Raport Pileckiego. Długo wyczekiwany film inspirowany życiem jednego z największych polskich bohaterów

Patriota wierny swoim wartościom i przysiędze złożonej Wolnej Polsce pozostał rozdarty między powinnościami wobec ojczyzny i rodziny. Odważny żołnierz, a zarazem czuły ojciec i mąż stanął w obliczu tragicznych dylematów moralnych. Jego postać pozostanie na zawsze w naszej kulturze symbolem miłości, bohaterstwa i niezłomnej walki o prawdę.
W 1990 roku rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, a w 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku rotmistrz został awansowany do stopnia pułkownika. Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.
O filmie
Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć.
Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.
Twórcy – gwarancja historycznego kina na najwyższym poziomie
W filmie dokładnie zrekonstruowano realia czasów, w których rozgrywa się akcja filmu, by przenieść widzów w głąb wydarzeń historycznych, odkrywając zarówno nieznane fakty, jak i ważne aspekty życia bohatera.
Autorami scenariusza są Leszek Wosiewicz („Kornblumenblau”) oraz Krzysztof Łukaszewicz („Orlęta. Grodno ‘39”, „Lincz”, „Karbala”).
W rolę rozdartego między powinnościami wobec rodziny a służbą dla ojczyzny Witolda Pileckiego wcielił się fizycznie niezwykle do niego podobny Przemysław Wyszyński. W rolach głównych wystąpili ponadto: Paulina Chapko („Dziewczyny ze Lwowa”), Mariusz Jakus („Korona Królów. Jagiellonowie”), Karol Wróblewski („Brokat”) i Paweł Paprocki („Negocjator”).
Za realizację odpowiadali wybitni twórcy polskiego kina: muzykę skomponował Michał Lorenc („Orlęta. Grodno’39”), autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak („Karbala”, „Obława”), za scenografię odpowiadały Joanna Macha („Jack Strong”) i Anna Anosowicz (serial „1983”), a kostiumy przygotowali Justyna Stolarz („Filip”) i Maciej Pakuła („Historia Roja”).
Premiera filmu 1 września.