[Felieton "TS"] Karol Gac: Na rozstaju
![[Felieton "TS"] Karol Gac: Na rozstaju](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/51093.jpg)
Rację ma więc Cezary Krysztopa, który w swoim powyborczym komentarzu na portalu tysol.pl wskazał, że najważniejszym pytaniem, nie jest wcale „dlaczego Duda wygrał”, ale „dlaczego o mało nie przegrał”. Tak, 400 tys. głosów przewagi to sporo. To jedno dużej wielkości miasto. Jednak drugie 10 milionów Polaków poparło Rafała Trzaskowskiego. A zapewne nie musiało tak być. I to jedno z zagadnień, na które musi odpowiedzieć sobie PiS.
Partia rządząca odpuściła sobie internet, a przynajmniej nie przypomina już tej sprawnej machiny, którą była w 2015 roku. Oczywiście, zmieniła się rzeczywistość i kanały komunikacji, ale nie powinno to być wytłumaczeniem. Dziś internet jest nie tylko jednym z głównych źródeł informacji, ale w dużym stopniu kształtuje emocje (niestety, także te negatywne).
Ekspansja w internecie może być za to kluczem do młodego elektoratu. Elektoratu, który poparł kandydatów opozycji. W I turze prezydent Andrzej Duda uzyskał wśród najmłodszej grupy wiekowej dopiero czwarte miejsce. W politycznej młócce łatwo zapomnieć, że każdy rok to kolejne grupy wyborców, o które trzeba walczyć. Do tej pory PiS miał dla nich raczej ubogą ofertę, a zegar tyka.
Ostatnie – najważniejsze – pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie PiS dotyczy samego PiS-u: jaki ma być i w którą stronę podążać? Czy ma przybrać technokratyczną twarz premiera Mateusza Morawieckiego i stawiać na rozwój gospodarczy, czy raczej – być może mając też przed sobą wizję oddania władzy – dokończyć reformy i nie oglądać się na opozycję? Tak, dużo udało się zmienić, ale cały czas są obszary, których nawet nie dotknięto. Odpowiedź na to pytanie bezpośrednio odpowie i na te poprzednie.
Autor jest dziennikarzem portalu DoRzeczy.pl.