Hymn, barwy i godło to nie jedyne symbole narodowe. Co jeszcze buduje naszą świadomość narodową?
Czy do stworzenia symbolu potrzebne są setki lat tradycji? Czy współcześnie nie tworzymy nowych symboli, znaków identyfikujących przeszłość?
W naszej świadomości funkcjonuje wiele innych znaków i symboli narodowych odnoszących się do konkretnych wydarzeń historycznych. Wśród nich są symbole wielkich polskich zwycięstw, ale także narodowej żałoby.
Symbol Katynia
Zbrodnia katyńska jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku w historii Polski. Symbolem zbrodni katyńskiej dzięki akcji edukacyjnej zapoczątkowanej przez Narodowe Centrum Kultury i przy współpracy IPN stał się guzik z wojskowego munduru. Przedmiot ten symbolizuje 22 tysiące żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, lekarzy, adwokatów, sędziów, pisarzy, sportowców zgładzonych w 1940 r. przez sowietów. W zbiorach Muzeum Katyńskiego są setki tysięcy guzików z różnego rodzaju mundurów. Na każdym z nich na zewnętrznej stornie jest polski orzeł. Być może dlatego w pewien naturalny sposób stał się on symbolem ofiar tej tragedii. W zbiorach Muzeum równie liczne co guziki są klucze od domów, pracy, drzwi, których nigdy już nie otworzyli. Zamknięci w obozach jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy myślami byli z rodzinami. Nadzieja na powrót do domu umierała jako ostatnia.
(...)
Cały artykuł przedstawiające polskie symbole narodowe ukształtowane w XX w. znajdziecie na portalu www.przystanekhistoria.pl
By przejść do artykułu KLIKNIJ TUTAJ
Portal przystanekhistoria.pl podtrzymuje pamięć o ludziach i ich czynach, które w czasach niewoli przybliżały nas do odbudowy niepodległego Państwa Polskiego, a z wolności oraz godności ludzkiej czyniły wartość najwyższą.
Materiał powstał przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej