Koniec złudzeń? Ukraina chce uderzyć w Izrael

Historia stosunku Izraela do wojny na Ukrainie jest dość złożona. Uważa się, ze Izrael, szczególnie ze względu na coraz bardziej liczną diasporę z Rosji, był coraz bardziej przychylny reżimowi Putina, ale po inwazji usiłował kilkakrotnie z tym wizerunkiem walczyć składając Ukrainie liczne obietnice
- Władze izraelskie nigdy nie udzieliły żadnej realnej pomocy
- mówi teraz Kyiv Post anonimowy informator z ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa.
Wykluczyć z Ramstein
Informator przekazuje również, ze Kijów rozważa postulat wykluczenia Izraela ze spotkań sojuszników Ukrainy w niemieckim Ramstein:
- (...) informacje otrzymane podczas spotkań są wykorzystywane przez Izrael we własnych interesach - mówi źródło, które przekazuje, że Ukraina uważa, że istnieje "realne niebezpieczeństwo", że informacje omawiane z Izraelem na spotkaniach w Ramstein "prawdopodobnie wpadną w posiadanie państwa agresora.
Nie są to jedyne punkty zapalne we wzajemnych stosunkach. Ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewhen Kornijczuk, twierdzi, że około 10 procent ukraińskich turystów jest deportowanych z Izraela bez wyjaśnienia. Ostatnio skrytykował również zakończenie świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego dla ukraińskich uchodźców.
"Twarda gra Ukrainy z Izraelem"
Według źródła cytowanego przez Kyiv Post Izrael stara się z kolei o ukraińskie gwarancje bezpieczeństwa dla żydowskich pielgrzymów do ukraińskiego Humania gdzie znajduje się grób cadyka Nachmana - Podczas ciągłych ataków rakietowych niemożliwe jest zapewnienie tych gwarancji - mówi źródło. Co więcej, według źródła MSZ Ukrainy przygotowuje się zakończenia ruchu bezwizowego z Izraela. Pytane przez Kyiv Post MSZ oficjalnie tego nie potwierdza.
- Twarda gra Ukrainy z Izraelem. Żądanie usunięcia Izraela z grupy Ramstein jako niewiarygodnego partnera to najwyraźniej odpowiedź na obawy Netanjahu, który blokuje dostawy systemów obrony powietrznej dla "żeby nie wpadły w ręce Iranu". Ewentualne wprowadzenie ruchu wizowego to uderzenie w pielgrzymki chasydów do Humania - ważny temat dla prawicowego rządu
- komentuje Adam Eberhardt Dyrektor Centrum Studiów Strategicznych Warsaw Enterprise Institute. Pełnomocnik Premiera ds. wspierania reform w Mołdawii
Twarda gra Ukrainy z Izraelem. Żądanie usunięcia Izraela z grupy Ramstein jako niewiarygodnego partnera to najwyraźniej odpowiedź na obawy Netanjahu, który blokuje dostawy systemów obrony powietrznej dla 🇺🇦 "żeby nie wpadły w ręce Iranu". Ewentualne wprowadzenie ruchu wizowego to… https://t.co/WFZFXpIgQG
— Adam Eberhardt (@adam_eberhardt) August 12, 2023