Patrząc w przyszłość, uczcić przeszłość

Trwają obchody 60-lecia KGHM Polska Miedź SA. Z tej okazji w czerwcu w Lubinie odbyła się Akademia Jubileuszowa. Nie zabrakło życzeń od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, odznaczeń dla zasłużonych pracowników oraz... deklaracji o przyszłości KGHM.
 Patrząc w przyszłość, uczcić przeszłość
/ foto. Tygodnik Solidarność

Akademia Jubileuszowa z okazji 60-lecia KGHM Polska Miedź SA rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez orkiestrę górniczo-hutniczą. W czasie hymnu na ekranie telebimu pojawił się film przedstawiający zakłady koncernu, w tym podziemne miasto w kopalni. 
W uroczystości wzięli udział ministrowie, posłowie i senatorowie, przedstawiciele administracji centralnej, samorządowcy oraz duchowni. Obecni byli też członkowie zarządu i rady nadzorczej koncernu oraz jego byli i obecni pracownicy.

Ścisła czołówka 

W czasie uroczystości życzenia KGHM i jego pracownikom złożył prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent wskazał, że KGHM Polska Miedź to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek polskiej gospodarki. – Należą Państwo do ścisłej światowej czołówki producentów miedzi i srebra. Dają przykład, jak dobrze wykorzystywać rodzimy potencjał, rozwijać polską myśl techniczną, kierować się patriotyzmem gospodarczym i dokonywać ekonomicznej ekspansji w skali globalnej – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent odznaczył też 40 pracowników medalami państwowymi za wzorową i sumienną pracę. W imieniu głowy państwa odznaczenia wręczyli ministrowie Marzena Machałek, Krzysztof Kubów i Maciej Małecki oraz wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.

Wbrew przeciwnościom 

List do uczestników akademii i pracowników KGHM przesłała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Życzenia koncernowi złożył też premier Mateusz Morawiecki. Polityk podkreślił znaczenie koncernu dla polskiej i światowej gospodarki. – KGHM to szlachetny stop globalnej wizji i polskiej tradycji. Dlatego diamentowy jubileusz KGHM jest ważnym wydarzeniem zarówno dla krajowego górnictwa, jak i całego polskiego społeczeństwa. Dzieje KGHM to odważne pokonywanie przeciwności oraz konsekwentne budowanie marki o globalnym zasięgu – powiedział Mateusz Morawiecki. 
Za pośrednictwem mediów z uczestnikami gali spotkał się również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

KGHM – firma odważnych

W czasie uroczystości głos zabrał również Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA, który podkreślił znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata. – Hasło jubileuszu KGHM „Przyszłość jest z miedzi” mówi wszystko o naszej historii i naszej przyszłości. Strategiczne znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata rysuje przed nami długofalowe perspektywy. Zagłębie Miedziowe i KGHM to przeszłość z ponad miliardem ton urobku i kolejnymi milionami ton miedzi przed nami – powiedział. Przypomnijmy, że miedź jest wykorzystywana dziś w nowoczesnych gałęziach gospodarki. Stosuje się ją w budowie elementów systemów energetycznych, w tym tych, które opierają się na odnawialnych źródłach energii. Wraz z nastaniem ery samochodów elektrycznych wzrośnie jej znaczenie w przemyśle motoryzacyjnym. Do budowy „elektryków” wykorzystuje się czterokrotnie więcej miedzi niż do budowy samochodów spalinowych. 
Prezes Marcin Chludziński w swym wystąpieniu podziękował również pracownikom KGHM. – Dziękuję byłym i obecnym pracownikom za oddanie i ciężką pracę. Nasze podziemne miasto i inne zakłady to nasza duma. KGHM to firma dla ludzi z odwagą i determinacją – to firma dla ludzi takich jak Wy – mówił do uczestników. 
Akademię Jubileuszową uświetnił występ Anny Karwan i lokalnych artystów z Zagłębia Miedziowego. Zapis wideo całej Akademii można obejrzeć w popularnym serwisie społecznościowym. 

Akademia Jubileuszowa odbyła się w ramach obchodów 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Obok uroczystości w ramach obchodów powstał na budynku KGHM ZANAM w Legnicy okolicznościowy mural, przygotowano film o rozwoju KGHM oraz odkrywcy złóż miedzi w rejonie Legnickim – Janie Wyżykowskim, pracownicy KGHM wzięli udział w teleturniejach Telewizji Polskiej „Familiada” oraz Wielkim Teście o Skarbach Ziemi. 
Przez cztery miasta Zagłębia Miedziowego przemaszerowały uroczyste pochody. W miastach tych odbyły się też koncerty orkiestr górniczo-hutniczych. Przygotowano również mobilną wystawę o KGHM, która odwiedzi m.in. Dolny Śląsk, Górny Śląsk i Pomorze. 
 

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź SA.


 

POLECANE
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Relacja z granicy. Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę  tylko u nas
Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"

Patrolujemy miejsca poza punktami na oficjalnych przejściach granicznych. Obserwują nas patrole niemieckie, czy jeszcze stoimy, czy nie. Czasem pokazują nam środkowy palec. Naruszają też polską przestrzeń, bo wypuszczają drony, które poruszają się już po naszej stronie – taką codzienność na granicy w Zachodniopomorskiem opisuje w rozmowie z portalem tysol.pl Mieczysław Nekanda-Trepka, jeden z uczestników patroli obywatelskich. 

