Polacy zadowoleni w 2016 roku. Badanie CBOS
W porównaniu z wynikami badania dotyczącego samopoczucia w 2015 r. nieznacznie zmniejszyły się odsetki badanych deklarujących częste odczuwanie wszystkich pozytywnych stanów emocjonalnych uwzględnionych w sondażu (spadki o 1–2 punkty procentowe), zarazem zmniejszyły się odsetki tych, którzy wielokrotnie doświadczali takich negatywnych emocji, jak: poczucie lekceważenia przez władzę (o 4 punkty), wściekłość (o 3 punkty), zniechęcenie, znużenie (o 2 punkty), bezradność (o 2 punkty), zdenerwowanie, rozdrażnienie (o 1 punkt).
CBOS zwraca uwagę, ze od 1990 roku samopoczucie Polaków wyraźnie się poprawiło. W tym czasie znacząco wzrósł odsetek badanych często lub bardzo często doświadczających wszystkich pozytywnych emocji uwzględnionych w sondażu. Jednocześnie w analizowanym okresie wyraźnie zmalał odsetek ankietowanych wielokrotnie doświadczających zdenerwowania, rozdrażnienia, a także zniechęcenia, znużenia oraz wściekłości. Wyraźny trend spadkowy nie jest natomiast zauważalny w przypadku poczucia lekceważenia przez władzę czy poczucia bezradności - zaznaczają analitycy.
W opisie nastrojów środowiskowych panujących w otoczeniu badanych w 2016 r. przeważają określenia negatywne. Respondenci najczęściej uważają, że w ich otoczeniu dominuje lęk, obawy o to, co przyniesie przyszłość, niepewność jutra (tak podało 37 proc.). Tylu samo ankietowanych dostrzega przede wszystkim ogólne niezadowolenie, brak wiary w jakąkolwiek poprawę (13 proc.) oraz apatię, rezygnację, pogodzenie się z losem (13 proc.).
Mniej niż co trzeci badany pozytywnie ocenia nastrój panujący w swoim środowisku (30 proc.). Blisko co czwarty (23 proc.) dostrzega w nim przede wszystkim pewne odprężenie i zadowolenie, że jest lepiej, a co czternasty (7 proc.) - ogólne odprężenie i zadowolenie, wiarę, że będzie lepiej.
Badanie przeprowadzono w dniach 1-11 grudnia 2016 r. na liczącej 1 139 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
hd