Dzień Hutnika – kondycja branży w województwie opolskim

– Mimo wielu znaków zapytania i niepewności co do dalszej perspektywy produkcji hutniczej w naszym województwie opolscy hutnicy będą i w tym roku świętować Dzień Hutnika, czcić św. Floriana – patrona hutników, i prosić go o dalsze łaski – mówi Dariusz Brzęczek, zastępca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego.
fot. pixabay Dzień Hutnika – kondycja branży w województwie opolskim
fot. pixabay

Dzień Hutnika to święto kultywowane w Polsce z dumą i radością od dziesiątków lat. W tym dniu odbywają się różne uroczystości – od pikników, festynów, do uroczystych przemarszów ulicami miast, gdzie znajdują się huty. Odprawiane są msze święte w intencji hutników i ich rodzin. Obecnie trudno porównać skalę organizowanych wydarzeń do tych sprzed lat 90. XX wieku, ale i kondycja hutnictwa jest nie do porównania. 

Hutnictwo to branża, którą z całą pewnością można uznać za strategiczną w odniesieniu do kraju. Jednak na przestrzeni ostatnich 30 lat uległa znacznemu skurczeniu. Przed rozpoczęciem procesu restrukturyzacji w krajowym sektorze stalowym zatrudnionych było około 130 tys. osób. W momencie przystąpienia do UE liczba pracowników w hutach zmniejszyła się o około 100 tys., co było efektem zamykania nadmiernych i nierentownych zdolności produkcyjnych oraz koniecznością podniesienia produktywności, aby móc konkurować z hutnictwem europejskim. W ostatniej dekadzie mieliśmy jednak do czynienia z dalszą redukcją zatrudnienia, które obecnie kształtuje się na poziomie około 20 tys. osób. Obecnie wiele zmian wdrażanych na rynku hutniczym wynika z przepisów, które zostały wprowadzone celem osiągnięcia neutralności klimatycznej. Mimo głębokiej restrukturyzacji techniczno-technologicznej w pierwszej dekadzie XXI wieku przemysł hutniczy wciąż jest jednym z trzech najbardziej energochłonnych przemysłów w przetwórstwie. Dynamicznie rosnące ceny energii elektrycznej oraz praw do emisji dwutlenku węgla (EU ETS), a także brak skutecznych środków ochrony europejskiego rynku sprawiają, że polskie przedsiębiorstwa hutnicze stają się niekonkurencyjne względem producentów z krajów trzecich. Konieczność kosztownych inwestycji, które spełnią wymogi ekologiczne, budzi obawy o przyszłość branży, która jest szczególnie w Polsce bardzo zagrożona – zwraca uwagę Dariusz Brzęczek, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego.

W województwie opolskim zatrudnionych było kilkadziesiąt tysięcy pracowników, produkowano w hutach bardzo szeroki asortyment wyrobów hutniczych. Niestety to już historia. Dzisiaj hutnictwo w regionie opolskim to Alchemia SA – Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem, Huta Małapanew w Ozimku i (koksownia) ArcelorMittal Poland SA – Oddział w Zdzieszowicach. Zakłady te zatrudniają w sumie około 3 tys. pracowników, dla porównania w latach 70. i 80. było zatrudnionych około 20 tys. pracowników. Nie należy jednak pomniejszać wagi hutnictwa w woj. opolskim, gdyż z branżą powiązanych jest wiele zakładów przetwórstwa stalowego, takich jak konstrukcje stalowe, kuźnie, zakłady motoryzacyjne i wiele innych uzależnionych od kondycji ekonomicznej hut.

kk/źródło Reg. Śląsk Opolski NSZZ „Solidarność”


 

POLECANE
Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica Wiadomości
Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica

W Devizes w Anglii odbyła się niezwykła aukcja. Sprzedano tam list napisany przez Archibalda Gracie, pasażera pierwszej klasy i ocalałego z katastrofy Titanica. Ku zdumieniu organizatorów przedmiot sprzedał się za rekordową kwotę.

