Do Włoch wracają mama i tata. Prokurator unieważnia akty urodzenia „dzieci par homoseksualnych”
We Włoszech od kilku lat trwa intensywna walka ideologiczna dot. rodziny. Określenia „rodzic 1” i „rodzic 2” zamiast „matka” i „ojciec” we włoskich dokumentach urzędowych były stosowane przez kilka lat w ubiegłej dekadzie. Wprowadził je w 2015 r. centrolewicowy rząd Matteo Renziego. Sformułowania te były używane w dowodach osobistych dzieci poniżej 14 lat oraz we wnioskach o przyjęcie do szkoły. Prawo to zostało zmienione w 2019 r. przez ówczesnego szefa MSW Matteo Salviniego, który przywrócił nazwy „ojciec” i „matka” w dokumentach w 2019 roku.
Prawa rodzicielskie dla biologicznych rodziców
Obecnie rozgrywają się kolejne etapy tej walki. Jak informuje w poniedziałek „Financial Times”, prokurator miejski w Padwie jednocześnie unieważnił akty urodzenia 33 dzieci urodzonych przez 17 lesbijek w mieście od 2017 roku; swoją decyzję uargumentował tym, że włoskie prawo nie zezwala dzieciom na posiadanie dwóch matek. Eugenia Roccella, minister ds. rodziny i wskaźnika urodzeń, poparła ten ruch, mówiąc, że potwierdza on, że „są tylko dwa sposoby, aby zostać rodzicem – biologicznie lub poprzez adopcję”.
„Financial Times” utyskuje, że „od dojścia do władzy rząd Meloni prowadzi ofensywę przeciwko homoseksualnym rodzicom, a ministerstwo spraw wewnętrznych nakazuje burmistrzom miast zaprzestanie wydawania aktów urodzenia uznających pary tej samej płci za prawnych rodziców dzieci”.
Zamiast tego ministerstwo poinstruowało miasta, aby przyznały prawa rodzicielskie samotnemu biologicznemu rodzicowi, pozostawiając drugiemu partnerowi poddanie się długiemu „specjalnemu procesowi adopcji”, aby zapewnić uznanie jako rodzic
– poinformowano.
„Wszyscy urodziliśmy się z mężczyzny i kobiety”
Chcemy narodu, w którym – niezależnie od uzasadnionych wyborów i wolnych skłonności każdej osoby – mówienie, że wszyscy urodziliśmy się z mężczyzny i kobiety, nie jest już skandalem
– mówiła niedawno premier Włoch Giorgia Meloni na forum poświęconemu spadającemu wskaźnikowi urodzeń we Włoszech. Meloni podkreśla, że „każde dziecko ma prawo mieć ojca i matkę”, a ona – sama wychowywana przez samotną matkę – chce chronić te prawa.
Środowiska LGBT oburzone
Środowiska LGBT+ protestują wobec obecnej polityce włoskiego rządu określając jako „nękanie nietradycyjnych rodzin we Włoszech”.
Nie tylko prawo żyje przeszłością, ale także politycy chcą, abyśmy żyli przeszłością, anulując nasze życie lub utrudniając je tak, że przestajemy mieć rodziny
– powiedziała Cathy La Torre, prawnik i aktywista LGBT. Dodała, że osoby LGBT chcą „tradycyjnej rodziny i to wszystko”.
To bardzo faszystowskie zachowanie, aby nie akceptować, że istnieją inne modele rodzin
– podsumowała La Torre.
Po latach batalii prawnych i politycznych Włochy w 2016 r. zalegalizowały związki cywilne osób tej samej płci, przyznając parom homoseksualnym większość praw i ochrony, jakie przysługują parom małżeńskim.