Pomoc z "Tarczy antykryzysowej" przekroczyła już 80 mld zł

MR dodało, że zwolnienia ze składek na ZUS od marca do maja kosztowały do tej pory ponad 7,5 mld zł. Ponad 48 mld trafiło do firm z Tarczy Finansowej PFR, a BGK zabezpieczył kredyty o łącznej wartości 8,93 mld zł.
Resort poinformował, że do ZUS i urzędów pracy wpłynęło ponad 5,8 mln wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych w ramach Tarczy antykryzysowej. Jak wyliczono, ponad 32,8 tys. wniosków dotyczyło dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowania do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy; ponad 1,7 mln ws. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców; ponad 283 tys. dotyczyło dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego; ponad 1,5 mln ws. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą; ponad 236 tys. dotyczyło świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych; ponad 67 tys. - odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat, a ponad 1,9 mln wniosków dotyczyło zwolnienia ze składek do ZUS.
Celem obowiązującej od 1 kwietnia Tarczy antykryzysowej jest przeciwdziałanie gospodarczym skutkom pandemii. Przewiduje ona m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.
/PAP