To ma być język premiera? Tusk do pisowców: Ciekawe czy durne łby zrozumieją z ostatniej chwili
To ma być język premiera? Tusk do "pisowców": "Ciekawe czy durne łby zrozumieją"

"Pisowcy pytają, dlaczego Historia Kaszubów, a nie Polaków. Ciekawe, czy durne łby zrozumieją kiedyś, że historia Kaszubów, Ślązaków i Wielkopolan to kawał historii Polski" – napisał na platformie X premier Donald Tusk. To najprawdopodobniej odpowiedź na komentarz europosła PiS Arkadiusza Mularczyka.

Andrzej Duda: Czy pomyślność gospodarcza ma polegać na tym, że najbogatsi będą płacić mniej na ochronę zdrowia? Wiadomości
Andrzej Duda: Czy pomyślność gospodarcza ma polegać na tym, że najbogatsi będą płacić mniej na ochronę zdrowia?

- Premier mówi, że drugim filarem ma być budowanie pomyślności gospodarczej. I tak się zastanawiam, czy ma to polegać na tym, że najbogatsi będą płacić niższe składki na ochronę zdrowia - powiedział dziś podczas konwencji wyborczej Karola Nawockiego prezydent RP Andrzej Duda.

Dramat w Tatrach. Turyści spadli z wysokości Wiadomości
Dramat w Tatrach. Turyści spadli z wysokości

Dwa śmiertelne wypadki miały miejsce na Rysach - poinformował PAP dyżurny ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Zubek. Turyści spadli z dużej wysokości po stromym, zmrożonym śniegu. Ich ciała zostały w niedzielę rano przetransportowane na pokładzie śmigłowca do Zakopanego.

Karol Nawrocki na konwencji prezydenckiej w Łodzi: Warto być Polakiem z ostatniej chwili
Karol Nawrocki na konwencji prezydenckiej w Łodzi: Warto być Polakiem

Trwa konwencja wyborcza Karola Nawrockiego w Łodzi. Dziękuję, że tu razem jesteśmy, że jesteście ze mną. Idziemy po zwycięstwo 18 maja. Idziemy z wiarą i nadzieją, że warto być Polakiem - stwierdził kandydata na prezydenta. - To spotkanie jest dla mnie wyjątkowe, bo dziś poparł mnie prezydent Andrzej Duda - dodał

Oni chcą nam zabrać wszystko. Prezes PiS przemawia na konwencji Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
"Oni chcą nam zabrać wszystko". Prezes PiS przemawia na konwencji Karola Nawrockiego

– Interes Polski będzie stawką tych wyborów. I to zarówno do Polaków jako jednostek, ale także rozumiany jako coś, co odnosi się do wspólnoty, do państwa, do przyszłych pokoleń – powiedział podczas konwencji wyborczej w Łodzi szef PiS Jarosław Kaczyński.

Andrzej Duda oficjalnie poparł Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Andrzej Duda oficjalnie poparł Karola Nawrockiego

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie poparł Karola Nawrockiego na prezydenta Polski. - Ja, Andrzej Duda, zagłosuję na Karola Nawrockiego w nadchodzących wyborach prezydenckich, bo wierzę, że to człowiek, który będzie dążył i czynił wszystko, by Polska była państwem uczciwym i silnym - oświadczył w niedzielę prezydent podczas konwencji wyborczej kandydata popieranego przez PiS.

W Łodzi na konwencji Karola Nawrockiego pojawiły się... rekiny z ostatniej chwili
W Łodzi na konwencji Karola Nawrockiego pojawiły się... rekiny

W Łodzi, podczas niedzielnej konwencji Karola Nawrociego, kandydata na prezydenta popieranego przez PiS, pojawiły się... rekiny. To nawiązanie do historii z rekinami, która pojawiła się w książce "Rafał" opowiadającej o kandydacie KO.

Andrzej Duda na konwencji Karola Nawrockiego: Udało nam się aż tyle zrealizować z Solidarnością z ostatniej chwili
Andrzej Duda na konwencji Karola Nawrockiego: Udało nam się aż tyle zrealizować z "Solidarnością"

Rozpoczęła się konwencja wyborcza kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego w Łodzi. Uczestnicy rozpoczęli minutą ciszy w hołdzie zmarłemu papieżowi Franciszkowi. Potem odśpiewano hymn Polski na góralską nutę. Pierwszym gościem, który wystąpił na konwencji był prezydent Andrzej Duda, który podkreślił swoją współpracę z "Solidarnością"

Nie żyje reżyser popularnych polskich komedii z ostatniej chwili
Nie żyje reżyser popularnych polskich komedii

Nie żyje reżyser, scenarzysta i pedagog Sławomir Kryński. Twórca takich filmów jak "Księga wielkich życzeń", "Listy miłosne" i "To nie tak jak myślisz, kotku", miał 73 lata. Informację o jego śmierci opublikowano w mediach społecznościowych na profilu Polskich Nagród Filmowych Orły.

