[Tylko u nas] Brzeski: "Czerwone rzeki" rosyjskiego "króla niklu". Potężna ekokatastrofa na Syberii

Głęboko za kręgiem polarnym, na Półwyspie Tajmyr, najdalej na północ wysuniętym lądzie Azji, najlepsi specjaliści w Rosji już drugi tydzień usiłują zminimalizować skutki największej katastrofy ekologicznej w historii Arktyki. Tysiące ton ropy i oleju opałowego pokrywają wody rzek i strumieni oraz hektary tajmyrskiej tundry.
 [Tylko u nas] Brzeski: "Czerwone rzeki" rosyjskiego "króla niklu". Potężna ekokatastrofa na Syberii
/ screen YouTube Euronews
Bezpośrednią przyczyną skażenia środowiska było pęknięcie zbiornika należącego do spółki energetycznej w mieście Norylsk, jednym z najbardziej wysuniętych na północ miast na świecie. Zbudowane przez łagierników w latach 30-tych ubiegłego stulecia liczy obecnie około 200 tysięcy mieszkańców i jest liczącym się ośrodkiem hutnictwa i górnictwa metali nieżelaznych i ciężkich m.in. miedzi, niklu, kobaltu i platyny. Wytwarza się je w zakładach należących do spółki Nornikiel a jej dyrektorem i głównym udziałowcem jest multimiliarder Władimir Potanin, zwany „królem niklu”, którego prywatną fortunę Forbes szacuje na prawie 20 miliardów dolarów.

Z pękniętego zbiornika wylało się około 21 tysięcy ton produktów naftowych. Szacuje się, że 15 tysięcy spłynęło do lokalnych strumieni i rzek a 6 tysięcy rozlało się po tundrze. Katastrofa nastąpiła 29 maja. Przyczyną była polarna wiosna. Wskutek ocieplenia rozmiękła wieczna zmarzlina, fundament zbiornika osunął się i ściany nie wytrzymały. Geolodzy i meteorolodzy ostrzegali wprawdzie, że klimat się ociepla i zmarzlina może puścić, ale ich nie słuchano. Liczyła się produkcja.

Ponieważ w Rosji niepisane prawidła administrowania krajem nie zmieniają się od stuleci, kierownictwo spółki energetycznej zawiadomiło władze lokalne dopiero po dwóch dniach i 1 czerwca ratusz w Norylsku opublikował króciutki komunikat o wycieku nie podając jego rozmiarów. Dyrekcja konglomeratu Nornikiel wydała równie lakoniczny komunikat dwa dni później, 3 czerwca i tego samego dnia małą notkę opublikowały regionalne władze Kraju Krasnodarskiego, które zarządzają całym Półwyspem Tajmyrskim.

Prowincjonalni notable kombinowali, czy nie uda się zamieść katastrofy pod dywan, ale ktoś jednak musiał donieść do Moskwy, gdyż jeszcze 3 czerwca Aleksandr Uss, gubernator Kraju Krasnodarskiego został wezwany na video-dywanik podczas publicznej telekonferencji, którymi Władimir Putin demonstruje jak sprawnie włada Rosją. Brak natychmiastowych starań o ograniczenie szkód środowiskowych Uss tłumaczył ogólną niemożnością, niedostępnością terenu, brakiem dróg wzdłuż rzek i strumieni, które są zbyt małe dla jednostek pływających i zaproponował po prostu podpalić ropę, która zebrała się w zakolach rzek. W odpowiedzi minister surowców naturalnych ostrzegł, że taki pożar na wielkiej przestrzeni może tylko zwiększyć kłopoty i poradził wezwać na pomoc wojsko, a minister energii zasugerował skorzystać z wiedzy spółek naftowych, które powinny mieć jakieś doświadczenie z likwidacją wycieków ropy do rzek. Car Władimir Władimirowicz wysłuchał ministerialnych opinii, przykładnie obsobaczył gubernatora, pukając się w czoło troskliwie zapytał, czy czuje się dobrze i wysłał do Norylska wysokich urzędników na rozpoznanie. Irytacja Putina była zrozumiała, gdyż 5 czerwca w Rosji obchodzony jest Dzień Ochrony Środowiska, a tu zamiast uroczystości i laurek taki ekologiczny pasztet.

Katastrofa w Norylsku była głównym tematem telekonferencji 5 czerwca.   Szefowa federalnej agencji ochrony środowiska Rosprirodnadzor, Swietłana Radionowa, przedstawiła wstępny raport ekspertów agencji, którzy polecieli do Norylska. Potwierdzili oni rozmiar katastrofy. Skażone są
wszystkie lokalne wody w promieniu 20 kilometrów od pękniętego zbiornika. Najsilniej rzeki Dałdykan i Ambarnaja. W zakolach tych rzek na wodzie zebrał się kożuch ropy gruby na około 20 centymetrów. Negatywne skutki dla delikatnego środowiska tundry są olbrzymie. Koszty ich likwidacji będą kolosalne, rzędu kilkunastu miliardów rubli. Bliższe informacje będą możliwe pod koniec czerwca, po analizie próbek gruntu i wody zebranych przez pracowników Rosprirodnadzoru. Kierując się sprawozdaniem Radionowej, Putin ogłosił stan nadzwyczajny w Norylsku i okolicach. Dostało się  również Potaninowi, chociaż obiecał, że Nornikiel „zapłaci całość kosztów” oraz poinformował, że koncern odłożył na likwidację skutków skażenia „10 miliardów rubli, a nawet więcej” i jego służby już zebrały z wód 265 ton ropy oraz zeskrobały 800 metrów sześciennych skażonej tundry.

Po 5 czerwca akcja ratunkowa nabrała tempa. Norylsk nie ma połączeń drogowych z Rosją więc samolotami i koleją przywieziono składane zbiorniki podobne do przydomowych basenów dla dzieci, specjalne zagrody zbierające ropę z wody, zwłaszcza z rzek, oraz hermetyczne kontenery do magazynowania skażonego gruntu. Na miejscu pracuje ponad 500 ludzi z resortu sytuacji specjalnych kierowanego przez Jewgienija Ziniczewa, byłego „ochroniarza” Putina. Są też ekipy Morskiej Służby Ratunkowej doświadczone w likwidacji skutków awarii tankowców oraz eksperci spółek naftowych Gazprom Nieft i Transnieft. Składane zbiorniki rozstawiono wzdłuż rzek i strumieni podzielonych zagrodami na sektory. Wlewa się do nich zebraną z powierzchni ropę i odwozi o 500 metrów od brzegów z obawy na wiosenne przybory wód. Obserwatorzy z 10 helikopterów wypatrują plam ropy na wodach. Podobno już zebrano i odpompowano prawie 17 tysięcy metrów sześciennych ropy. Podobno, gdyż informacji z niezależnych źródeł brak, a oficjalnym trudno wierzyć. Zwłaszcza, że pogoda nie sprzyja i ropa zebrana w teoretycznie odciętych zbiornikach naturalnych nagle się przelewa do oczyszczonych już rzek. Potanin twierdzi, że Nornikiel przygotował miejsce pod 100 tysięcy ton zebranej w kontenerach skażonej
gleby, którą będzie można dowieźć dopiero zimą po lodzie i zmarzłej ziemi. Czy to miejsce będzie odpowiednie? Można wątpić. Koncern Nornikiel nie jest znany z troski o środowisko. Zimą na kilometry od Norylska śnieg jest czarny, w powietrzu utrzymuje się stale smród siarki, a długość życia pracowników zakładów „króla niklu” jest o 10 lat krótsza od średniej długości życia w Rosji. System się zmienił, zamiast naczelnika łagru jest miliarder, ale kultura gułagu pozostała.

Rafał Brzeski

 

POLECANE
Transseksualista, który udusił małe dziecko, pozywa Trumpa za transfobię tylko u nas
Transseksualista, który udusił małe dziecko, pozywa Trumpa za "transfobię"

Autumn Cordellioné, transseksualista z USA, zamordował 11-miesięczne dziecko. Odsiadujący swój wyrok zwyrodnialec domaga się jednak obecnie odszkodowania od Trumpa! Mężczyzna ma być dyskryminowany i napadany w więzieniu, za co obwinia prezydenta Ameryki.

Nakaz aresztowania Netanjahu. Trybunał w Hadze zmienia decyzję pilne
Nakaz aresztowania Netanjahu. Trybunał w Hadze zmienia decyzję

zba Apelacyjna Międzynarodowego Trybunału Karnego unieważniła nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu – podaje "Jerusalem Post".

Polski gigant odzieżowy szykuje inwazję Wiadomości
Polski gigant odzieżowy szykuje inwazję

LPP pokazało nową strategię, w której centrum znalazł się Sinsay, która jest najmłodszą marką LPP. Pojawiła się na rynku w 2013 r. a teraz ma się stać w kolejnych trzech latach lokomotywą całej odzieżowej grupy, do której należą także takie brandy, jak Reserved, House, Cropp, Mohito.

Nagi aktywista LGBT, aktywiści klimatyczni i imamka. Wielkopiątkowa procesja w Niemczech Wiadomości
Nagi aktywista LGBT, aktywiści klimatyczni i "imamka". Wielkopiątkowa procesja w Niemczech

Nagi, zakuty w kajdany aktywista uczestniczył w wielkopiątkowej procesji w centrum Berlina. Akcja miała zwrócić uwagę na "problemy osób queer w Ghanie" – pisze Berliner Zeitung.

Uczeń zaatakował kolegów nożem. Tragedia w Nantes Wiadomości
Uczeń zaatakował kolegów nożem. Tragedia w Nantes

W wyniku ataku nożownika, do którego doszło w czwartek w Nantes na zachodzie Francji, zginął licealista, a co najmniej trzy osoby zostały ranne. Zabójcą jest uczeń szkoły. 15-latek przed atakiem rozesłał swój "manifest".

Będą dotacje na ratowanie niszczejących gdańskich zabytków Wiadomości
Będą dotacje na ratowanie niszczejących gdańskich zabytków

Miejski konserwator zabytków w Gdańsku Janusz Tarnacki poinformował podczas czwartkowej sesji rady miasta, że pieniądze dostanie 17 beneficjentów, a łączna pula dotacji wyniosła 3,9 mln zł.

Żywioł przetacza się przez Polskę. Zalane i podtopione miasta pilne
Żywioł przetacza się przez Polskę. Zalane i podtopione miasta

Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej, strażacy interweniowali już ponad 120 razy, najczęściej na Śląsku, w powiecie cieszyńskim, i w Małopolsce, w powiecie oświęcimskim. Służby wciąż usuwają skutki burz i silnego wiatru, które przechodzą nad południową Polską.

Znany dziennikarz odchodzi z telewizji. Wróci do projektu Stanowskiego? z ostatniej chwili
Znany dziennikarz odchodzi z telewizji. Wróci do projektu Stanowskiego?

Popularny komentator Canal+ Sport Mateusz Rokuszewski ogłosił zakończenie współpracy ze stacją. Jego wpis wywołał ogromne poruszenie.

Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło gorące
Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło

Karol Nawrocki notuje ogromny wzrost poparcia - aż o 4 punkty procentowe – wynika z nowego sondażu prezydenckiego pracowni Opinia24 dla TVN24.

Nasze firmy bankrutują, śmiejecie się nam w twarz!. Gorąco na posiedzeniu komisji ws. Czystego Powietrza pilne
"Nasze firmy bankrutują, śmiejecie się nam w twarz!". Gorąco na posiedzeniu komisji ws. "Czystego Powietrza"

"Ja nie śpię po nocach!" krzyczała w kierunku min. Henning Kloski przedstawicielka przedsiębiorców, dodając, że wielu z nich znajduje się obecnie na skraju bankructwa. "To są oszczerstwa, które po raz kolejny rzucacie nam w twarz" - dodała w odpowiedzi na zarzut, że przedsiębiorcy biorący udział w programie "Czyste Powietrze" dopuszczali się nieprawidłowości i dlatego program został zawieszony, a wypłaty wstrzymane.

REKLAMA

[Tylko u nas] Brzeski: "Czerwone rzeki" rosyjskiego "króla niklu". Potężna ekokatastrofa na Syberii

Głęboko za kręgiem polarnym, na Półwyspie Tajmyr, najdalej na północ wysuniętym lądzie Azji, najlepsi specjaliści w Rosji już drugi tydzień usiłują zminimalizować skutki największej katastrofy ekologicznej w historii Arktyki. Tysiące ton ropy i oleju opałowego pokrywają wody rzek i strumieni oraz hektary tajmyrskiej tundry.
 [Tylko u nas] Brzeski: "Czerwone rzeki" rosyjskiego "króla niklu". Potężna ekokatastrofa na Syberii
/ screen YouTube Euronews
Bezpośrednią przyczyną skażenia środowiska było pęknięcie zbiornika należącego do spółki energetycznej w mieście Norylsk, jednym z najbardziej wysuniętych na północ miast na świecie. Zbudowane przez łagierników w latach 30-tych ubiegłego stulecia liczy obecnie około 200 tysięcy mieszkańców i jest liczącym się ośrodkiem hutnictwa i górnictwa metali nieżelaznych i ciężkich m.in. miedzi, niklu, kobaltu i platyny. Wytwarza się je w zakładach należących do spółki Nornikiel a jej dyrektorem i głównym udziałowcem jest multimiliarder Władimir Potanin, zwany „królem niklu”, którego prywatną fortunę Forbes szacuje na prawie 20 miliardów dolarów.

Z pękniętego zbiornika wylało się około 21 tysięcy ton produktów naftowych. Szacuje się, że 15 tysięcy spłynęło do lokalnych strumieni i rzek a 6 tysięcy rozlało się po tundrze. Katastrofa nastąpiła 29 maja. Przyczyną była polarna wiosna. Wskutek ocieplenia rozmiękła wieczna zmarzlina, fundament zbiornika osunął się i ściany nie wytrzymały. Geolodzy i meteorolodzy ostrzegali wprawdzie, że klimat się ociepla i zmarzlina może puścić, ale ich nie słuchano. Liczyła się produkcja.

Ponieważ w Rosji niepisane prawidła administrowania krajem nie zmieniają się od stuleci, kierownictwo spółki energetycznej zawiadomiło władze lokalne dopiero po dwóch dniach i 1 czerwca ratusz w Norylsku opublikował króciutki komunikat o wycieku nie podając jego rozmiarów. Dyrekcja konglomeratu Nornikiel wydała równie lakoniczny komunikat dwa dni później, 3 czerwca i tego samego dnia małą notkę opublikowały regionalne władze Kraju Krasnodarskiego, które zarządzają całym Półwyspem Tajmyrskim.

Prowincjonalni notable kombinowali, czy nie uda się zamieść katastrofy pod dywan, ale ktoś jednak musiał donieść do Moskwy, gdyż jeszcze 3 czerwca Aleksandr Uss, gubernator Kraju Krasnodarskiego został wezwany na video-dywanik podczas publicznej telekonferencji, którymi Władimir Putin demonstruje jak sprawnie włada Rosją. Brak natychmiastowych starań o ograniczenie szkód środowiskowych Uss tłumaczył ogólną niemożnością, niedostępnością terenu, brakiem dróg wzdłuż rzek i strumieni, które są zbyt małe dla jednostek pływających i zaproponował po prostu podpalić ropę, która zebrała się w zakolach rzek. W odpowiedzi minister surowców naturalnych ostrzegł, że taki pożar na wielkiej przestrzeni może tylko zwiększyć kłopoty i poradził wezwać na pomoc wojsko, a minister energii zasugerował skorzystać z wiedzy spółek naftowych, które powinny mieć jakieś doświadczenie z likwidacją wycieków ropy do rzek. Car Władimir Władimirowicz wysłuchał ministerialnych opinii, przykładnie obsobaczył gubernatora, pukając się w czoło troskliwie zapytał, czy czuje się dobrze i wysłał do Norylska wysokich urzędników na rozpoznanie. Irytacja Putina była zrozumiała, gdyż 5 czerwca w Rosji obchodzony jest Dzień Ochrony Środowiska, a tu zamiast uroczystości i laurek taki ekologiczny pasztet.