REKLAMA

Patrząc w przyszłość, uczcić przeszłość

Trwają obchody 60-lecia KGHM Polska Miedź SA. Z tej okazji w czerwcu w Lubinie odbyła się Akademia Jubileuszowa. Nie zabrakło życzeń od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, odznaczeń dla zasłużonych pracowników oraz... deklaracji o przyszłości KGHM.
 Patrząc w przyszłość, uczcić przeszłość
/ foto. Tygodnik Solidarność

Akademia Jubileuszowa z okazji 60-lecia KGHM Polska Miedź SA rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez orkiestrę górniczo-hutniczą. W czasie hymnu na ekranie telebimu pojawił się film przedstawiający zakłady koncernu, w tym podziemne miasto w kopalni. 
W uroczystości wzięli udział ministrowie, posłowie i senatorowie, przedstawiciele administracji centralnej, samorządowcy oraz duchowni. Obecni byli też członkowie zarządu i rady nadzorczej koncernu oraz jego byli i obecni pracownicy.

Ścisła czołówka 

W czasie uroczystości życzenia KGHM i jego pracownikom złożył prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent wskazał, że KGHM Polska Miedź to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek polskiej gospodarki. – Należą Państwo do ścisłej światowej czołówki producentów miedzi i srebra. Dają przykład, jak dobrze wykorzystywać rodzimy potencjał, rozwijać polską myśl techniczną, kierować się patriotyzmem gospodarczym i dokonywać ekonomicznej ekspansji w skali globalnej – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent odznaczył też 40 pracowników medalami państwowymi za wzorową i sumienną pracę. W imieniu głowy państwa odznaczenia wręczyli ministrowie Marzena Machałek, Krzysztof Kubów i Maciej Małecki oraz wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.

Wbrew przeciwnościom 

List do uczestników akademii i pracowników KGHM przesłała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Życzenia koncernowi złożył też premier Mateusz Morawiecki. Polityk podkreślił znaczenie koncernu dla polskiej i światowej gospodarki. – KGHM to szlachetny stop globalnej wizji i polskiej tradycji. Dlatego diamentowy jubileusz KGHM jest ważnym wydarzeniem zarówno dla krajowego górnictwa, jak i całego polskiego społeczeństwa. Dzieje KGHM to odważne pokonywanie przeciwności oraz konsekwentne budowanie marki o globalnym zasięgu – powiedział Mateusz Morawiecki. 
Za pośrednictwem mediów z uczestnikami gali spotkał się również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

KGHM – firma odważnych

W czasie uroczystości głos zabrał również Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA, który podkreślił znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata. – Hasło jubileuszu KGHM „Przyszłość jest z miedzi” mówi wszystko o naszej historii i naszej przyszłości. Strategiczne znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata rysuje przed nami długofalowe perspektywy. Zagłębie Miedziowe i KGHM to przeszłość z ponad miliardem ton urobku i kolejnymi milionami ton miedzi przed nami – powiedział. Przypomnijmy, że miedź jest wykorzystywana dziś w nowoczesnych gałęziach gospodarki. Stosuje się ją w budowie elementów systemów energetycznych, w tym tych, które opierają się na odnawialnych źródłach energii. Wraz z nastaniem ery samochodów elektrycznych wzrośnie jej znaczenie w przemyśle motoryzacyjnym. Do budowy „elektryków” wykorzystuje się czterokrotnie więcej miedzi niż do budowy samochodów spalinowych. 
Prezes Marcin Chludziński w swym wystąpieniu podziękował również pracownikom KGHM. – Dziękuję byłym i obecnym pracownikom za oddanie i ciężką pracę. Nasze podziemne miasto i inne zakłady to nasza duma. KGHM to firma dla ludzi z odwagą i determinacją – to firma dla ludzi takich jak Wy – mówił do uczestników. 
Akademię Jubileuszową uświetnił występ Anny Karwan i lokalnych artystów z Zagłębia Miedziowego. Zapis wideo całej Akademii można obejrzeć w popularnym serwisie społecznościowym. 

Akademia Jubileuszowa odbyła się w ramach obchodów 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Obok uroczystości w ramach obchodów powstał na budynku KGHM ZANAM w Legnicy okolicznościowy mural, przygotowano film o rozwoju KGHM oraz odkrywcy złóż miedzi w rejonie Legnickim – Janie Wyżykowskim, pracownicy KGHM wzięli udział w teleturniejach Telewizji Polskiej „Familiada” oraz Wielkim Teście o Skarbach Ziemi. 
Przez cztery miasta Zagłębia Miedziowego przemaszerowały uroczyste pochody. W miastach tych odbyły się też koncerty orkiestr górniczo-hutniczych. Przygotowano również mobilną wystawę o KGHM, która odwiedzi m.in. Dolny Śląsk, Górny Śląsk i Pomorze. 
 

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź SA.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe