Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP z 13 października
W odniesieniu do 10 protestów Sąd Najwyższy wyraził opinię, że są one zasadne – w całości lub w części – lecz stwierdzone naruszenia nie miały wpływu na wynik wyborów.
Zarzuty 15 protestów zostały uznane za bezzasadne – z uwagi na błędną interpretację przepisów Kodeksu wyborczego dokonaną przez wnoszących protesty, kwestionowanie przepisów prawa wyborczego w zakresie zasad wiążących się z prawem wybierania, czy ustanowionej procedury ustalania tożsamości wyborcy przed otrzymaniem karty do głosowania, podważanie prawidłowości przeliczenia głosów przez obwodową komisję wyborczą.
Bez dalszego biegu pozostawione zostały 247 protesty, co spowodowane było w szczególności: ich przedwczesnością, tym, że sformułowane zarzuty nie dotyczyły dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, określonego w rozdziale XXXI Kodeksu karnego albo naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów; nieprzedstawieniem lub niewskazaniem dowodów, na których oparte zostały zarzuty protestu. Tym samym, zarzuty tego rodzaju nie mieściły się w zakreślonych przez art. 82 § 1 Kodeksu wyborczego podstawach wniesienia protestu wyborczego.
Przewodniczący PKW oraz Prokurator Generalny wnieśli o stwierdzenie ważności wyborów.
Po analizie sprawozdania PKW oraz wydanych opinii dotyczących protestów, w szczególności zaś stwierdzonych w nich uchybień, Sąd Najwyższy uznał, że żadne z tych uchybień, jak również wszystkie one łącznie, nie dają podstaw do kwestionowania ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP, przeprowadzonych w dniu 13 października 2019 r.
źródło: sn.pl
raw
#REKLAMA_POZIOMA#