REKLAMA

Dzień Hutnika – kondycja branży w województwie opolskim

– Mimo wielu znaków zapytania i niepewności co do dalszej perspektywy produkcji hutniczej w naszym województwie opolscy hutnicy będą i w tym roku świętować Dzień Hutnika, czcić św. Floriana – patrona hutników, i prosić go o dalsze łaski – mówi Dariusz Brzęczek, zastępca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego.
fot. pixabay Dzień Hutnika – kondycja branży w województwie opolskim
fot. pixabay

Dzień Hutnika to święto kultywowane w Polsce z dumą i radością od dziesiątków lat. W tym dniu odbywają się różne uroczystości – od pikników, festynów, do uroczystych przemarszów ulicami miast, gdzie znajdują się huty. Odprawiane są msze święte w intencji hutników i ich rodzin. Obecnie trudno porównać skalę organizowanych wydarzeń do tych sprzed lat 90. XX wieku, ale i kondycja hutnictwa jest nie do porównania. 

Hutnictwo to branża, którą z całą pewnością można uznać za strategiczną w odniesieniu do kraju. Jednak na przestrzeni ostatnich 30 lat uległa znacznemu skurczeniu. Przed rozpoczęciem procesu restrukturyzacji w krajowym sektorze stalowym zatrudnionych było około 130 tys. osób. W momencie przystąpienia do UE liczba pracowników w hutach zmniejszyła się o około 100 tys., co było efektem zamykania nadmiernych i nierentownych zdolności produkcyjnych oraz koniecznością podniesienia produktywności, aby móc konkurować z hutnictwem europejskim. W ostatniej dekadzie mieliśmy jednak do czynienia z dalszą redukcją zatrudnienia, które obecnie kształtuje się na poziomie około 20 tys. osób. Obecnie wiele zmian wdrażanych na rynku hutniczym wynika z przepisów, które zostały wprowadzone celem osiągnięcia neutralności klimatycznej. Mimo głębokiej restrukturyzacji techniczno-technologicznej w pierwszej dekadzie XXI wieku przemysł hutniczy wciąż jest jednym z trzech najbardziej energochłonnych przemysłów w przetwórstwie. Dynamicznie rosnące ceny energii elektrycznej oraz praw do emisji dwutlenku węgla (EU ETS), a także brak skutecznych środków ochrony europejskiego rynku sprawiają, że polskie przedsiębiorstwa hutnicze stają się niekonkurencyjne względem producentów z krajów trzecich. Konieczność kosztownych inwestycji, które spełnią wymogi ekologiczne, budzi obawy o przyszłość branży, która jest szczególnie w Polsce bardzo zagrożona – zwraca uwagę Dariusz Brzęczek, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego.

W województwie opolskim zatrudnionych było kilkadziesiąt tysięcy pracowników, produkowano w hutach bardzo szeroki asortyment wyrobów hutniczych. Niestety to już historia. Dzisiaj hutnictwo w regionie opolskim to Alchemia SA – Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem, Huta Małapanew w Ozimku i (koksownia) ArcelorMittal Poland SA – Oddział w Zdzieszowicach. Zakłady te zatrudniają w sumie około 3 tys. pracowników, dla porównania w latach 70. i 80. było zatrudnionych około 20 tys. pracowników. Nie należy jednak pomniejszać wagi hutnictwa w woj. opolskim, gdyż z branżą powiązanych jest wiele zakładów przetwórstwa stalowego, takich jak konstrukcje stalowe, kuźnie, zakłady motoryzacyjne i wiele innych uzależnionych od kondycji ekonomicznej hut.

kk/źródło Reg. Śląsk Opolski NSZZ „Solidarność”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe