W tej bitwie Szwedzi stracili 70% żołnierzy. Dziś rocznica zwycięstwa polskiej husarii pod Kircholmem
Do bitwy doszło 27 września 1605 r. w trakcie wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty, toczącej się w latach 1600-1611. Do dzisiaj bitwa pod Kircholmem uchodzi za jeden z największych triumfów w historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wojskami polsko-litewskimi dowodził hetman polny litewski Jan Karol Chodkiewicz. Pod jego komendą znajdowało się 1040 piechurów, 2400 jeźdźców i kilka dział. Po stronie polsko-litewskiej walczyły chorągwie kozackie, tatarskie i kurlandzkie. Dzięki umiejętnemu użyciu husarii Chodkiewicz pokonał trzykrotnie większe siły Szwedów (8500 piechody i 2500 jazdy).
„Policzym ich, jak ich pobijem.”
Miał powiedzieć przed bitwą na wieść o niezliczonych regimentach Szwedzkich Jan Karol Chodkiewicz.
Przełamujące ataki husarii wykrwawiły Szwedów, które straciły od 6 do 9 tys. żołnierzy. Po stronie polskiej straty były symboliczne poległo około 100 żołnierzy, w tym zaledwie 13 ciężkich konnych (husarzy i pancernych).
O bitwie pod Kircholmem pisał historyk Marian Kukiel:
Kircholm jest klasycznym przykładem bitwy walnej, zakończonej pełnym zwycięstwem, tj. zniszczenie przeciwnika. Tak pełnych zwycięstw mało zna historia, ani jednego zaś odniesionego przy takiej przewadze.
Niestety zwycięstwo nie zostało w pełni wykorzystane. Ostatecznie w 1611 r. na skutek zaangażowania sie Polski i Szwecji w wewnętrzne walki w Rosji Polska i Szwecja zawarły.