszu do ZŻNSZ (Martyna Burek, tel.: 730-363-355) i potwierdzeniu udziału przez Związek Żołnierzy NSZ.


Karol Wołek, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ

 

POLECANE
Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia Wiadomości
Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych opublikował życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kościół Prawosławny Ukrainy w 2023 r. postanowił obchodzić święta według kalendarza nowojuliańskiego.

Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii Wiadomości
Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

Należącą do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na odległość 6,2 mln km – podała agencja AFP. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania Wiadomości
Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania

W miejscowości pod Kaliszem doszło w poniedziałek wieczorem do niebezpiecznego incydentu. Pocisk przebił szybę i wpadł do mieszkania, w którym znajdowała się rodzina.

Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie polityka
Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie

- Wojna skończy się w 2025 roku. Albo zakończą ją negocjacje pokojowe, albo jedna z walczących stron zostanie pokonana - stwierdził Viktor Orban. Premier Węgier wyraził pewność, że konflikt na wschodzie Europy zakończy się w przyszłym roku.

Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia Wiadomości
Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia

Rzecznik American Airlines poinformował o zawieszeniu wszystkich swoich lotów na terenie USA. Powodem tej decyzji są wykryte problemy techniczne. Pasażerowie skarżą się na brak informacji o opóźnieniach.

Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo Wiadomości
Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo

Amerykanin rosyjskiego pochodzenia Gene Spector, został skazany we wtorek na 15 lat więzienia za szpiegostwo. Jak podała agencja AFP, szczegóły sprawy pozostają jednak niejasne. Dodatkowo sąd nałożył na niego grzywnę w wysokości 134 tys. euro.

Litwa potężnie przepłaci za niemieckie Leopardy? Najdroższe czołgi na świecie gorące
Litwa potężnie przepłaci za niemieckie Leopardy? "Najdroższe czołgi na świecie"

Litwa zakupiła 44 czołgi Leopard 2A8 za 950 milionów euro,. Zakup ten stanowi prawie 50 proc. budżetu obronnego Litwy, który na 2024 rok wynosi 2,4 miliarda euro.

Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. Wacek. Był ostatnim żyjącym robinsonem warszawskim Wiadomości
Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. "Wacek". Był ostatnim żyjącym robinsonem warszawskim

Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. "Wacek", dowódca drużyny z Powstania Warszawskiego, cudem ocalały z Rzezi Marymontu. Był ostatnim żyjącym robinsonem warszawskim.

Janusz Palikot w areszcie. Są nowe informacje od jego obrońcy gorące
Janusz Palikot w areszcie. Są nowe informacje od jego obrońcy

Przebywający od początku października br. w areszcie były poseł, biznesmen Janusz Palikot nie wyjdzie we wtorek na wolność – poinformował PAP jego obrońca mec. Andrzej Malicki. Rodzinie Palikota nie uda się w terminie wpłacić 2 mln zł poręczenia majątkowego.

Biedronka zapewnia, że Ryszard Petru ma aktualne badania Sanepid Wiadomości
Biedronka zapewnia, że Ryszard Petru ma aktualne badania Sanepid

Poseł Ryszard Petru z Polski 2050 we wtorek pracuje w jednym z warszawskich dyskontów Biedronki. Jeden z użytkowników Facebooka postanowił zapytać sklep, czy poseł ma ważne badania Sanepid.

REKLAMA

75-lecie Narodowych Sił Zbrojnych

20 września 2017 roku przypada 75. rocznica powołania Narodowych Sił Zbrojnych – drugiej co do liczebności formacji wojskowej Polskiego Państwa Podziemnego. Narodowe Siły Zbrojne były formacją ochotniczą, niezależną finansowo, ideowo i politycznie od czynników zewnętrznych, o profilu wybitnie antyniemieckim i antykomunistycznym. NSZ został powołany przez największy ówczesny obóz społeczno-polityczny na ziemiach polskich – obóz narodowy.
 75-lecie Narodowych Sił Zbrojnych
/ nsz.com.pl
Wyjątkowym wkładem Narodowych Sił Zbrojnych w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości była działalność Wywiadu Zachód NSZ, Biura Fałszerstw przy Dowództwie NSZ oraz „myśl zachodnia” NSZ, w której postulowano uzyskanie bezpiecznej i naturalnej zachodniej granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Oddziały NSZ licznie wzięły udział w Akcji „Burza” i w powstaniu warszawskim, w czasie którego wyróżniły się wyszkoleniem i uzbrojeniem.
Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych była jedyną polską jednostką wojskową w czasie II wojny światowej, która wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie, demonstrując stosunek Polaków do niemieckiej polityki holokaustu i niemieckich obozów koncentracyjnych. Była jedynym oddziałem polskiego podziemia niepodległościowego, który współpracował taktyczne z liniowymi jednostkami Armii USA.
Wysiłek NSZ w walce o suwerenną Ojczyznę był kontynuowany w trakcie powstania antykomunistycznego od 1944 roku. W lutym 1945 roku z NSZ i lokalnych struktur AK powołano Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, jedną z największych i najdłużej walczącą przeciw sowieckiemu okupantowi, formację wojskową polskiego podziemia niepodległościowego.
Narodowe Siły Zbrojne nie zostały nigdy rozwiązane i nikt nie zwolnił żołnierzy NSZ ze złożonej przysięgi wojskowej. Najstarsi członkowie Związku Żołnierzy NSZ już 75 lat są zaangażowani w pracę na rzecz realizacji ideałów i celów NSZ, zawartych w „Deklaracji NSZ”, która została opublikowana w lutym 1943 roku.
 
