PiS ma poważny problem? „Wyborcy nie godzą się na to. To wygląda na samobój”

Według informacji podanych przez Wirtualną Polskę, wbrew medialnym zapowiedziom tzw. ustawa wiatrakowa może nie być procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
– Mamy osiem projektów. Projekty te będą rozpatrywane łącznie. Jeśli będą ciekawe rozwiązania w tych projektach, to będziemy zbierać je do ostatecznej wersji ustawy. Pracę nad nimi zaczynamy w przyszłym tygodniu – powiedział portalowi wiceszef klubu parlamentarnego PiS i jeden z najważniejszych polityków partii rządzącej Marek Suski.
CZYTAJ TAKŻE: Duży wzrost poparcia dla PiS, 6 partii w Sejmie
Zapytany o to, czy ustawa wiatrakowa zostanie uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu, odparł, że „szanse na to są raczej małe”. – Przy ośmiu projektach będzie sporo dyskusji – dodał.
Premier będzie szukał poparcia u opozycji?
Ustawa wiatrakowa spotyka się z chłodnym przyjęciem w samej koalicji rządzącej. Zbigniew Ziobro zapowiedział już, że Solidarna Polska nie poprze projektu. Serwis donosi, że do ustawy sceptycznie podchodzą także posłowie z PiS – głównie ci, którzy sprzeciwiali się „piątce dla zwierząt”, reprezentujący małe miasteczka i wsie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Dziwny przypadek”. Patryk Jaki podczas debaty nt. korupcji w PE [WIDEO]
– Ustawa wiatrakowa jest w PiS totalnie krytykowana. Nasi wyborcy nie godzą się na to. To wygląda na samobój. To będzie kolejny problem dla naszej partii, a Komisja Europejska może stwarzać kolejne – powiedziała posłanka PiS Teresa Hałas.
Wirtualna Polska twierdzi, że takich głosów w PiS jest więcej, jednak „nie wszyscy politycy chcą wypowiadać się w tej sprawie pod nazwiskiem”.
Co w ustawie?
Rządowy projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej wpłynął do Sejmu w połowie lipca ub.r. Przewiduje on, że decyzja o możliwości lokalizowania nowych lądowych elektrowni wiatrowych oraz o odblokowaniu możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni będzie zależała od gmin. Zmiany w ustawie 10 H są jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.
CZYTAJ TAKŻE: Zbigniew Ziobro przygotowuje się do samodzielnego startu w wyborach. Sekretarz generalny PiS odpowiada
13 grudnia 2022 r. rząd przyjął autopoprawkę do projektu noweli ustawy wiatrakowej. Polegała ona na dodaniu rozwiązań umożliwiających partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na danym terenie elektrowni wiatrowej. Obecnie zakres przedmiotowy ustawy obejmuje zasady partycypacji mieszkańców gminy w korzyściach z lokalizacji elektrowni wiatrowych. Dodano więc definicję mocy zainstalowanej oraz mieszkańca gminy.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że wniosek w sprawie KPO zostanie złożony, kiedy będzie procedowany w Sejmie projekt ustawy wiatrakowej. – W porządku obrad Sejmu znalazła się już ustawa wiatrakowa; będzie procedowana, mam nadzieję, na najbliższym posiedzeniu Sejmu i wkrótce potem, a więc być może właśnie w przestrzeni kolejnych dwóch tygodni, chcemy złożyć wniosek o wypłatę środków z Krajowego Programu Odbudowy – zapowiedział premier.