Wzmocnić prawa socjalne obywateli UE
Wiele kwestii dotyczących filaru praw społecznych jest wciąż otwartych, m.in. kwestia narzędzi prawnych przy pomocy których będzie wdrożony. Dalszych działań Komisji w postaci wydania Białej Księgi należy spodziewać się w marcu 2017.
W trakcie konferencji Marianne Thyssen, Komisarz ds. Zatrudnienia akcentowała silne powiązania pomiędzy polityką gospodarczą a społeczną. Widoczna była zarazem różnica zdań między przedstawicielami pracodawców oraz związków zawodowych. Markus Beyrer, szef BusinessEurope wskazał, że cele filaru w dużej mierze mogą być realizowane przez istniejący mechanizm Semestru Europejskiego. Podkreślił, że o ile widzi potrzebę większego zaangażowania partnerów społecznych w Semestr, to jest dość sceptyczny co do tworzenia nowych rozwiązań. Ewentualnie widzi możliwość stworzenia systemu benchmarków w zakresie polityki społecznej które będą stanowiły kompas dla państw członkowskich. Natomiast Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ, chwaląc całą inicjatywę zwrócił uwagę na potrzebę wypracowania jasno określonych zasad europejskiego filaru społecznego bazującego na prawach indywidualnych oraz zbiorowych. Wskazał na potrzebę ścisłej współpracy Komisji z Parlamentem Europejskim, który 19 stycznia wydał Rezolucję dotyczącą filaru.
– Dla nas kluczowe jest aby europejski filar praw socjalnych adresowany był do wszystkich państw członkowskich – podkreśla Barbara Surdykowska, ekspertka NSZZ Solidarność, reprezentująca na konferencji polski ruch związkowy. – Musi on także uwzględniać już istniejące zobowiązania państw członkowskich wynikające z ratyfikowania Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej i konwencji MOP. Ważna jest także kwestia praw zbiorowych w tych wzmocnienia efektywnego praw do rokowań płacowych. Wzrost wynagrodzeń jest niezbędny gdy mówimy o wyjściu UE z okresu pokryzysowego – dodaje ekspertka.
Dział Informacji KK