Otwarcie tunelu pod Świną. Jarosław Kaczyński: Wszystkie regiony Polski muszą się rozwijać

Wicepremier i prezes partii rządzącej wziął w piątek udział w uroczystości otwarcia tunelu drogowego pod Świną w Świnoujściu, łączącego dwie części miasta.
"Będziemy tą drogą rozwoju dalej iść"
"Ten rząd, nasza władza dba i stara się dbać o interesy ogromnej większości Polaków. Wszystkich, którzy chcą żyć z uczciwej pracy, a to jest przecież całkowicie miażdżąca większość. Będziemy tą drogą rozwoju dalej iść, będziemy ją iść, oczywiście, jeżeli dostaniemy społeczne poparcie w najbliższych wyborach" - mówił prezes PiS.
"Mam nadzieję, że każda władza, która będzie tutaj, będzie tą drogą szła. Wiem, że jedynymi, którzy mogą już powiedzieć, że się w tej sprawie, tym, przedsięwzięciu, tym wielkim, narodowym przedsięwzięciu zweryfikowali, jesteśmy my, bo nam się po prostu udaje. My nie musimy szukać pieniędzy gdzieś pod ziemią, my wiemy gdzie one są i wiemy, jak je wydawać dla Polski i to dla Polski rozumianej w ten sposób, że jest jednością i musi być jednością. Ale to słowo jedność musi mieć znaczenie" - podkreślił wicepremier Kaczyński.
Wskazał, że "to znaczy dążenie do równości, do równości szans, do równości poziomu życia". "Na zasadzie takiej, że wszystkie regiony Polski muszą się rozwijać i dążyć do tego najwyższego poziomu. Będziemy szli tą drogą. To dotyczy tej ziemi, a może nawet szczególnie tej ziemi, bo jest ona strategicznie bardzo ważna dla Polski, dla Polaków" - ocenił.
Jak mówił, jest to "inwestycja potrzebna". "Można powiedzieć pod każdym względem potrzebna tej ziemi, mówię o terenach najbliższych ziemi zachodniopomorskiej, całemu wybrzeżu, a wreszcie całej Polsce" - dodał.
"Chcę powiedzieć, że tego rodzaju dobrych dni będzie w najbliższych miesiącach i latach w Polsce wiele, bardzo wiele, bo ten marsz do przodu, te nowe inwestycje, polskie i zewnętrzne, to sięganie po nowe zasoby, te zasoby, które niesie postęp, postęp techniki na niebywałym dzisiaj poziomie, te zasoby, które muszą być do Polski sprowadzane z zewnątrz, ale które musimy także budować sami, korzystając z polskich możliwości, a są one dzisiaj naprawdę niemałe. Tylko dziś często rozpraszają się w świecie. Musimy je ściągać do siebie. Wiem, że to już w jakiejś mierze następuje i następuje także na tej ziemi. Tą drogą musimy iść i będziemy szli. Ten dzień, w tym kontekście, w tym wymiarze, jest dniem ważnym, można powiedzieć i w praktyce i jeżeli chodzi o jego znaczenie symboliczne" - mówił prezes PiS.
Pogratulował także wszystkim, którzy się przyczynili do tego sukcesu.
Tunel pod Świną
Pierwsze decyzje w sprawie budowy tunelu pod Świną zostały podjęte jeszcze w 2007 r., kiedy premierem był Jarosław Kaczyński. W czasie kolejnych rządów inwestycja nie była kontynuowana. Dopiero ponowne dojście do władzy obozu Zjednoczonej Prawicy pozwoliło na przejście do fazy realizacji.
Drążenie tunelu pod Świną rozpoczęło się w 2021 r. Przeprawa ma łączną długość 3 km. Jej głównym elementem jest jednonawowy tunel (ruch odbywa się na jednej jezdni w dwóch kierunkach). Inwestycja była finansowana głównie ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Rozpoczęcie prac udało się dzięki wsparciu rządu w uzyskaniu finansowania dla inwestycji ze środków UE. Udało się to dzięki konkursowi Ministerstwa Infrastruktury i Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wcześniej tunel nie był wpisany na listę zadań do dofinansowania.