Z. Kuźmiuk: Pozytywna ocena polskiej gospodarki przez MFW. „Prognozy są niezwykle optymistyczne”
MFW pozytywnie ocenia obecny stan polskiej gospodarki, a także podkreśla dobre prognozy dotyczące jej wzrostu w kolejnych latach, przy jednoczesnym obniżaniu wskaźników deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych.
Pozytywnie również MFW ocenił działania polskiego rządu w zakresie wspierania gospodarki w związku ze skutkami pandemii COVID-19, a w szczególności uruchomienia kwoty ponad 250 mld zł, które w postaci różnego rodzaju instrumentów finansowych trafiły do przedsiębiorców i pracowników.
Zminimalizowanie negatywnych skutków pandemii
Zdaniem MFW to znaczące finansowe wsparcie rządu dla przedsiębiorców, a także mocne fundamenty gospodarcze pozwoliły zminimalizować negatywne skutki pandemii i pozwoliły na przyśpieszenie ożywienia gospodarki.
Wyrazem tych działań jest spodziewany przekraczający 5 proc. PKB wzrost gospodarczy w tym roku i jeden z najniższych poziomów bezrobocia pośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej (3,5 proc. wg metodologii unijnej).
Jednocześnie mimo znaczących dodatkowych wydatków budżetowych związanych ze wsparciem gospodarki, a także systemu ochrony zdrowia w związku z walką ze skutkami COVID-19, deficyt sektora rządowego i samorządowego na koniec tego roku wyniesie 2,9 proc. PKB, a dług publiczny 56 proc. PKB.
Pod kontrolą będzie także inflacja
Przypomnijmy, że w połowie października ukazał się jesienny tzw. flagowy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), dotyczący światowej gospodarki z prognozami dotyczącymi podstawowych wielkości makroekonomicznych dla poszczególnych krajów.
W Word Economic Outlook prognozy dla naszego kraju na lata 2021–2022 są niezwykle optymistyczne nie tylko w odniesieniu do wzrostu PKB, bezrobocia, ale także inflacji, która wg prognozy MFW w Polsce będzie wyraźnie spadać.
Według tego raportu wzrost PKB miał wynieść w Polsce 5,1 proc. w 2021 i podobnie 5,1 proc. w roku 2022, bezrobocie mierzone liczbą niepracujących, ale aktywnie poszukujących pracy w stosunku do wszystkich osób w wieku zdolności do pracy wyniesie 3,5 proc. w 2021 roku i tylko 3,2 proc. w roku 2022.
Według prognoz MFW pod kontrolą będzie także inflacja, która w ostatnich miesiącach zbliżyła się do 8 proc., jej średnioroczna wielkość w 2021 roku wyniesie ok. 5 proc., w roku 2022 będzie to 3,3 proc., a na koniec roku 2022 wyniesie tylko 2,6 proc., a więc będzie wręcz w celu inflacyjnym wyznaczonym przez RPP (2,5 proc. +/-1 proc.).
Zmniejszanie długu w relacji do PKB
Z kolei samo Ministerstwo Finansów podkreśla zmniejszanie deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego w relacji do PKB, mimo konieczności uruchomienia dodatkowych znaczących wydatków budżetowych dla wsparcia gospodarki i systemu ochrony zdrowia w związku ze skutkami pandemii COVID-19.
Według tych danych Ministerstwa Finansów dług publiczny w relacji do PKB (wg polskiej metodologii) będzie się zmniejszał z 47,8 proc. w 2020 do 45,4 proc. w roku obecnym, do 43,8 proc. w roku 2022 i do 40,3 proc. w roku 2025.
Z kolei według metodologii unijnej dług ten w relacji do PKB będzie się obniżał z poziomu 57,5 proc. w 2020 roku, do 57,0 proc. w roku obecnym, do 56,6 proc. w roku 2022, a później w tempie znacznie szybszym do 52,9 proc. w roku 2025 (ta rozbieżność wynika z faktu, że metodologia unijna obejmuje także wydatki publiczne związane z walką z COVID-19 realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a także Polski Fundusz Rozwoju).
Jednocześnie zdaniem ministerstwa finansów będą spadały koszty obsługi długu publicznego w relacji do PKB z 1,03 proc. w roku 2021 do 0,95 proc. w roku 2022 i ok. 0,88–0,89 proc. w roku 2025.