Katastrofa w Norylsku była głównym tematem telekonferencji 5 czerwca.   Szefowa federalnej agencji ochrony środowiska Rosprirodnadzor, Swietłana Radionowa, przedstawiła wstępny raport ekspertów agencji, którzy polecieli do Norylska. Potwierdzili oni rozmiar katastrofy. Skażone są
wszystkie lokalne wody w promieniu 20 kilometrów od pękniętego zbiornika. Najsilniej rzeki Dałdykan i Ambarnaja. W zakolach tych rzek na wodzie zebrał się kożuch ropy gruby na około 20 centymetrów. Negatywne skutki dla delikatnego środowiska tundry są olbrzymie. Koszty ich likwidacji będą kolosalne, rzędu kilkunastu miliardów rubli. Bliższe informacje będą możliwe pod koniec czerwca, po analizie próbek gruntu i wody zebranych przez pracowników Rosprirodnadzoru. Kierując się sprawozdaniem Radionowej, Putin ogłosił stan nadzwyczajny w Norylsku i okolicach. Dostało się  również Potaninowi, chociaż obiecał, że Nornikiel „zapłaci całość kosztów” oraz poinformował, że koncern odłożył na likwidację skutków skażenia „10 miliardów rubli, a nawet więcej” i jego służby już zebrały z wód 265 ton ropy oraz zeskrobały 800 metrów sześciennych skażonej tundry.

Po 5 czerwca akcja ratunkowa nabrała tempa. Norylsk nie ma połączeń drogowych z Rosją więc samolotami i koleją przywieziono składane zbiorniki podobne do przydomowych basenów dla dzieci, specjalne zagrody zbierające ropę z wody, zwłaszcza z rzek, oraz hermetyczne kontenery do magazynowania skażonego gruntu. Na miejscu pracuje ponad 500 ludzi z resortu sytuacji specjalnych kierowanego przez Jewgienija Ziniczewa, byłego „ochroniarza” Putina. Są też ekipy Morskiej Służby Ratunkowej doświadczone w likwidacji skutków awarii tankowców oraz eksperci spółek naftowych Gazprom Nieft i Transnieft. Składane zbiorniki rozstawiono wzdłuż rzek i strumieni podzielonych zagrodami na sektory. Wlewa się do nich zebraną z powierzchni ropę i odwozi o 500 metrów od brzegów z obawy na wiosenne przybory wód. Obserwatorzy z 10 helikopterów wypatrują plam ropy na wodach. Podobno już zebrano i odpompowano prawie 17 tysięcy metrów sześciennych ropy. Podobno, gdyż informacji z niezależnych źródeł brak, a oficjalnym trudno wierzyć. Zwłaszcza, że pogoda nie sprzyja i ropa zebrana w teoretycznie odciętych zbiornikach naturalnych nagle się przelewa do oczyszczonych już rzek. Potanin twierdzi, że Nornikiel przygotował miejsce pod 100 tysięcy ton zebranej w kontenerach skażonej
gleby, którą będzie można dowieźć dopiero zimą po lodzie i zmarzłej ziemi. Czy to miejsce będzie odpowiednie? Można wątpić. Koncern Nornikiel nie jest znany z troski o środowisko. Zimą na kilometry od Norylska śnieg jest czarny, w powietrzu utrzymuje się stale smród siarki, a długość życia pracowników zakładów „króla niklu” jest o 10 lat krótsza od średniej długości życia w Rosji. System się zmienił, zamiast naczelnika łagru jest miliarder, ale kultura gułagu pozostała.

Rafał Brzeski


 

Polecane
Emerytury
Stażowe