Patrząc w przyszłość, uczcić przeszłość
Akademia Jubileuszowa z okazji 60-lecia KGHM Polska Miedź SA rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez orkiestrę górniczo-hutniczą. W czasie hymnu na ekranie telebimu pojawił się film przedstawiający zakłady koncernu, w tym podziemne miasto w kopalni.
W uroczystości wzięli udział ministrowie, posłowie i senatorowie, przedstawiciele administracji centralnej, samorządowcy oraz duchowni. Obecni byli też członkowie zarządu i rady nadzorczej koncernu oraz jego byli i obecni pracownicy.
Ścisła czołówka
W czasie uroczystości życzenia KGHM i jego pracownikom złożył prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent wskazał, że KGHM Polska Miedź to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek polskiej gospodarki. – Należą Państwo do ścisłej światowej czołówki producentów miedzi i srebra. Dają przykład, jak dobrze wykorzystywać rodzimy potencjał, rozwijać polską myśl techniczną, kierować się patriotyzmem gospodarczym i dokonywać ekonomicznej ekspansji w skali globalnej – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent odznaczył też 40 pracowników medalami państwowymi za wzorową i sumienną pracę. W imieniu głowy państwa odznaczenia wręczyli ministrowie Marzena Machałek, Krzysztof Kubów i Maciej Małecki oraz wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.
Wbrew przeciwnościom
List do uczestników akademii i pracowników KGHM przesłała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Życzenia koncernowi złożył też premier Mateusz Morawiecki. Polityk podkreślił znaczenie koncernu dla polskiej i światowej gospodarki. – KGHM to szlachetny stop globalnej wizji i polskiej tradycji. Dlatego diamentowy jubileusz KGHM jest ważnym wydarzeniem zarówno dla krajowego górnictwa, jak i całego polskiego społeczeństwa. Dzieje KGHM to odważne pokonywanie przeciwności oraz konsekwentne budowanie marki o globalnym zasięgu – powiedział Mateusz Morawiecki.
Za pośrednictwem mediów z uczestnikami gali spotkał się również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
KGHM – firma odważnych
W czasie uroczystości głos zabrał również Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA, który podkreślił znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata. – Hasło jubileuszu KGHM „Przyszłość jest z miedzi” mówi wszystko o naszej historii i naszej przyszłości. Strategiczne znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata rysuje przed nami długofalowe perspektywy. Zagłębie Miedziowe i KGHM to przeszłość z ponad miliardem ton urobku i kolejnymi milionami ton miedzi przed nami – powiedział. Przypomnijmy, że miedź jest wykorzystywana dziś w nowoczesnych gałęziach gospodarki. Stosuje się ją w budowie elementów systemów energetycznych, w tym tych, które opierają się na odnawialnych źródłach energii. Wraz z nastaniem ery samochodów elektrycznych wzrośnie jej znaczenie w przemyśle motoryzacyjnym. Do budowy „elektryków” wykorzystuje się czterokrotnie więcej miedzi niż do budowy samochodów spalinowych.
Prezes Marcin Chludziński w swym wystąpieniu podziękował również pracownikom KGHM. – Dziękuję byłym i obecnym pracownikom za oddanie i ciężką pracę. Nasze podziemne miasto i inne zakłady to nasza duma. KGHM to firma dla ludzi z odwagą i determinacją – to firma dla ludzi takich jak Wy – mówił do uczestników.
Akademię Jubileuszową uświetnił występ Anny Karwan i lokalnych artystów z Zagłębia Miedziowego. Zapis wideo całej Akademii można obejrzeć w popularnym serwisie społecznościowym.
Akademia Jubileuszowa odbyła się w ramach obchodów 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Obok uroczystości w ramach obchodów powstał na budynku KGHM ZANAM w Legnicy okolicznościowy mural, przygotowano film o rozwoju KGHM oraz odkrywcy złóż miedzi w rejonie Legnickim – Janie Wyżykowskim, pracownicy KGHM wzięli udział w teleturniejach Telewizji Polskiej „Familiada” oraz Wielkim Teście o Skarbach Ziemi.
Przez cztery miasta Zagłębia Miedziowego przemaszerowały uroczyste pochody. W miastach tych odbyły się też koncerty orkiestr górniczo-hutniczych. Przygotowano również mobilną wystawę o KGHM, która odwiedzi m.in. Dolny Śląsk, Górny Śląsk i Pomorze.
Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź SA.