Związek Żołnierzy NSZ
 
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych jest jedyną kombatancką organizacją na świecie, która reprezentuje środowisko kombatantów NSZ. Związek, w okresie swego największego liczebnego rozwoju, w połowie lat 90-tych skupiał 14.000 kombatantów podziemia narodowego. W 2001 roku kombatanci NSZ uznali, że ideały i tradycje, o które walczyli, za które zginęło wielu żołnierzy NSZ, wielu było torturowanych i represjonowanych, są zbyt ważne dla polskiego społeczeństwa, aby miały odejść wraz z ich pokoleniem. Zdecydowali, że otworzą się na kolejne pokolenia, które poniosą tradycje i ideały NSZ w przyszłe generacje Polaków.
Związek Żołnierzy NSZ jest depozytariuszem tradycji i ideałów NSZ i jednym z najaktywniejszych związków kombatanckich w Polsce. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu młodszego pokolenia członków Związek, poza działalnością typową dla związku kombatanckiego, jest prężnie działającą organizacją społeczno-edukacyjną. Związek Żołnierzy NSZ organizuje dziesiątki uroczystości rocznicowych i patriotycznych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Dziesiątki inicjatyw edukacyjnych, rajdów, koncertów, spotkań, wykładów, turniejów sportowych itp. Od 2016 roku Związek jest także organizacją proobronną, której członkowie doskonalą swoje umiejętności obronne w oparciu o ideały i tradycje NSZ.
Związek Żołnierzy NSZ jest ideową kontynuacją Narodowych Sił Zbrojnych i ma do spełnienia w społeczeństwie polskim misję, którą jest propagowanie ideałów i tradycji podziemia narodowego w kolejnych generacjach Polaków. Uważamy, że każdy Polak ma prawo czuć zasłużoną dumę z Narodowych Sił Zbrojnych.
 
Uroczystości 75-lecia NSZ
 
W dniu 16 września 2017 roku (sobota) w Warszawie odbędą się oficjalne obchody 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Organizatorami uroczystości jest  Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wsparcia organizacyjnego i logistycznego udzieliło Ministerstwo Obrony Narodowej. Patronat Honorowy nad uroczystościami 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych objął Prezydent RP Andrzej Duda. Związek Żołnierzy NSZ dziękuje za wsparcie organizacyjne Szefowi UdsKiOR Janowi Józefowi Kasprzykowi i Ministrowi Obrony Narodowej Antoniemu Macierewiczowi. W uroczystościach weźmie wielu weteranów NSZ, którzy przybędą z całej Polski i z zagranicy, oraz wielu członków i sympatyków Związku Żołnierzy NSZ.
 
 
Plan uroczystości 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych – Warszawa, 16.09.2017 r.
 
Organizatorzy: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
                           Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
                           Ministerstwo Obrony Narodowej
 
10:30 – Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
12:00 – Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza
14:30 – Uroczystości w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w przy ul. Żwirki i Wigury 9/13 
- Modlitwa NSZ
- przywitanie zaproszonych gości (Karol Wołek – Prezes Związku Żołnierzy NSZ i Jan Józef Kasprzyk – Szef UdsKiOR)
- okolicznościowe przemówienia i odczytanie listów
- prelekcja historyka Leszka Żebrowskiego o NSZ
- wręczenie weteranom NSZ odznaczeń
- koncert patriotyczny
- poczęstunek
18:00 – powrót autokarów z uczestnikami uroczystości.
 
Uwaga organizacyjna: na uroczystości do Centrum Konferencyjnego WP można wejść tylko po wcześniejszym zgłoszeniu chęci wzięcia udziału w jubileuszu do ZŻNSZ (Martyna Burek, tel.: 730-363-355) i potwierdzeniu udziału przez Związek Żołnierzy NSZ.


Karol Wołek, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ


 

Polecane
Emerytury
Stażowe