Nieoficjalnie: Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski

"Informację najpierw o znacznym zmniejszeniu przesyłu gazu, a następnie o jego wstrzymaniu w dniu dzisiejszym Onet potwierdził nieoficjalnie zarówno w źródłach rządowych, jak i w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG)" - podaje Onet.pl. Jak przekazano, Rosjanie nie poinformowali strony polskiej o przyczynach wstrzymania dostaw.
Przypomnijmy, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał pod koniec marca dekret stanowiący, że wszystkie państwa „nieprzyjazne” wobec Rosji (do takich została przezeń zaliczona również Polska) będą zmuszone kupować rosyjskie surowce za rubel. Polska odpowiedź na szantaż Rosjan była bardzo stanowcza.
– Nie zapłacimy Gazpromowi w rublach za dostawy gazu z Rosji. Polska jest przygotowana na różne możliwości i ryzyka – ogłosił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
– Jesteśmy gotowi na działania strony rosyjskiej, która brałaby ewentualnie pod uwagę przerwanie dostaw – zapewnił Naimski.
Czytaj więcej: „Nie zapłacimy”. Twarda odpowiedź Polski na szantaż Rosjan
🎯Dostawy gazu z Rosji do Polski zostały wstrzymane, a w resorcie klimatu zebrał się sztab kryzysowy. O sprawie informuje Onet.
— Piotr Maciążek (@Piotr_Maciazek) April 26, 2022