Muzeum Auschwitz wspomina Elie Wiesela jako "Więżnia Auschwitz. Czy nim był? Są wątpliwości
W sobotni wieczór, 2 lipca 2016 r., zauważyłem na różnych portalach internetowych informację o śmierci Elie Wiesela. W wiadomościach „Onetu” przeczytałem:
„Zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych zmarł dziś w wieku 87 lat. O jego śmierci piszą najważniejsze media na świecie. To właśnie Elie Wiesel był pomysłodawcą terminu „Holocaust”. Wielokrotnie angażował się też w obronę uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych.
Urodził się 1928 roku w Rumunii w ortodoksyjnej rodzinie chasydów. W czasie II wojny światowej – pisze dale „Onet” – był więźniem obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald. W Auschwitz zginęły jego matka i najmłodsza z trzech jego sióstr.
Po wojnie wyjechał do Francji, gdzie studiował na Sorbonie i rozpoczął pracę dziennikarską, jako współpracownik czasopism francuskich i izraelskich. Był również przewodniczącym amerykańskiej Komisji ds. Holokaustu przy prezydencie USA i inicjatorem budowy Muzeum Holokaustu w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej znanym dziełem Wiesela jest powieść „Noc”. To napisana prostym językiem relacja z tego, co działo się w Auschwitz-Birkenau”.
Karta więźnia Lazara Wiesela, nr A-7713
Równocześnie w tekstach internetowych natrafiłem na wypowiedzi Miklosa Grünera, b. więźnia KL Auschwitz, nr obozowy A-11104, mieszkającego w Szwecji, który w 2007 r. napisał książkę „Stolen Identity, A-7713” (Skradziona tożsamość, A- 7713). W tej publikacji oraz w innych swoich tekstach Miklos Grüner stara się udowodnić, że Elie Wiesela nie więziono w KL Auschwitz i nie był tam oznaczony numerem obozowym A-7713, ponieważ ten numer posiadał Lazar Wiesel, urodzony w 1913 r. Swoje wypowiedzi stara się dodatkowo uwiarygodnić różnymi dokumentami obozowymi, na których nazwisko Elie Wiesela nigdzie nie jest wyszczególnione.
30 września 1928 | Urodził się Elie Wiesel, więzień obozów #Auschwitz i #Buchenwald, pisarz, laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1986 r.
— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) September 30, 2020
"Zawsze należy zająć stanowisko. Neutralność sprzyja oprawcy, nigdy ofierze. Milczenie pomaga dręczycielowi, nigdy dręczonemu" (Elie Wiesel) pic.twitter.com/QeZOdGr3ZU
"Indifference is the epitome of evil." / „We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented"
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) September 30, 2020
Elie Wiesel, #Auschwitz and Buchenwald survivor, author and #Nobel Laureate, was born on 30 September 1928. pic.twitter.com/Vmf5YyeKQX