Prezes IPN-u odznaczył pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności Jacka Żabę, działacza "S"
Jacek Żaba był działaczem NSZZ „Solidarność” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Krakowie. W nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. w zajezdni MPK w Czyżynach przeprowadził razem z Kazimierzem Krauze akcję w celu przypomnienia o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wspólnie poprzecinali paski klinowe w 30 autobusach.
Aresztowany po czterech miesiącach Jacek Żaba, został skazany na półtora roku więzienia. Miał wówczas 22 lata. Umieszczono go w celi z recydywistami, którzy poddali go regularnym szykanom. Doprowadzony do załamania nerwowego, został zwolniony na przerwę w odbywaniu kary ze względu na stan zdrowia. W 1989 r., już w trakcie negocjacji opozycji i władzy w sprawie obrad Okrągłego Stołu, Jacek Żaba otrzymał nakaz powrotu do więzienia. Załamany młody człowiek wybrał śmierć. 4 lutego 1989 r. wyskoczył z okna mieszkania. Zmarł następnego dnia w szpitalu.
14 marca 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki w Warszawie zaprezentowany został film „Skazany na niepamięć”, opowiadający historię Jacka Żaby. W spotkaniu wzięli udział dr Szarek, Agnieszka Niemiec (reżyser filmu) i dr Cecylia Kuta (konsultant historyczny filmu, IPN w Krakowie).