Prezes IPN: Dzięki Solidarności cały świat mógł zobaczyć wartości ważne dla polskiego narodu
Nawrocki podkreślił, że gdybyśmy chcieli zapisać historię Polski XX w. przez pryzmat mapy meteorologicznej, to zobaczylibyśmy, że na skutek niemieckiej i sowieckiej okupacji nad polskim narodem "wiały porywiste wiatry i burze".
"Przynajmniej dwa razy w XX w. nad polskim narodem wyszło piękne, promieniste słońce. W roku 1918, gdy Polacy swoim czynem bojowym, zbrojnym, politycznym i dyplomatycznym odzyskiwali niepodległość. Także wówczas, gdy w sierpniu 1980 r. rodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy +Solidarność+" – mówił.
Zdaniem szefa IPN to dzięki Solidarności cały świat mógł zobaczyć cechy i wartości ważne dla polskiego narodu: wielkie pragnienie wolności, gotowość do niesienia brzemion innych, upominanie się o godność i solidaryzm społeczny.
Podkreślił, że wybór miejsca zjazdu – Zakopane – nie jest przypadkowy. "To tutaj swoich ostatnich dni dożył generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz – bohater trzech wojen, więzień dwóch niemieckich obozów i siedmiu sowieckich więzień" – zaznaczył Nawrocki.
Przypomniał, że do Solidarności Boruta-Spiechowicz mówił: "Uczcie się żyć, myśląc o Polsce i tylko o Polsce, a wówczas Polska będzie obfitująca". "Dodawał też: +Musicie być solidarni w dobrym i w szlachetnym+" – podkreślił.
Podziękował członkom Solidarności za wykonywanie obowiązku upominania się o sprawiedliwość społeczną i za bycie "kustoszem narodowej pamięci".
Jak zastrzegł, dziś Solidarność ma 40 lat. "Jest dorosłym, silnym mężczyzną gotowym brać współodpowiedzialność za losy Rzeczypospolitej Polskiej i sprawiać każdego dnia, że Rzeczpospolita Polska jest wolna, demokratyczna i wrażliwa społecznie" – dodał Nawrocki. (PAP)