„Wrócił!”. Kompromitacja Ryszarda Petru na antenie Polsat News [WIDEO]
![„Wrócił!”. Kompromitacja Ryszarda Petru na antenie Polsat News [WIDEO]](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/110225/1695133926655a70ac9bb6bbfb722789.jpg)
Wiceszef resortu aktywów państwowych Karol Rabenda opublikował w swoich mediach społecznościowych urywek programu wyemitowanego na antenie Polsat News, w którym udział wziął kandydat Trzeciej Drogi na posła, a w przeszłości założyciel Nowoczesnej Ryszard Petru.
Polityk mówił o ukraińskim zbożu, na które niezmiennie utrzymane jest prze Polskę embargo, mimo decyzji Komisji Europejskiej.
– Zboże i tak wjedzie do Unii Europejskiej – stwierdził Petru. Na pytanie którędy odparł: – Przez Czechy.
Ryszardowi Petru zwrócono uwagę, że Czechy nie graniczą z Ukrainą, na co odpowiedział, że przez Słowację.
– Słowacja utrzymała embargo – podkreślono. – No to przez Bułgarię! – odpowiedział Petru.
Wrócił... 😄
— Karol Rabenda (@KarolRabenda) September 19, 2023
R. Petru: zboże i tak wjedzie do Unii!
🤔Którędy?
R. Petru: przez Czechy!
🤦♂️Czechy nie graniczą z Ukrainą.
R. Petru: przez Słowacje!
🤦♂️Słowacja utrzymała embargo.
R. Petru: przez Bułgarię
🤦♂️Bułgaria nie graniczy z Ukrainą. pic.twitter.com/iV86yePqHZ
Skarga Ukrainy na Polskę
W poniedziałek władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne.
We wtorek rzecznik WTO potwierdził w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera, że do Organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju. Jak przekazał, z formalnego punktu widzenia jest to wniosek o konsultacje, a zatem pierwszy krok w postępowaniu prawnym.
Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja 2023 roku w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przedłuży zakaz wwozu ukraińskiego zboża mimo braku zgody Unii Europejskiej. Następnie w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ws. bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych.
Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier i Słowacji.
CZYTAJ TAKŻE: Poseł Lewicy zaskakująco: "Większość migrantów trzeba odesłać"
CZYTAJ TAKŻE: Ramzan Kadyrow nie żyje? Poruszenie w Moskwie
CZYTAJ TAKŻE: Beata Szydło: Jaki przykład daje światu Ukraina, atakując kraj, który ją uratował?